Hudební recenze

24. 3. 2020

White Stones – Kuarahy

METAL

Když si v roce 2004 Martin Lopez přestěhoval baterii bicích ze zkušebny Opeth do nové garáže, vznikla výjimečná kapela SOEN. No a teď si ze stejné zkušebny do nového pronájmu se svou basou odskočil i Martín Méndez. Máme čekat stejně významnou hudební událost i tentokrát? Abychom to zjistili, budeme muset nahlížet i pod kameny…

White Stones - Kuarahy (2020 / FLAC 44.1 kHz, 16 bit / Nuclear Blast / death metal)

Oproti aktuálním Opeth jsou White Stones skutečně úplně jinde. Pochopit motivaci pro muzikantovu hudební odbočku tak není vůbec složité. Zatímco se kmenová kapela houpe na vlnách progresivna zaseknutá někde v sedmdesátkách, povedlo se jejímu basákovi poskládat sbírku velmi zaostřených deathmetalových songů, jejichž pohled míří naopak odvážně vpřed. Když si navíc uvědomíme, že měl Méndez k dispozici i obří historii kapely Opeth, ze které se daly vytěžit klidně i tři takové sólové desky, musíme před jeho chutí pojmout death metalovou desku vlastním, poměrně novátorským způsobem, vlastně jen smeknout.

Tím nechci říct, že by nebyl duch Opeth z nové desky cítit. Popřít tak významný kus umělecké dráhy by naopak byla škoda. Ale jako celek na mě deska svým přístupem působí stále velmi originálně a z pohledu death metalu také moderně. Třeba už jen tím, jak setřásla veškerou přebytečnou zátěž a soustředí se muzikantsky na to podstatné. I to je přeci trend posledních let. Deska skoro jako by ani nevznikla ve studiu, ale v řemeslné dílně, tolik vášně a nadšení pro metal je z ní cítit. Album “Kuarahy” nevznikalo tak, aby se někomu konkrétnímu líbilo nebo aby uspokojilo hlasy volající po čemkoli (třeba návratu starých Opeth). Méndez si ho podle mě jednou večer prostě "vyhobloval".

Výrazně syrová produkce celé desky dala vyniknout hlavně poctivému kytarovému řemeslu, které jistě mělo být a také je alfou i omegou celé nahrávky. Skladby se drží povětšinou ve středním tempu, obrovský důraz kladou na rytmiku a na atraktivitě získávají i decentním melodickým zdobením. Pro jednotlivé kompozice je charakteristický spíše chladný výraz na povrchu, ale uvnitř téměř každé z nich najdeme malou melodickou jiskru nebo i větší hravou kudrlinu, která nedovolí skladbě ani náznakem vyhasnout. Je to určitě nebezpečná hra, ale právě v odhadnutí minimální nutné dávky pozitivní melodiky je z mého pohledu největší síla této nahrávky. Ve výsledku je tak sice stylově i skladatelsky příjemně sevřená a koncentrovaná, ale zároveň nikdy uzavřená novým řešením.

Ostatně když poslouchám třeba skladbu “Ashes”, pokaždé mi z paměti naskočí i jméno IHSAHN a jeho podobně chladný a zároveň novátorský přístup k metalu. V hlavní roli pracuje i zde strhující groove a kytary vytvářejí stále nové a nové obrazce v prostoru. Trochu jiný přístup potom volí singl “Drowned In Time”. Vybroušená hrubost je v něm protkaná neuvěřitelně chytrými melodickými linkami a jakkoli může celek působit zprvu neotesaně či disharmonicky, jakmile se k písni přiblížíte na dosah, doslova pro vás rozkvete melodikou s nádechem téměř až klasické hudby. Album “Kuarahy” ale má i své tradičnější polohy, třeba když dojde na skladbu “The One”. Hluboký chrapot pracuje krásně v souladu s rytmem a doprovodí nás až k extrémně silnému kytarovému sólu, které hoří i mrazí zároveň.

“Kuarahy” má obrovskou sílu, která vychází z jeho opravdovosti a sevřenosti. Je stoprocentně kytarové, tradiční i pokrokové. Rozhodně nedává svou kůži lacino, ale zároveň umí i štědře odměnit ty, kteří se jeho hrubé fasády nebojí. Jedna z nejzajímavějších desek roku 2020 je na světě.

Zvuk

Jakkoli mluvím o syrové metalové produkci, zvuk jako takový upekli ve studiu náramně. Sluchátka a ještě více bedny budou těžit hlavně z čistoty a parádní čitelnosti kytary i basy. Výjimečně realistický říz mají vedle toho ale i bicí. Je to takový muzikantský zvuk, který věci neskrývá, ale odhaluje. Ani na hodně kritické technice nezní deska nudně ani ploše. Má sílu i parádní rozlišení. Radost ji poslouchat.

Autor: PetrM

Autor: PetrM

 • White Stones - Kuarahy

 • Celkové hodnocení:
 • Hudba
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Originalita
  4/5
 • Zábavnost
  3/5