Zvuk měsíce

21. 1. 2018

Zvuk měsíce 01/18: Květy

Alternative | cz

Květy - Komik do půl osmé (2017 / Indies Records / HiRes FLAC)

Čím víc Komika poslouchám, tím výš ho v našem žebříčku tlačím. Jeho finální ladění má neskutečnou šťávu a posouvá samotný obsah desky o level výš. Produkce je dokonale čistá, vypiplaná a dost odvážně si pohrává i s rozmístěním zvuků do obou kanálů. Snad ještě zajímavější je ale to, jak přirozeně propojuje zvuk živých nástrojů s klávesami a elektronickými samply tak, aby se navzájem nejen doplňovaly, ale i obohacovaly.

Nahrávka skvěle prověří především schopnost systému zahrát opravdu z hloubky bez nutnosti vytahovat basy nad okolní terén. Jestliže to vaše sluchátka nebo bedny umějí, zboří vás album návykovou kombinací plného a přitom velmi jasného zvuku. V případě desky “Komik do půl osmé “ prostě platí více než kde jinde, že už samotný zvuk dělá pro výsledný dojem z desky obrovský kus práce.

Co nám o nahrávání řekl zvukař Ondra Ježek ze studia Jámor, který desku také mixoval:

Na albu najdete hodně osmdesátkových motivů, jak ve smyslu hudebních postupů, tak i po stránce zvuku. Kromě tradiční klávesové výbavy Květů (basy hrají většinou z Microkorg X, melodické linky z Yamahy PSS) přišlo ke slovu třeba i Casio CZ1000. Mix desky je zcela záměrně dost rozházený do stran. V podstatě se v jednom kanále odehrávají úplně jiné věci než v tom druhém. Často dokonce používám i tvrdě panované monofonní hally a vše tak nakonec spojuje jen vokál a basa, což může vést při poslechu na sluchátkách k docela zvláštním pocitům.

Pokud jde o sluchátkovou výbavu, tak jsme při nahrávání používali hlavně referenční Beyerdynamic DT770, Sennheiser HD25 a hodně i Superlux 660, u kterých tolik nepláču když muzikantům upadnou na zem. Na mix potom používáme hlavně AKG 141 ale preferujeme verzi MKI, protože u MKII je už slyšet taková nepříjemná boule na nižších středech.

Album Komik do půl osmé v podání profi legendy Sennheiser HD25

Sluchátka kapela používala i během nahrávání a my jen potvrzujeme, že si s laděním desky dokonale rozumí. Nemohou sice tolik kouzlit s prostorem jako velké otevřené modely, ale na rozdíl od nich má jejich bas ten správný “kick” bez sklonů k hučení, což je pro požitek z Komika naprosto zásadní. Celkovou vyváženost a kontrolu už prověřily stovky studií a DJs, takže nemáme důvod cokoli dodávat. Legenda mezi legendami. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

Autor: PetrM