Recenze techniky

12. 4. 2019

Hybridní in-eary FiiO FH5 v rychlém testu

FiiO | In-ear

Člověk by skoro řekl, že se FiiO dalo na výrobu luxusních pralinek, tak krásně a chutně model FH5 vypadá. Nenechte se ale mýlit. O žádnou designovku se totiž nejedná. Hybridní 4měničová konstrukce se speciálním basovým systémem S.TURBO touží po úplně jiné reputaci…

Design a konstrukce

Že to FiiO hraje s modelem FH5 také na efekt, to asi nikdo rozporovat nemůže. A proč také ne, domácí (čti “neprofesionální”) model si to může dovolit. Majiteli by měl naopak dělat i trochu reklamu a měl by mu rozhodně slušet. Na můj vkus sice vypadají sluchátka (třeba proti modrým IKKO) spíše dámsky a málo technicky, ale to je už otázka vkusu každého majitele náročných uší. Pokud však hledáte sluchátka nenápadná, poohlédněte se raději jinde (iBasso IT01s).

Samotné zpracování, použité materiály i kvalita kabelu ale v každém případě snesou i ta nejpřísnější měřítka. V případě kabelu bych dokonce řekl, že je FiiO momentálně na špici HiFi mainstreamu a to s náskokem. Sluchátko je tvořeno dvěma hliníkovými a jedním hořčíkovým dílem. Kabel se ke sluchátku připojuje pomocí MMCX konektoru.

Samotný kabel LC-3.5B je shodný s tím, který najdeme u profi modelu FiiO FA7 a zaslouží si většinou jen slova chvály. Monokrystalická postříbřená "dvojlinka" nepůsobí zbytečně ostentativně, na dotek je velice příjemná, poslušně splývá a slibuje ohromnou životnost. Kvalitní zahnuté MMCX konektory jsou aktuálně nejlepší na trhu, stejně jako tvarované pružné můstky za uchem. Zahnutý konektor je sice trochu přerostlý, ale solidní a kompatibilní také s telefony v pouzdře. Jedinou slabinou kabelu je tak jeho vyšší hmotnost a menší pružnost při použití venku za chladného počasí. Jiný problém jsem během testování neodhalil.

Komfort a praktičnost

Nacpat do ucha rozumně 4 měniče (z toho 1 dynamický) a nevyčnívat přitom zbytečně z uší, to už může být slušný bolehlav i pro zkušené konstruktéry. FiiO evidentně vsadilo na konvenční tvarování zaobleného trojúhelníku, ale muselo už samozřejmě patřičně nafouknout sluchátka do hloubky. Ta však přesto z ucha prakticky nevyčnívají. Nicméně na ucho už bych si s nimi fakt lehnout nechtěl.

Jakkoli se tvarování snaží být univerzální a nekonfliktní, kratší krčky zvukovodu mě nutí tlačit sluchátka pro správnou izolaci nástavců hlouběji do uší. V tu chvíli už ale cítím tlak od vnitřní strany sluchátka. Fixace v uchu přitom není ani potom z nejlepších. V uchu drží sluchátka volněji, a přestože se v klidu vejdou i do malého ucha, tvarování jejich vnitřní strany asi nebude sedět každému. FH5 byste měli předem vyzkoušet. Buď to bude trefa, nebo zkusíte konkurenci.

Zvukové představení s neutrálními nástavci

Hybridní model FH5 má být modelem pro běžný poslech bez profi nároků na neutralitu nebo kritický poslech. Tomu odpovídá hybridní konfigurace 3+1, doplněná o speciální basový prvek S.TURBO, který by měl fungovat asi podobně jako u modelu Shure SE846. Pokud teď ale všichni zakládáte inzerát na prodej svých starých SE846, ještě chvilku uberte. FiiO není Shure a jejich projev včetně basového pásma je dosti odlišný. Především neslyším nijak basově orientovaný hutný zvuk, takže si účinkem “turbo-šneka” zatím nejsem tak úplně jistý. Mnohem přínosnější je samostatný BA měnič pro pásmo středů, který se stará o podstatný rozdíl ve srovnání s modely F9 nebo IT01s.

