Hudební recenze

17. 4. 2020

Chinese Man, Baja Frequencia – Groove Sessions Vol.5

Alternative | Electro | Hip-Hop

K 15. výročí hip-hopového vydavatelství Chinese Man Records si zakládající spolek Chinese Man ve spolupráci s ujetou dvojicí producentů Baja Frequencia nahrál v soukromém doupěti ódu na evropské pojetí hip-hopu, trapu, dub music, scratche i reggae.

Chinese Man, Baja Frequencia - Groove Sessions Vol.5 (2020 / FLAC 44.1 kHz, 16 bit / Chinese Man Records / hip-hop, scratch, reagge)

Člověk ani nemusí být "od fochu" aby tuhle ruční práci plnou nadšení a spontánního tvoření ocenil na první dobrou. Stačí se podívat na obal desky a hned je jasné, v jakém duchu se celé nahrávání neslo. Album je samozřejmě plné masivních i rafinovaných basových zvuků, ale dokáže toho nabídnout mnohem víc. Předně nechybí osvěžení v podobě neamerického hip-hopu a trapu, který se díky francouzskému původu nese v úplně jiném rytmickém i melodickém duchu. Nejvíce naleštěnou výkladní skříní tohoto umění budiž hned úvodní dramatický monument "Hold Tight".

Ve stejné písni také poprvé naplno působí i fantastická volba samplů s typicky dramatickým, epickým a skoro až katastrofickým podpisem kluků z Baja Frequencia. Ostatně jejich první EP pojmenované CATZILLA je takovou atmosférou napumpované až po víko. Ostatně právě skladby, kde se míchá hip-hop s "gangsta" zvukovou poetikou tvoří páteř celého sborníku číslo 5. "Party at Jays", "The Drop", "Leng It Off", to všechno jsou brutální tracky, které mají ambice vytvářet opravdu hutnou klubovou atmosféru na požádání.

Groove Sessions Vol.5 mají ale ještě minimálně jednu další tvář a tou jsou karibské rytmy, reggea, slunce, rum a na třísky rozlámané španělské kytary. V jejich čele stojí vzpomínka na nejlepší léta světoběžníka jménem Manu Chao v dokonale karibské písni "To the Beat". Především druhá polovina sbírky ale nabídne v podobném duchu mnohem více kreací. Třeba polámané beaty v úžasně emotivní výpovědi Woodyho Allena "You Can Go"”, kterou právě jeho pronesená slova nakopávají neskutečně vpřed.

Ani to ale ještě není vše. Aniž by působila sbírka roztříštěně nebo nejednotně, dostane se přirozeně i na etno ozvěny arabské kultury nebo tradiční italské trumpety. Všechno ale kromě radosti z tvoření a míchání drží pohromadě také velmi poctivá práce na zvukovém mixu. Basové linky ani beaty netrpí tučnou nadváhou, každý beat zná své hranice a každý malinký detail má své jasně dané místo. Dost nečekaně si tak desku užívám i po stránce zvuku v podstatě na jakékoli technice, která nemá problémy s pokrytím basového i sub-basového pásma.

Autor: PetrM

 • Chinese Man, Baja Frequencia - Groove Sessions Vol.5

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Originalita
  3/5
 • Zábavnost
  5/5