Hudební recenze

7. 6. 2019

Kafka Band – Amerika

Alternative | ROCK

Vždycky jsem si myslel, že bude Kafka Band spíše studiovým projektem, jehož desky zdobí bezchybná, byť trochu strojově chladná produkce. Nikdy bych proto nečekal, že si cestu k novému albu Amerika najdu právě skrze koncert v brněnské Flédě. Přesně to se však minulý týden stalo, a já tak dnes píši vlastně recenzi i report v jednom…

Kafka Band - Amerika (2019 / FLAC 44.1 kHz, 24 bit / Indies Scope / alternative, rock)

Druhá řadová deska vyprodukovaná muzikantskou smetánkou kolem Dušana Neuwertha (Tata Bojs), Jiřího Hradila (Tata Bojs), zpívajícího výtvarníka Jaromíra 99 (Priessnitz) a spisovatele Jaroslava Rudiše (Alois Nebel) skutečně během prvních poslechů nastavila spíše svou melancholickou tvář a o pozornost se hlásila celkem nesměle. Možná nebyla ta správná nálada, těžko říct, ale deska prostě není postavená tak, aby se jakkoli podbízela. Spoustu lidí může odradit také němčina - tím spíše, že není v péči rodilého mluvčího. Osobně jsem ale na silné působení Kafkových textů v originále naopak dosti spoléhal, takže vlastně nevím, v čem je zakopaný pes. Že by ve zvláštní civilnosti recitace i zpěvu? Musel jsem tomu přijít na kloub. Vyrazil jsem si Ameriku poslechnout v živém provedení…

Na oblíbeném pódiu Flédy mě však do svého světa vtáhla Kafkova Amerika prakticky okamžitě. Úplně novým způsobem začaly fungovat gradace skladeb, do hry se vrátil děj a celý koncept naplno ukázal svůj potenciál. Co se na desce zdálo mělké a málo strhující, ukázalo se v živém provedení jako dokonale pohlcující a dramaticky vystavěné. Znovu jsem tak objevil New York, People Get Lost i naprosto podmanivou skladbu Gott oder Teufel, do které se Rudiš položil téměř rapovou dikcí a naléhavostí. Absolutním vrcholem desky se však po zážitku na Flédě stala snová píseň Theater Oklahoma. Emotivně nejsilnější chvíle se skrývají právě v ní a koncert toto tajemství jednou pro vždy odtajnil.

Do Ameriky tak pro mě vede cesta přes brněnskou Flédu. Nebo prostě skrze jakýkoli koncertní sál, ve kterém budete mít možnost Kafka Band potkat. Jaromír 99 má sice v živém zpěvu své limity, kterých se cestou občas i dotkne (trefně právě v písni Cesta), ale to ve výsledku jen podtrhuje zvláštně civilní kafkovskou atmosféru a celkový zážitek, který dělá z koncertu i poslechu desky Amerika velmi speciální událost.

Zvuk

Na koncertu jsem měl chvílemi příjemný pocit, jako bych slyšel ozvěny německých Kraftwerk. Výrazně do elektroniky posunutý zvuk, mohutně klenuté kytarové oblouky a kombinace dvou bubeníků na pomezí syntetických samplů a živých bicích vytvářely originální zvuk, který mohl připomínat leccos, ale především zůstal velmi autentický a uvěřitelný.

A pokud jde o zvuk desky samotné, nezbývá než vyseknout poklonu za profesionálně zvládnutou produkci i samotný zvuk. Možná zní trochu víc digitálně a chladně, ale to je prostě charakter, který si interpret zvolil. O to větší zážitek na bednách i sluchátkách Amerika nabízí. Můžete se do ní ponořit, hledat, objevovat a nechávat se překvapovat novými detaily. K dispozici je navíc i doslova rozmazlující 2LP Amerika 12″ s rychlostí 45 RPM, lepší dynamikou a větším rozsahem. Chválíme!

Autor: PetrM

 • Kafka Band - Amerika

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  4/5
 • Zvuk
  4/5
 • Originalita
  5/5
 • Zábavnost
  3/5