Zvuk měsíce

5. 2. 2021

Zvuk měsíce 01/2021: John Williams

Live | Soundtrack

Je možné, že už John Williams žádný hudební doprovod k filmu nikdy nenapíše, těžko říct. Pokud by ale měl být záznam koncertu John Williams in Vienna jeho rozloučením s filmovým světem, je to tečka skutečně hodná tohoto mistra. Vydavatelství Deutsche Grammophon totiž pořídilo záznam během koncertu, kde si Williams osobně dirigoval Vídeňské filharmoniky přímo v jejich Zlatém sále Spolku přátel hudby a to za vydatného přispění houslové virtuózky Anne-Sophie Mutter.

John Williams - Live in Vienna (2020 / MQA 96 kHz, 24 bit, Dolby Atmos / Deutsche Grammophon / soundtrack, live)


Výsledný záznam vyšel na CD / 2LP i jako výrazně rozšířené vizuální album na streamu TIDAL případně na disku Blu-ray, kde si užijete hned 6 skladeb navíc. A aby bylo dílo dokonalé, je celý záznam k dispozici také v prostorovém mixu Dolby Atmos a to i na streamu TIDAL!

K obsahu koncertu samého snad ani není potřeba cokoli dodávat. John Williams zkrátka řídí Vídeňské filharmoniky, kteří se s obrovskou chutí zakusují do těch nejslavnějších skladeb od Čelistí, přes Harryho Pottera až po výrazně zastoupené melodie ze světa Star Wars. A když se v závěru koncertu sálem rozlétnou první dramatické tóny “Pochodu impéria”, celý sál spontánně jásá (v takto vážném prostředí nevídaná věc) a člověk má okamžitě husí kůži po celém těle. Vidět na konci skladby dojatého Johna Williamse, jak se usmívá na celé kolo, to je zážitek, který si budu pamatovat ještě dlouho.

Tip kde začít: Hedwig’s Theme z Harryho Pottera a doslova nadpozemské housle v moci Anne-Sophie Mutter. Zvuk je tady nasnímaný s tak obrovskou péčí, dynamikou a přirozeností, že si budete i doma užívat koncert jako v opravdové koncertní síni. Skladba k dispozici na vizuální verzi koncertu.

Inu, král filmové hudby se loučí ve velkém stylu...

Autor: PetrM