Hudební recenze

29. 4. 2019

The Chemical Brothers – No Geography

Electro

Hranice mezi prostým sklouznutím po povrchu a skutečně silným účinkem na centrum emocí bývá v případě The Chemical Brothers v poslední době hodně tenká. V případě nového alba “No Geography” jsem ale od prvního poslechu věděl, že TO v sobě nahrávka má. To staré dobré kouzlo správně namíchaných chemikálií. Nebylo to ale dílem nějaké instantního hitu … spíše pomalým louhováním skutečně poctivého sběru.

The Chemical Brothers - No Geography (2019 / FLAC 44.1, 24 bit / Virgin EMI / electronica)

Dvojice na svém devátém albu celkem otevřeně upřednostňuje drastické beaty před velkými kolaboracemi a pestrobarevnými vokály, což má na celou desku vliv asi jako když na dně moře odhodíte veškeré zátěže. Ve skutečnosti si deska vystačí se dvěma vokalisty a arzenálem letitých samplů. Vše ale drží pohromadě hlavně díky chytrému vrstvení syntetických stébel a také účinkem devastujících beatů, díky nimž zažíváme známý stav beztíže, opojení a uvolnění v nekonečném prostoru i světle (typicky skladba “No Geography”). Na rozdíl od některých starších alb Chemiků mám při poslechu desky “No Geography” neodbytný pocit, že se neustále hrne vpřed. I když zpomalí, vydýchává se, nebo naopak nabírá na otáčkách před finální explozí, pořád tvrdě šlape a jde v před. Neváhá, nepřešlapuje a nedělá důlky patou v zemi. Prostě šlape.

Jako by The Chemical Brothers desku nahráli a ještě před jejím vydáním ji sami nejprve zremixovali do podoby, v jaké by měla válcovat největší festivaly světa. Jednotlivé samply i zvukové efekty v sobě mají ohromnou výbušnost, nechybí jim výrazná dramaturgie a dokonce ani typická hlasitost a jedovatost živých vystoupení. Některé samply jako by už ze studia měly bořit stadiony a nutit lidi odhazovat trika v okamžicích zvláštní taneční paniky, která se neptá a rovnou uchvacuje. Domácí poslech tím sice občas trpí, ale aspoň si kluci ušetřili práci s přípravou mixu na další turné...

Jaká je cena za tento recept na nekonečný tanec? Nijak velká, pouze se kapela musela trochu vrátit sama k sobě. Ubrala na experimentech, vrátila se k řemeslu, ušetřila pár dolarů za hosty a zůstala soustředěná na beat, zvuk a rytmus jako takový. Někdo by to nazval vykrádáním sebe sama, ale já takový pocit nemám. Na desce “No Geography” prostě jen uslyšíte mnohem víc The Chemical Brothers, než jste byli na posledních deskách zvyklí. Vzduchem se míhají laserové paprsky, rytmiku doplňují tradiční perkuse, vokální smyčky navozují hypnotické stavy a vše graduje ve stoupající spirále, až přijde osvobozující beat, při kterém můžete konečně vyskočit z kůže. Všechno je to extrémně povědomé, ale pořád nějakým zázrakem svěží i osvěžující.

A tak procházím albem a slyším destrukci i apokalyptické napětí v “Eve Of Destruction”. Vnímám dojetí a lehkou melancholii v loučící se “Catch Me I’m Falling”. Zbavuji se přítěží a odlétám v nadějném klamu “No Geography”. Propadám se opět na zem v čistém chemickém tranzu “Mah” a bez velkého varování jsem zmítán živelnými beaty bez jasných pravidel v singlu “We’ve Got To Try”.

Autor: PetrM

 • The Chemical Brothers - No Geography

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  4/5
 • Zvuk
  4/5
 • Originalita
  3/5
 • Zábavnost
  5/5