Hudební recenze

3. 11. 2020

Anaal Nathrakh – Endarkenment

METAL

Že mají Anaal Nathrakh novou desku, to bych ještě před rokem odbyl jen středně znuděným “MEH”. Svůj vrchol už mají totiž kluci pravděpodobně za sebou a nejnovější pokusy s elektronikou či generováním stále nových variací na stejnou skladbu už mi přišly vyčpělé. Když totiž postavíte výjimečnost kapely na prvotním “šoku z extrému”, těžko budete na vrcholu věčně. Teď to ale vypadá, že se mají věci trochu jinak. Pro jednou zapomeňte na dynamiku, pečlivě sejmuté nástroje a vokály s dokonalou naléhavostí. Ve světě těchto dvou chlapíků totiž platí trochu jiná pravidla…

Anaal Nathrakh - Endarkenment (2020 / FLAC 44.1 kHz, 16 bit / Metal Blade / grindcore, industrial, black metal)

Anaal Nathrakh potřebovali nějaký restart jako sůl. Poslední dvě desky ho ale rozhodně nepřinesly. Teprve v roce 2020 osekal Mick Kenney vše, co se dalo, vrátil se k základům a navrch přidal dosud nejodvážnější melodickou vstřícnost v historii kapely. A ono to zapůsobilo jako olejová lázeň na starý kombajn odstavený ve stodole. Žádná věda, žádné muzikantské eskamotérství, prostě jen nářez střídaný chytlavými refrény, za které by se nemuseli stydět ani Iron Maiden. A to si nedělám srandu. Na novince “Endarkenment” se totiž Anaal Nathrakh nebojí ani klasických heavy metalových refrénů podle té nejlepší tradice. Nechybí ani výrazné melodické linky kytar a občas dojde i na to pověstné kytarové sólo. Dokonalým příkladem jest hitovka “The Age of Starlight Ends” s jejím ohromným refrénem a skutečným sólíčkem před posledním refrénem. Prostě Iron Maiden na tvrdých drogách!

Mick Kenney zjevně nehodlá skládat hudbu pro intelektuální večery s vínkem. Chce prostě nechat řinčet víka od popelnic a řvát motorové pily. Ale i to se dá solidně zvrtat, jak ukázala třeba deska předchozí. Novinka je ale zase jednou plná svěžích nápadů, které úplně hmatatelně tahají za nitky, na jejichž koncích jsou přivázané naše údy, ruce a hlavy. Sedět při poslechu skladeb jako “Punishment” nebo “Singularity” nehnutě v křesle je fakt nereálné. Jako byste seděli na žhavých uhlících. Takové fláky prostě musíte vyskákat a vyklepat z těla. Zmíněné dvě skladby jsou za mě navíc úplně zásadní, protože okamžitě strhávají i bez použití čistých vokálů. Vše v nich zastane palba bicích, dobrá kytarová linka a melodicky chytře “odvřískaný” text. To je trademark Anaal Nathrakh, ve kterém jsou zase jednou nejlepší na světě.

Jako Iron Maiden na tvrdých drogách.

Jestli si novinka přinesla něco pozitivního z pokusů na posledních deskách, jsou to rozhodně malé dávky opulentních a osudových samplů a taky tíživé melodické finále závěrečného monumentu. Ten je zde navíc opepřen i krátkým výpadem žesťové sekce, čímž jen potvrzuje, že i Mick, když se mu chce, dokáže pracovat s větší atmosférou a vlastně i překvapivostí. I toto závěrečné “Requeiem” ale nakonec vrcholí notně začerněným kytarovým sólem a krásně tak uzavírá celou kapitolu desky “Endarkenment”, pro niž je příklon k heavy-metalové melodice typickým znakem a největším bohatstvím. Jakmile tyto choutky kluci oficiálně přijali za své, mohly jejich přirozené muzikantské sklony zase jednou naplno vytrysknout a pobláznit fanoušky žánru.

Album “Endarkenment” skutečně není nijak objevné a dost pravděpodobně se i brzy oposlouchá, ale na druhou stranu je to extrémně zábavná deska, která skoro nemá slabá místa a svůj účel plní bravurně. Zvedá ze židle, nabíjí energií a v přehrávači se nepřestává točit. Není právě toto tím nejlepším oceněním pro podobnou nahrávku?

Zvuk

Mickovi se v jeho studiu podařilo namíchat ten nejpovedenější zvuk za posledních několik alb. Už není tak přepálený ve výškách jako předchůdce z roku 2018 a mnohem výraznější pozici dostávají znovu vokály. Stojí více vpředu a spolu s lépe čitelnými kytarami (s výjimkou úmyslně přikrčených sólíček) je mix výrazně přehlednější a lépe snesitelný při vysokých hlasitostech, což je velké plus, protože kdo by tuhle desku poslouchal potichu...

PM

Autor: PetrM

 • Anaal Nathrakh - Endarkenment

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  4/5
 • Zvuk
  3/5
 • Originalita
  3/5
 • Zábavnost
  5/5