Projev FiiO FH5 působí díky tomu vyváženěji a přirozeněji. Dává zapomenout na líbivé V či U ladění a přestože je křivka jeho odezvy stále trochu zvlněná, bude působit dospěleji a kompletněji než většina konkurentů v této ceně. Díky suverénním středům s lehounkým vytažením vpřed nepůsobí zvuk i přes celkovou plnost basového pásma a jemnost ve výškách vůbec temně ani přehnaně hřejivě. Přijde mi prostě neutrální, přirozený a dobře poslouchatelný, byť na první poslech ne tak líbivý jako třeba konkurence značky iBasso nebo IKKO.

FiiO FH5 vs. IKKO OH1

Středy jsou to, co odlišuje model FH5 od většiny konkurentů - samostatný měnič pro středy je cítit a ty jsou mnohem sebevědomnější i prokreslenější. Především, a to je ohromná síla modelu FH5, zdobí středy úžasná tonální čistota a přirozenost. Vyšší středy jsou sice trochu aktivnější, než je zlatý střed, ale je to jen minimální rozdíl a většinou je spíše osvěžující, protože odkryje nuance středů, které často úplně zapadnou.

Pásmo výšek je na poměry značky FiiO dalším velkým překvapením. Špunty FiiO mají totiž tendenci hrát spíše agresivněji a hodně jasně. Jejich výšky bývají extrémně zaostřené, ale FH5 jsou v tomto jiné. Pořád mají naprostý dostatek detailů a jiskření ve zvuku, ale samotné výšky jsou umírněnější, lehounce zaoblené a ve větší symbióze se zbytkem pásma.

Díky dobré prokreslenosti středů, rychlosti basů a dostatku detailů je model FH5 skvělý v separaci nástrojů i 3D zobrazení, ale výraznější středy zároveň trochu táhnou scénu na střed a ta působí přeci jen užším dojmem, než umí třeba iBasso. Zjevně se na tom podílí i jemnější detaily, které vytvářejí dojem menší vzdušnosti.

Jak zní v podání sluchátek FiiO FH5 vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Taneční hudba a elektronika sedí sluchátkům moc hezky. Bas není vyloženě dunivý, ale zabírá z hloubky a podvýživou rozhodně netrpí. Zásadní je ale pojetí výšek, které je umírněné a jde tak dobře naproti velmi detailním a jasným produkcím.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Přesná tonalita a celková přirozenost jsou klíčem k věrné reprodukci orchestrů i komorních nahrávek. Obě věci FH5 umí, takže ani vážná hudba nezní v jeho podání nijak násilně, kompromisně nebo dokonce uměle. Spíše naopak - na špunty v této ceně výjimečně dospělý výkon.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
V podání in-ear sluchátek vlastně nevím, co bych ve zvuku očekával lépe. Možná malinko uvolněnější a méně naléhavé středy? Jinak ale slyším vše ve správném množství i kvalitě. Spokojenost.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Basově náročná deska, která zároveň neodpouští šizení středů. Vynikající krmení pro model FH5, který díky rychlému basu s protažením do nejnižších frekvencí krásně plní prostor, aniž by zabíjel hlas Macy.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Skvělé metalové špunty, které dávají váhu kopáku i base, ale přitom nepřetěžují hučením a dokonale si hledí především kytar. Metal i rock mě s FH5 hodně baví!

Verdikt

Příjemné překvapení a další důkaz, že své novinky FiiO ladí opravdu pečlivě a uvážlivě. Model FH5 vyměňuje pověstnou ostrost za vyváženost, přidává špetku subbasového koření a vše korunuje vynikajícími středy s čistou tonalitou. Snad jen ten buclatější tvar bude chtít nejprve zkusit, ale jinak skvěle poslouchatelné univerzální in-eary.

Autor: PetrM

 • FiiO FH5

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  3/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Příjemně vyvážený zvuk, suverénní středy, dobrá tonalita, bas zabírá hluboko

 • Vyšší basy s menší silou, vyboulené tělo vs. kratší krčky zvukovodu

 • Cena
  7 190 Kč