Hudební recenze

18. 9. 2019

Tool – Fear Inoculum

METAL | Progressive | ROCK

Když kapela na začátku srpna zveřejnila první novou skladbu po dlouhých letech, měli jsme v podstatě měsíc na její dokonalé naposlouchání. V případě většiny jiných kapel to znamená jen neskutečně dlouhé čekání na celé album, ale když přijde na TOOL, je měsíc vlastně tak akorát dlouhá doba pro kompletní strávení písně. Při poslechu singlu “Fear Inoculum” jsem si tak připadal jako anakonda, která právě pozřela sele. Absolutně spokojený, ale neschopný přijímat další potravu.

Tool - Fear Inoculum (2019 / FLAC 96 kHz, 24 bit / RCA Records / alternative rock, prog metal)

A tak mě napadlo, že by nebylo špatné zveřejnit celé album postupně, nejlépe právě rychlostí jedné skladby za měsíc. Na každou z nich bych se dokonale soustředil a pořád bychom na celé album čekali kratší dobu, než kolik jsme čekali na “Fear Inoculum”, tedy krásných 13 let. Navíc by to byla přesně TA specialita, jakou bych od podobné kapely v dané situaci čekal. Nicméně, album nakonec dorazilo vcelku, bez videoklipů a v podstatě bez jakýchkoli bonusů, což mi na jednu stranu přijde trochu odfláknuté (vzhledem k čekací době), ale na druhou stranu aspoň nic neodvádí pozornost od hudby samotné. Tak jdeme na ni…

Novinka Tool v první řadě neznamená žádnou revoluci. Přímá úměra mezi délkou čekání (případně nahrávání) a posunem hudebních hranic tady zkrátka nefunguje, což možná mnohým vadí, ale při troše soudnosti se to dalo čekat. Kapela navazuje na předešlou desku “10.000 Days”, zachovává všechny tradiční ingredience, ale jakoby fanouškům na truc se chová ještě více bezohledně. Tedy alespoň pokud jste doufali v návrat do časů desky “Ænima”. Skutečně božské melodie a nápady, které kapelu posouvají do role polobohů, totiž na novince trvají bolestně krátce a cesta k nim je nejen napínavá, ale i dlouhá. Každá skladba svůj dechberoucí vrchol ukrývá, ale musí vás bavit i cesta k němu, jinak přestává album fungovat. Je to jako stoupat na vrchol hory po spirále. Někdy strmé, jindy hodně pozvolné.

A právě v tom se paradoxně ukrývá velká síla nové desky ve srovnání s “10.000 Days”. Novinka je totiž celkově vyváženější, obsahuje mnohem méně hluchých meditačních míst a baví nejen během těch krátkých okamžiků totálního hudebního osvícení (kratičký refrén “Fear Inoculum” či přenádherná kytarová linka na vrcholu “Descending”), ale také během cesty k nim. Každou chvíli totiž přijdou kytara, basa nebo bicí s novou finesou či melodií, která si člověka nejpozději při třetím poslechu absolutně získá. Mám pocit, jako by mě deska “Fear Inoculum” učila vážit si kytarových meziher a progového navazování motivů. V čele této snahy stojí bezpochyby ohromná skladba ”7empest” – úžasnými rify přetékající, velkými momenty zarámovaná a drobnými perlami ozdobená tečka na závěr další výjimečné desky v diskografii Tool.

Keenanův zpěv je tentokrát více v pozadí (nicméně stále stejně kvalitní) a jeho místo dosti odhodlaně přebírají bicí. “Fear Inoculum” skutečně staví perkuse všeho druhu do samého středu dění a nechává je zářit, dráždit a okouzlovat jako nikdy před tím. Nejvýraznějším rysem nového alba je tak hlavně precizní práce se složitými rytmy, synkopami, off-beaty a podobně. Danny Carey si to evidentně dává a podle všeho má pořád natrénováno. Jeho práce je neskutečná a evokuje myšlenky na známou sochu Ganéši se čtyřmi pažemi.

Na novince mi tak vlastně vadí jen pár věcí “okolo”. Mám pocit, jakoby kapela samotné vydání desky trochu odbyla. Čekal jsem prostě něco speciálního. Dostal jsem jen podivně chladný obal. A přestože jsou zvuk desky i celková produkce jinak hodně perfekcionisticky pojaté – aby také ne, po tolika měsících nahrávání a leštění – občas mě chytí za ucho prudké skoky v barvě zvuku kytar nebo až příliš vpřed vytažený zvuk bicích, které během chvíle zase couvají zpět (“Invincible”). Jinak ale Tool opravdu nahráli album, které jsme realisticky mohli čekat. Hudebně do něj dali zjevně maximum možného a objevit všechna jeho překvapení bude trvat mnoho týdnů. Kdo kapelu nemusel do teď, nově ji pro sebe rozhodně neobjeví. My ostatní ale můžeme s klidem konstatovat, že čekání nebylo marné. Už pro tu závěrečnou hostinu “7empest”.

Autor: PetrM

 • Tool - Fear Inoculum

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Originalita
  4/5
 • Zábavnost
  4/5