Recenze techniky

25. 6. 2020

iBasso IT00 – přichází největší překvapení léta

iBasso | In-ear

Bez velkých ohlášek a marketingových doprovodů dorazila na trh novinka iBasso IT00. Je postavená na stejném základu jako extrémně populární a rozhodně i povedený model IT01, ale oproti němu sráží cenu ještě o kus níž. Stojí úspora za to, nebo zůstane model IT01 nedotknutelným králem kategorie?

Na čem jsme testovali: Astell AK70, IKKO OH1, iBasso DX220MAX, iBasso IT01

Design a konstrukce

Je to prostě parádní kus sluchátek, ať se na IT00 dívám z kterékoliv strany. Když navíc beru sluchátka do ruky, mám z nich opravdu skvělý pocit. Bílá barva jim dává výjimečný šmrnc, aniž by sluchátka ztrácela na eleganci, plast je naprosto hladký, přesně zpracovaný a nedá se mu vytknout prakticky nic.

Konstrukce navíc získává body také za šroubovací ochranné filtry na výstupu ze sluchátka. U nich si ale dejte pozor na dobré dotažení závitu - jinak mají filtry tendenci se vyšroubovávat. Malinko zvláštní je i napojení MMCX, které je sice precizní, ale konektor se v zámečku sluchátek otáčí jen velmi ztuha, takže si musíte směrování kabelu za ucho nastavit předem. Pro někoho to ale může být i výhoda, protože je takto kabel mnohem poslušnější a sluchátka se snadněji nasazují jednou rukou.

Vynikající hodnocení zaslouží samotný kabel, který je pro každodenní používání mnohem příjemnější, než ten z modelu IT01. Nový kabel je jednoduše černý, lépe splétaný a má mnohem praktičtější zahnutý konektor, který tolik nenamáhá kabel po zapojení do telefonů na cestách. Od uší dolů navíc krásně splývá a za uchem leží i při otočení hlavy vcelku poslušně.

Komfort a praktičnost

Už model IT01 byl známý tím, že i bez zkoušení seděl velké většině lidí v uších velmi dobře a novinka IT00 nebude jiná. Tvarově se navenek prakticky neliší, což mimo jiné znamená i přítomnost ideálně dlouhého a širokého zvukovodu, který dává sluchátku slušnou oporu už před zavěšením kabelu za ucho. Sluchátka navíc téměř vůbec nevystupují z uší (ani těch malých) a díky své krásné bílé barvě působí elegantně a decentně. Zbytečné výstřednosti se tak rozhodně bát nemusíte.

Praktičnost nového kabelu už jsem zmiňoval výše a tak už jen doplním, že kromě sluchátek s kabelem najdete v balení i povedené kulaté pouzdro, do něhož sluchátka bez problémů smotáte. Pohodové, jako sluchátka sama...

Zvukové představení

Když jsem poprvé četl zvěsti o novince iBasso určené pro milovníky basů, nebyl jsem si tak úplně jistý, jestli se mám vůbec těšit. Hned první poslech IT00 mě ale s přehledem uklidnil a co víc, nadchnul mě pro sluchátka iBasso ještě víc. Namísto basově orientovaného zvuku mě totiž dostal nečekaně kompletní, dospělý, přirozený a univerzální zvuk, který v této cenové kategorii přemožitele jen tak nanachází.

Oproti IT01, laděnému výrazně do U, je novinka jemnější, o kousek měkčí a zakulacenější ve výškách. Působí vyváženěji i kompletněji a přitom si stále drží i jistotu zábavného a našlapaného poslechu. Mám pocit, že bych musel zaplatit opravdu mnohem, ale mnohem víc peněz, abych dostal zvukový balíček, který bude hodnotnější než ten v podání IT00.

Bas IT00 je jen lehce posílený, ale střízlivého nadšence do basů dokáže během chvíle opravdu nadchnout. Zároveň nepostrádá rychlost, konturu a strukturu. I ve vyšších basech tak dostávám dostatek informací a jakékoli neartikulované hučení je modelu úplně cizí. Třeba IKKO OH1 umí zajít ještě hlouběji a jeho bas má i více energie, ale celkově je jeho ladění výrazněji do U a bas nezní tak kompletně ani přirozeně jako v podání IT00.

Středy jsou pecka. Jsou absolutně přirozené a nijak utlačované. A jelikož byly za mě právě útlé středy slabinou modelu IT01, asi už začínáte mít jasno v tom, kam dnešní recenze směřuje. Vokály umí IT00 skvěle a dokonce i na přechodu k lehce posíleným basům nezůstává zvuk nějak nepřehledný nebo přetížený. Jasně, přihoďte nějakých 10 k a středy získají ještě více informací a prostoru, ale v ceně IT00 to lépe neumí nikdo.

A potom jsou tu výšky, detaily, jiskření a poslední zdobení jinak fantastického zvuku. Jak už jsem zmínil, IT00 jsou oproti IT01 ve výškách klidnější, jemnější a rozhodně méně agresivní. Za mě jednoznačný posun správným směrem a definitivní tečka na prakticky bezchybném výkonu IT00.

Zvolené klidnější ladění sice stojí nějaké to procento prostorovosti a vzdušnosti oproti IT01, ale nevadí mi to. Vůbec. Připadám si teď mnohem blíže realitě bez ohledu na to, jaký zrovna smažím žánr. Hodně povedený grafénový měnič je totiž v každé situaci dost rychlý a pevný, aby mi nástroje krásně vyrýsoval a dal jim i potřebný prostor. Já jsem ohromně spokojený a za své peníze získávám maximum.

Jak se sluchátka IT00 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Parádní kombinace, která nenechá bassheady hladovět a všem ostatním nepokazí poslech Lorde ani Weeknda. Nejde říct ani popel proti podání IT00.

Klasická hudba, orchestr
Velmi dobrá kombinace, která sice nenabídne takový WOW efekt, ale o to víc ji oceníte při klidném poslechu, kdy bude i na in-ear sluchátkách za pár kaček orchestr znít nezvykle věrně a mocně.

Pop, rock
Perfektní kombinace, která prostě ví, jak má rocková hudba v uších znít. Má grády, umí být drsná, ale nikdy nebude ostrá. Perfekt.

Jazz, akustická hudba
Velmi dobrá kombinace, která nijak neprotěžuje mikrodetaily na úkor celkové pohody a uvěřitelnosti. S dobrým zvukem nahrávky navíc IT00 ještě více rostou!

Metal
Perfektní kombinace, která v této ceně mezi in-ear modely prakticky nemá konkurenci. Zvuk má váhu, rychlost i opravdovost. Železo je zase železné a dřevo zase dřevěné.

Verdikt

Musel bych přidat opravdu velký ranec, abych dostal ještě univerzálnější, lépe vyvážený a dospělejší projev, než jaký nabízí IT00. Sluchátka jsou navíc hodně pohodlná, krásná a díky novému kabelu i praktičtější při každodenním používání. Vzhledem k ceně není co vytknout. Jednoznačně pecka tohoto léta!

Autor: PetrM

 • iBasso IT00

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Krásně vyvážený a neunavující zvuk, univerzální ladění, plný kontrolovaný bas, bezproblémové tvarování, praktický kabel, parádní design

 • Neumí tolik projasňovat mdlé nahrávky, vzhledem k ceně nic dalšího

 • Cena
  2 190 Kč