Hudební recenze

8. 3. 2019

Kids See Ghosts – Kids See Ghosts

Hip-Hop

Když se v jednom studiu sejdou Kanye West a Kid Cudi, dejte jim prostě pastelky, barevné papíry, lepidlo, nůžky a nechte je tvořit jako děcka ve školce. Protože až se ráno vypotácejí na ulici, ponesou si kromě ústřižků vlastního oblečení přilepených na čele také parádní desku, která strčí do kapsy i upracované superprodukce jejich řadových (a tedy zásadnějších) desek.

Kids See Ghosts - Kids See Ghosts (2018 / FLAC 44 kHz, 16 bit / GOOD Music / hip-hop, trap)

Vskutku je to tak. Minimálně pro Kayne Westa a jeho poslední řadovku “ye” to platí stoprocentně. Vedle ní vypadá projekt Kids See Ghosts jako divadlo splněných přání. A až představení po krátkých 27 minutách skončí, budete se rozhlížet kolem a čekat, kdy se herci vrátí na pódium s přídavkem.

Mezi oběma chlapíky funguje vzácná chemie, která nechává promlouvat to nejlepší z obou. Stačí sledovat energii, s jakou deska v písni “Feel the Love” startuje a člověk se musí pro změnu nastavit do módu, kdy oběma protagonistům jejich výroky prostě věří. “I love to fuck to trap music”. A potom to úžasné dadaistické žvatlání přesně v rytmu, které rozseká i poslední zbytky skepse. To druhá skladba kráčí v úplně jiném rytmu. Pracuje s rezavou estetikou připomínající Gorillaz, překvapuje zadumanou flétnou a s příjemnou samozřejmostí demonstruje, jak moc bude celé album hravé. Skladba navíc ukrývá jeden masivní basový beat, který stojí za to testnout na bednách i sluchátkách.

A co je úplně nejvíc? Přeci být “Freeeee”. Jednoznačný vrchol desky kombinuje to nejlepší z obou pánů a jejich rapování má najednou zase ten mistrovský švih a melodiku zároveň. “Guess what, babe? I am Free!”

Oba talenty navíc mocně podporuje originální lehce zašlá produkce, která si ráda pohrává s archaickými samply, rozostřenými beaty a možná i trochu rockovou hrubostí. Můžete si ji představit jako takový neholený a nenavoněný hip-hop / trap. Spolu s povedeným obalem vytváří produkce výjimečnou atmosféru, která nechává album stát mimo běžný proud a zavedená (čti “ohraná”) témata. A právě proto si dnes o desce píšeme. Je totiž nejen kvalitním řemeslem, ale hlavně svěží a originální sbírkou nápadů, která končí vlastně v nejlepším. Bez přídavků, seaquelů a remixů. Prostě jedno tvořivé odpoledne s barevnými papíry a pastelkami, kdy zůstaly děcka bez dozoru…

Zvuk

Dobře zvládnutá produkce dvou velikánů, která nechává moderní zvuk vyniknout o to více, že je často kombinovaný se stařičkými praskajícími samply. Kupodivu do toho deska basově nebuší od začátku do konce, ale raději se snaží zvukem překvapovat. Viz hluboký, ale extrémně pomalý beat skladby "Fire". Bez nářadí, které umí hrát pěkně z hloubky budete o spoustu triků ochuzení. Příliš výškově horlivá a detailní sluchátka naopak mohou kazit dojem s hodně ostře sejmutých vokálů.

Autor: PetrM

  • Kids See Ghosts - Kids See Ghosts

  • Celkové hodnocení:

Komentáře