Zvuk měsíce

21. 8. 2018

Zvuk měsíce 08/18: Isle Of Dogs

Soundtrack

Alexandre Desplat - Isle Of Dogs, Original Score (2018 / FLAC, LP / ABKCO Records / soundtrack)

Soundtrack filmu “Isle Of Dogs”, to je takový slet bubeníků v japonském podání. Právě na bubnech všech možných tvarů a velikostí Alexandre Desplat celý koncept hudebního doprovodu postavil. Jakmile se k nim ale přidají ještě izolované výkřiky lesních rohů, saxofonů a hobojů, začíná být ve sluchátkách opravdu veselo. Bicí nástroje se často střídavě ozývají z různých směrů (“Second Crash-Landing”), dechové nástroje k nim promlouvají s ohromnou bezprostředností a celá scéna před námi má neustále úžasnou atmosféru samurajských nocí.

Album možné není přímo splněným snem audiofilů, ale má svoje neopakovatelné kouzlo, které daleko více vynikne při poslechu se sluchátky, než na velkých bednách. Pokud máte navíc sluchátka otevřená, užijete si dojem z velké scény dosytosti. Deska se ostatně nahrávala v jednom z největších studiových prostorů na světě, uznávaných Air Lyndhurst Studios v Londýně. Podle všeho se na stejném místě nahrával i soundtrack Pána prstenů. Nahrávací prostor má tvar šestiúhelníku, celkovou plochu 300 m2 a jen samotná technická místnost má rozlohu 50 m2. Však se do ní musí vejít také největší mixážní pult na trhu, legendární Neve 88R, umožňující práci s až 96 kanály. Jinými slovy: oblíbená adresa pro nahrávání těch největších filmových soundtracků.

"Typická je repetitivnost, hravost a snaha o drama vybudované z minima prvků."

Pro zajímavost ještě zmíním mastering, který byl svěřen studiu Sterling Sound - ano, témuž studiu, kde se žehlil zvuk předchozího zvuku měsíce, desky Lamp Lit Prose od Dirty Projectors. A jak už jsme napsali, před nimi se zde pracovalo třeba na deskách Bowieho nebo Adele.

Stejně jako všechny Andersonovy filmy, i hudební doprovody k jeho snímkům vyznávají zvláštní estetiku a pravidelnost. Typická je repetitivnost, hravost a snaha o drama vybudované z minima prvků. V případě “Isle Of Dogs” mě mrzí hlavně to, že nebyl k dispozici také vinyl. FLAC totiž obsahoval v tichých pasážích drobné artefakty, které neznějí právě analogově a citlivějším sluchátkům jen tak neuniknou. Lépe si tedy vychutnávat hru s prostorem, nádherně výrazné dechové nástroje a rozmanitost zvuků všech možných bubnů...

Autor: PetrM