Technické články

14. 10. 2019

B&W PX7 a premiéra Qualcomm aptX Adaptive

B&W | Bluetooth | Over-ear

Na trh se právě v těchto dnech dostává nová specifikace kodeku aptX™. Nese název „Adaptive“ a, jak už název napovídá, bude se umět především přizpůsobovat. Čemu konkrétně? Qualcomm tvrdí, že bude umět automaticky rozlišovat obsah a podle něj stanovovat poměr kvality / rychlosti / zpoždění a zároveň bude plynule měnit datový tok na základě porušenosti signálu vlivem okolních podmínek.

To nejlepší z aptX HD i Low Latency

Podle prvních informací umožňuje nový kodek datový tok až 420 kbps oproti maximu 386 kbps u běžného kodeku aptX. Rozdíl to není veliký, ale díky novému typu komprese má být výsledná kvalita zvuku stejná jako v případě aptX HD (až 576 kbps). Zároveň bude novinka také dostatečně rychlá i pro sledování filmů a hraní her. Slibováno je zpoždění cca 80 ms, což sice nestačí na rychlého specialistu aptX Low Latency (jen 40 ms), ale pořád je to mnohem lepší, než běžné aptX nebo kvalitní verze HD.

  • datový tok až 420 kbps
  • bitová hloubka 16 bit, 24 bit
  • rozlišení až 48 kHz
  • zpoždění signálu 50 - 80 ms

Třešničkou na dortu bude především automatické přizpůsobení šířky datového toku i rychlosti kódování. Podle toho, zda streamujete hudbu nebo sledujete video, zvolí kodek nejlepší možný poměr kvality a rychlosti tak, abyste z obsahu vždy dostali maximum. V potaz bude kodek Adaptive brát také množství rušení ve vašem okolí, kdy dokáže plynule měnit datový tok tak, aby nedošlo k výpadkům ve zvuku.

Nový kodek tak sice ještě nedosáhne na kvalitu LDAC a nebude ani dokonale Low Latency, ale bude velmi robustní, odolný při každodenním používání a nabídne hodně dobrý kompromis mezi kvalitou a rychlostí pro každou situaci. Ostatně, dle nezávislé studie zveřejněné na stránkách Qualcomm je rozdíl mezi signály 96 kHz / 24 bit a nejvyšší kvalitou aptX Adaptive zcela zanedbatelný 🙂

První sluchátka s aptX™ Adaptive

Jako první model vybavený kodekem aptX Adaptive se na trh dostávají sluchátka Bower&Wilkins PX7, nejvyšší Bluetooth model s aktivním potlačením hluku a solidními měniči o průměru 43 mm, které údajně ladili stejní mistři zvuku, kteří mají na svědomí i reproduktory Bower&Wilkins 800 Series.

Výdrž sluchátek bude velmi slušných 30 hodin a potlačení hluku by mělo zase o kus dotáhnout aktuální leadery od Sony a Bose. Šikovný je systém automatické pauzy při nadzvednutí jednoho sluchátka od ucha, ale vůbec nejpůsobivější bude zřejmě odolný most z uhlíkových vláken, připomínající monocoque závodních aut.

Uvedení na trh: říjen 2019

Cena: $ 400

Autor: PetrM