RECENZE TECHNIKY

Hybridní in-eary FiiO FH5 v rychlém testu

FiiO FH5

Celkové hodnocení:

 • Konstrukce

  5/5

 • Komfort

  3/5

 • Zvuk

  5/5

 • Zábava

  4/5

 • Příjemně vyvážený zvuk, suverénní středy, dobrá tonalita, bas zabírá hluboko

 • Vyšší basy s menší silou, vyboulené tělo vs. kratší krčky zvukovodu

Cena 7 190 Kč
Koupit na Audigo.cz
Možnosti poslechu
v prodejnách Audigo
BRNO
PRAHA

Člověk by skoro řekl, že se FiiO dalo na výrobu luxusních pralinek, tak krásně a chutně model FH5 vypadá. Nenechte se ale mýlit. O žádnou designovku se totiž nejedná. Hybridní 4měničová konstrukce se speciálním basovým systémem S.TURBO touží po úplně jiné reputaci...

Design a konstrukce

Že to FiiO hraje s modelem FH5 také na efekt, to asi nikdo rozporovat nemůže. A proč také ne, domácí (čti “neprofesionální”) model si to může dovolit. Majiteli by měl naopak dělat i trochu reklamu a měl by mu rozhodně slušet. Na můj vkus sice vypadají sluchátka (třeba proti modrým IKKO) spíše dámsky a málo technicky, ale to je už otázka vkusu každého majitele náročných uší. Pokud však hledáte sluchátka nenápadná, poohlédněte se raději jinde (iBasso IT01s).

Samotné zpracování, použité materiály i kvalita kabelu ale v každém případě snesou i ta nejpřísnější měřítka. V případě kabelu bych dokonce řekl, že je FiiO momentálně na špici HiFi mainstreamu a to s náskokem. Sluchátko je tvořeno dvěma hliníkovými a jedním hořčíkovým dílem. Kabel se ke sluchátku připojuje pomocí MMCX konektoru.

Samotný kabel LC-3.5B je shodný s tím, který najdeme u profi modelu FiiO FA7 a zaslouží si většinou jen slova chvály. Monokrystalická postříbřená "dvojlinka" nepůsobí zbytečně ostentativně, na dotek je velice příjemná, poslušně splývá a slibuje ohromnou životnost. Kvalitní zahnuté MMCX konektory jsou aktuálně nejlepší na trhu, stejně jako tvarované pružné můstky za uchem. Zahnutý konektor je sice trochu přerostlý, ale solidní a kompatibilní také s telefony v pouzdře. Jedinou slabinou kabelu je tak jeho vyšší hmotnost a menší pružnost při použití venku za chladného počasí. Jiný problém jsem během testování neodhalil.

Komfort a praktičnost

Nacpat do ucha rozumně 4 měniče (z toho 1 dynamický) a nevyčnívat přitom zbytečně z uší, to už může být slušný bolehlav i pro zkušené konstruktéry. FiiO evidentně vsadilo na konvenční tvarování zaobleného trojúhelníku, ale muselo už samozřejmě patřičně nafouknout sluchátka do hloubky. Ta však přesto z ucha prakticky nevyčnívají. Nicméně na ucho už bych si s nimi fakt lehnout nechtěl.

Jakkoli se tvarování snaží být univerzální a nekonfliktní, kratší krčky zvukovodu mě nutí tlačit sluchátka pro správnou izolaci nástavců hlouběji do uší. V tu chvíli už ale cítím tlak od vnitřní strany sluchátka. Fixace v uchu přitom není ani potom z nejlepších. V uchu drží sluchátka volněji, a přestože se v klidu vejdou i do malého ucha, tvarování jejich vnitřní strany asi nebude sedět každému. FH5 byste měli předem vyzkoušet. Buď to bude trefa, nebo zkusíte konkurenci.

Zvukové představení s neutrálními nástavci

Hybridní model FH5 má být modelem pro běžný poslech bez profi nároků na neutralitu nebo kritický poslech. Tomu odpovídá hybridní konfigurace 3+1, doplněná o speciální basový prvek S.TURBO, který by měl fungovat asi podobně jako u modelu Shure SE846. Pokud teď ale všichni zakládáte inzerát na prodej svých starých SE846, ještě chvilku uberte. FiiO není Shure a jejich projev včetně basového pásma je dosti odlišný. Především neslyším nijak basově orientovaný hutný zvuk, takže si účinkem “turbo-šneka” zatím nejsem tak úplně jistý. Mnohem přínosnější je samostatný BA měnič pro pásmo středů, který se stará o podstatný rozdíl ve srovnání s modely F9 nebo IT01s.

