Zvuk měsíce

31. 5. 2019

Zvuk měsíce 05/19: Rodrigo y Gabriela

Instrumental

Rodrigo y Gabriela - Mettavolution (2019 / MQA 44.1 kHz, 24 bit / Rubyworks / instrumental, guitar, flamenco)

Mexické dvojice Rodrigo y Gabriela jsem si poprvé všiml někdy v roce 2011, kdy se výrazně podílela na soundtracku k filmu Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides. Už tehdy mě spojení rytmické smršti a kytarové virtuozity chytlo za ucho a už tehdy jsem si také liboval v dobře zvládnuté produkci celé desky včetně jejího návykového zvuku. Vlastní řadová deska “Mettavolution” ale posouvá laťku přeci jen o kus výš…

Kdo si rád vychutná opravdu precizně nasnímané akustické kytary v extrémním tempu a k tomu ještě bouři nejrůznějších perkusních nástrojů v divokých španělských rytmech, toho album semele na prach bez ohledu na to, jestli si nasadí sluchátka nebo potěší sousedy zvukem velkých beden. Album se nahrávalo v relativně neznámých studiích v Los Angeles, ale finální mastering si vzali za úkol ostřílení pánové z Marcussen Mastering, u kterých se nedávno remasterovaly třeba i takové strunné veličiny, jako Primus nebo Rolling Stones. Z aktuálních věcí se zde dělal mastering také pro A Perfect Circle a jejich Eat The Elephant, nebo i Primus a jejich zvukově famózní desku The Desaturating Seven. Se strunami to tedy rozhodně umějí.

Výsledek je hodně živý, možná pro někoho až agresivní, ale díky precizní práci s oběma kanály také pohlcující a energizující. Silnou stránkou dua je kombinace zvuku kytar s rytmickou sekcí a hlavně úderným základním beatem, který jen dokazuje, že i kytara může být bicím nástrojem. Zvuku dává příjemně zemitý basový základ a krásně doplňuje výše posazený zvuk strun.

Zvuk alba “Mettavolution” je na první poslech hodně líbivý a nehraje až tak na audiofilskou notu (ani jeho celková dynamika není nijak dechberoucí), ale spolehlivě dokáže odhalit sluchátka, která to ve vysokých frekvencích přehánějí. V jejich podání budu zvuk ostrý a unavující. A kdo neudrží čisté tóny a skutečně přirozené středy s plným obsahem, bude mimo ještě víc.

PS: poslední skladba měří krásných 19 minut a jde o cover skladby Echoes od Pink Floyd!

Autor: PetrM

Autor: PetrM