Hudební recenze

23. 1. 2020

FKA twigs – Magdalene

R&B

Debutové album “LP1” z roku 2014 příjemně vykolejilo většinu světových recenzentů a pro jeho špičkový zvuk se ještě dnes objevuje v seznamech ideálních desek pro otestování domácích audio sestav. Novinku “Magdalene” už možná tak dravá a zvukově náročná produkce nezdobí, o to je však silnější ve svém účinku hudebním.

FKA twigs - Magdalene (2019 / FLAC 44.1 kHz, 16 bit / Young Turks / alternative R&B, experimental)

V roce 2019 odložila FKA většinu nepotřebného balastu a svůj hudební projev očesala skutečně až na kost. Zůstává hudebně velmi minimalistická, často tichá a křehká, ale zároveň připravená zasáhnout hluboce svým hlasem i nenápadnou přímočarostí textů. Zpívat o vztazích, rozchodech a neznít přitom pateticky nebo rovnou lacině je samo o sobě těžké, ale napsat texty tak, abyste nad nimi přemýšleli i po třicítce, to už je opravdová mainstreamová výjimka. Zvláště, když mají citelný feministický přesah a FKA do nich promítá mnoho svých bolestí.

Budete-li alespoň trochu naladění na vnímavou notu, “Magdalene” je připravená veškeré emoce přijmout a několikrát je zesílit. Je to deska, ke které přilnete nejen ušima, ale i náladou. Funguje totiž jako médium, do kterého si můžete kdykoli promítat vlastní emoce, a až si album pustíte znovu třeba za tři roky, všechny to dobré i špatné se vám znovu promítne před očima. Magdalene prostě funguje jako pečlivě naplněné fotoalbum. Jednoho dne se vynoří ze skříně a vy u něj neplánovaně prosedíte celý večer s příjemnou nostalgií.

Na albu “Magdalene” Tahliah Barnett, alias FKA twigs, především upevňuje pozici královny experimentálního R&B. Zvukově se pohybuje v obrovském rozpětí od intimních nálad piana (“Home With You”) přes střípky polámané elektroniky, mimozemsky znějící samply (“Mary Magdalene”) až po vysloveně silové tracky s masivními beaty a strhujícími nepravidelnostmi (“Fallen Alien”). Pokaždé znovu mě ale dostává hlavně dar vystavět extrémně silný hit na úplně minimalistickém a k tomu ještě chladném ambientním základu, který si po většinu času vystačí pouze se společností hlasu FKA twigs. Třeba píseň “Sad Day” díky tomu rotuje s omračující silou, ačkoli se po většinu času musí obejít bez jakýchkoli tanečních beatů nebo výrazných rytmických prvků. Její drive vychází ze samotného melodického jádra písně a dunět vlastně ani nepotřebuje. Přesně taková je ostatně i celá deska "Magdalene".

Autor: PetrM

Autor: PetrM

 • FKA twigs - Magdalene

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  4/5
 • Zvuk
  4/5
 • Originalita
  5/5
 • Zábavnost
  4/5

Komentáře