Projev FiiO FH5 působí díky tomu vyváženěji a přirozeněji. Dává zapomenout na líbivé V či U ladění a přestože je křivka jeho odezvy stále trochu zvlněná, bude působit dospěleji a kompletněji než většina konkurentů v této ceně. Díky suverénním středům s lehounkým vytažením vpřed nepůsobí zvuk i přes celkovou plnost basového pásma a jemnost ve výškách vůbec temně ani přehnaně hřejivě. Přijde mi prostě neutrální, přirozený a dobře poslouchatelný, byť na první poslech ne tak líbivý jako třeba konkurence značky iBasso nebo IKKO.


FiiO FH5 vs. IKKO OH1

Bas má dosti zvláštní charakter. Pásmo subbasů je s neutrálními nástavci vynikající, přítomné a zvládnuté. Vyšší basy naproti tomu působí spíše odlehčeně a nemají takovou váhu, jakou by mohly mít. Vynahrazuje to ale vysoká rychlost odezvy a dobrá kontrola, která dává zvuku svěžest i v případě basově hutnějších nahrávek.

Středy jsou to, co odlišuje model FH5 od většiny konkurentů - samostatný měnič pro středy je cítit a ty jsou mnohem sebevědomnější i prokreslenější. Především, a to je ohromná síla modelu FH5, zdobí středy úžasná tonální čistota a přirozenost. Vyšší středy jsou sice trochu aktivnější, než je zlatý střed, ale je to jen minimální rozdíl a většinou je spíše osvěžující, protože odkryje nuance středů, které často úplně zapadnou.

Pásmo výšek je na poměry značky FiiO dalším velkým překvapením. Špunty FiiO mají totiž tendenci hrát spíše agresivněji a hodně jasně. Jejich výšky bývají extrémně zaostřené, ale FH5 jsou v tomto jiné. Pořád mají naprostý dostatek detailů a jiskření ve zvuku, ale samotné výšky jsou umírněnější, lehounce zaoblené a ve větší symbióze se zbytkem pásma.

Díky dobré prokreslenosti středů, rychlosti basů a dostatku detailů je model FH5 skvělý v separaci nástrojů i 3D zobrazení, ale výraznější středy zároveň trochu táhnou scénu na střed a ta působí přeci jen užším dojmem, než umí třeba iBasso. Zjevně se na tom podílí i jemnější detaily, které vytvářejí dojem menší vzdušnosti.

Jak zní v podání sluchátek FiiO FH5 vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Taneční hudba a elektronika sedí sluchátkům moc hezky. Bas není vyloženě dunivý, ale zabírá z hloubky a podvýživou rozhodně netrpí. Zásadní je ale pojetí výšek, které je umírněné a jde tak dobře naproti velmi detailním a jasným produkcím.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Přesná tonalita a celková přirozenost jsou klíčem k věrné reprodukci orchestrů i komorních nahrávek. Obě věci FH5 umí, takže ani vážná hudba nezní v jeho podání nijak násilně, kompromisně nebo dokonce uměle. Spíše naopak - na špunty v této ceně výjimečně dospělý výkon.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
V podání in-ear sluchátek vlastně nevím, co bych ve zvuku očekával lépe. Možná malinko uvolněnější a méně naléhavé středy? Jinak ale slyším vše ve správném množství i kvalitě. Spokojenost.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Basově náročná deska, která zároveň neodpouští šizení středů. Vynikající krmení pro model FH5, který díky rychlému basu s protažením do nejnižších frekvencí krásně plní prostor, aniž by zabíjel hlas Macy.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Skvělé metalové špunty, které dávají váhu kopáku i base, ale přitom nepřetěžují hučením a dokonale si hledí především kytar. Metal i rock mě s FH5 hodně baví!

Verdikt

Příjemné překvapení a další důkaz, že své novinky FiiO ladí opravdu pečlivě a uvážlivě. Model FH5 vyměňuje pověstnou ostrost za vyváženost, přidává špetku subbasového koření a vše korunuje vynikajícími středy s čistou tonalitou. Snad jen ten buclatější tvar bude chtít nejprve zkusit, ale jinak skvěle poslouchatelné univerzální in-eary.

Autor: PetrM

Komentáře

Aktuální příspěvky

FiiO FH5

Celkové hodnocení:

 • Konstrukce

  5/5

 • Komfort

  3/5

 • Zvuk

  5/5

 • Zábava

  4/5

 • Příjemně vyvážený zvuk, suverénní středy, dobrá tonalita, bas zabírá hluboko

 • Vyšší basy s menší silou, vyboulené tělo vs. kratší krčky zvukovodu

Cena 7 190 Kč
Koupit na Audigo.cz
Možnosti poslechu
v prodejnách Audigo
BRNO
PRAHA

Související články