Zvuk měsíce

21. 6. 2018

Zvuk měsíce 06/18: Macy Gray

JAZZ | pop

Macy Gray - Stripped (2016 / Chesky Records / FLAC 192kHz/24bit)

Kdybychom měli být suše akurátní, nevešla by se tato deska kvůli termínu vydání vůbec do žebříčku. Přitom právě ona stojí za první myšlenkou na jeho sestavení. A stojí také stoprocentně za to, aby stanula na jeho vrcholu. Od prvních vteřin poslechu je totiž v jejím případě něco nápadně jinak. Lépe, živěji a vzdušněji. Album “Stripped” totiž patří do výjimečné party živých binaurálních nahrávek, tzv. únosců. Jejich zvuk je lidskému uchu natolik blízký, že vás bez varování unese rovnou do první řady koncertu, aniž by hlava pojala jakékoli podezření z dokonalé iluze. Technicky je to šílenost, ale výsledek je zatraceně působivý a návykový. Svatý grál sluchátkového zvuku za poslední rok (a čtvrt) má tedy na svědomí Macy Gray v péči audiofilského vydavatelství Chesky Records za vydatného přispění reálné akustiky The Hirsch Center v Brooklynu.

Album bylo zaznamenáno bez ekvalizací a podobných nečistot během živého vystoupení. Na tom by nebylo nic tak extra, kdyby se vše nesnímalo na jedinou dvojici speciálních mikrofonů zabudovaných do umělé hlavy, simulující skutečné vnímání zvuku lidskýma ušima. Pokud tedy chcete okusit, kam až může zajít realistický poslech na sluchátkách a Matrix vás nevystrašil dostatečně, měli byste binaurální nahrávky definitivně vyzkoušet. Pokud nejste úplnými ignoranty, okamžitě vás dostane ohromný prostor, ve kterém se nahrávalo, a ve kterém se v tu chvíli ocitnete také vy. Uslyšíte reálné dozvuky, útlumy frekvencí, pohyby zpěvačky v rytmu, prostě vše, jako byste byli “u toho”.

Není ale vše jen prostor a šířka scény, čím jest blázen do zvuku živ. Proto si album “Stripped” hlídá i sound jednotlivých nástrojů na scéně a na dnešní poměry výjimečnou dynamiku. Počínaje metličkami na bicích, přes kytaru svíjející se vlevo a nádherně drnčící basu na opačném konci pódia, až po trumpetu, která všemu nasazuje zlatou plechovou korunu, všechno je až absurdně skutečné a znělé. Macy Gray je proto naším zvukem Nr. 1. Poslech alba “Stripped” je skutečně svátkem, který nepřestává bavit ani po roce.

Album “Stripped” na studiovém high-end modelu Audeze LCD-X:

Jestli ujíždíte na drnčících strunách jazzového kontrabasu a husí kůži míváte kromě sexu nejčastěji při sólech na trumpetu, nemůžete jinak než slyšet “Stripped” na velkých magnetoplanárních sluchátkách. Extrémní nahrávka si žádá extrémní techniku, ale aspoň můžete říct, že i výsledek je extrémní a vpravdě nezapomenutelný. Z vlastní zkušenosti i škodolibého sledování kamarádů totiž víme, že se při prvních tónech desky ohlédnete doleva, jestli tam nestojí kytarista. Jestli tohle není audiofilské nebe, tak už nevíme, co by jím mělo být. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

Autor: PetrM