Zvuk měsíce

12. 2. 2020

Zvuk měsíce 02/20: Hildur Guðnadóttir

Soundtrack

Hildur Guðnadóttir ‎– Joker (2019 / FLAC 48 kHz, 24 bit / Watertower Music / soundtrack)

Žádná jiná nahrávka prostě ani zvukem měsíce být nemohla. Čerstvě oscarový hudební doprovod filmu Joker od skladatelky a cellistky Hildur Guðnadóttir (Chernobyl, Sicario, Arrival) je extrémně silný a dotažený nejen kompozičně, ale i zvukově. Hudba se nahrávala v aktuálně velmi populárním newyorském prostoru DiMenna Center za účasti 72členného orchestru, přičemž hlavní roli hraje opět působivá hra na cello v podání samotné Hildur. Pokud však tvorbu této Islanďanky znáte, překvapí vás možná, jak málo tentokrát využívá elektroniku a syntetické ambientní plochy. Drtivá většina ambientních zvuků je zde totiž nahraná živě pomocí elektrického cella (halldorofonu), které Hildur sama pomáhala navrhnout, a klasická syntetika se tak neobjevuje téměř vůbec.

DiMenna Center, NY

Představte si, že je cello hlasem všeho dobrého, co se v postavě Arthura Flecka (Jokera) ukrývá, zatímco orchestr je hlasem jeho stihomamů a temných zákoutí mysli. Na této rovnici jako by celý soundtrack stál. Zpočátku je cello zcela dominantní, orchestr hraje extrémně tiše a nenápadně, skoro byste ho přeslechli. Hildur sama mluvila o úžasné zkušenosti z nahrávání, kdy byl velký orchestr nucený hrát dlouhou dobu výjimečně tiše, skoro jako by byl hlasem jediného ducha někde vzadu v hlavě. Jak ale děj postupuje, role orchestru sílí, až v poslední epické skladbě “Call Me Joker” dříve dominantní cello zcela pohltí. Zajímavé také je, jak blízko je v tomto okamžiku od soundtracku Jokera ke zvuku a výrazu Zimmerova doprovodu k filmu Batman: The Dark Knight. Oba na sebe krásně navazují a ještě víc tím podporují provázanost celých událostí v Gothamu.


Foto: Arturo Holmes/ABC

Dostatečná dynamika ve spojení s velmi tichými party orchestru doslova láká k objevování malých detailů. Naproti tomu zvuk cella je dominantní, hrubý i jemný zároveň a třeba na magnetoplanárních modelech sluchátek absolutně strhující. Často je doslova cítit, jak se celý orchestr chvěje napětím a v tichu slyšíte snad i jeho dech. Na takto intimně pojatý soundtrack je to vlastně velký a silný zážitek. Takže až bude večer klid, ztlumte světla i topení a nechte se trochu mrazit…

Autor: PetrM