Recenze techniky

14. 3. 2019

IKKO OH1 – hybridní monitory, které se vzaly odnikud

ikko | In-ear

V poslední době snad neuběhne den, aby se na světě neobjevila další značka in-ear sluchátek. Obvykle o nich čteme jen na zahraničních fórech, ale v případě novinky IKKO OH1 se nám dostal jeden kousek také do redakce. Schválně, jak moc dobrá sluchátka je mladá firma schopná vyrobit na první pokus?

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, iBasso D14, iBasso IT01s

Cena: cca 4.000 Kč

Stránky výrobce: www.ikkoaudio.com

Design a konstrukce

Tělo sluchátek tvoří matně lakovaná hliníková skořepina složena ze dvou dílů. Hybridní konfigurace měničů kombinuje titanem potažený dynamický měnič o průměru 10 mm s tlakovým měničem Knowles 33518. Splétaný kabel je samozřejmě odpojitelný. Tolik základní data, která si můžete přečíst na každém druhém sluchátkovém webu.

Víc vás ale zřejmě bude zajímat, jak se tyto papírové předpoklady daří měnit v radost z poslechu. Inu, podle prvních dojmů hodně efektivně. Sluchátka jsou velmi kvalitně zpracovaná, v ruce působí neskutečně solidně a co je neméně důležité, sekne jim to i při nošení. Na dlani i v uchu vypadají dokonce tak dobře, že mám tendenci se s nimi venku pochlubit i za cenu toho, že mi lehce mrznou uši. Opravdu vypadají neskutečně dobře. Moderně, technicky a draze. Snad jen při bližším pohledu si můžete všimnout, že je trochu špatně nalakovaný spoj obou hliníkových dílů sluchátka, ale není to nic hrozného.

Horší lakování kolem spoje na pravém sluchátku

Kabel se do sluchátek připojuje pomocí 2pinové “vidlice” s robustní kovovou objímkou, na niž navazuje pružně natvarovaný kabel vedený za uchem. Kabel je tvořený splétanými měděnými žilami s postříbřeným povrchem a stejně jako jsou solidní konektory na straně sluchátek, působí na pohled kvalitně i zahnutý Jack 3.5 mm s kovovým tělem v barvě sluchátek. Přesto, jestliže mají sluchátka nějakou větší slabinu, narazíme na ni právě u kabelu...

Komfort a praktičnost

Na první pohled vypadá splétaný kabel celkem hodnotně a kvalitně, ale i přes jeho poctivou zvukovou kvalitu mi na něm několik věcí vadí. Především moc nevěřím jeho nejtenčí části mezi sluchátkem a rozbočením. V místě, kde kabel opouští tvarovaný můstek za uchem, hrozí celkem ostré ohyby. Izolace celého kabelu je navíc podivně tuhá a špatně se narovnává, takže nechce úplně přirozeně splývat od uší dolů. Moc funkční není ani přechodka na Jacku, a když už zmiňujeme konektor, tak ten se skrze ochranný rámeček zapojí do telefonu jen tak tak. Záleží samozřejmě na pouzdře, ale u mě je to opravdu na hraně a Jack se relativně snadno odpojí. Řešením je buď jiné nebo žádné pouzdro telefonu.

Samotný komfort nošení i nasazování sluchátek je naopak perfektní. Dokonce bych řekl, že mi ještě žádný víceměničový model neseděl v uchu tak dobře a přitom i nenápadně. Sluchátka padnou do ucha tak dobře, že se s nimi dá i ležet na uchu - ze zdravotních důvodů se to nicméně příliš nedoporučuje u žádných sluchátek. V každém případě ale tělo díky výjimečně nízkému profilu téměř nevyčnívá z uší a je dokonale fixováno na svém místě. Skvělou práci při poslechu na cestách totiž odvádí i pružné můstky za uchem, držící kabel na místě bez jakéhokoli zaváhání.

Zvukové představení

IKKO OH1 hraje zvukově na podobnou notu jako aktuální hity v podobě iBasso IT01s nebo FiiO F9 Pro. To znamená velmi dobře kontrolovaný zvuk se solidním basem a jiskřivými detaily. Ladění spíše do U než V. V čem ale IKKO všechny zmiňované poráží, to je komplexnost basů a hlavně projev v pásmu subbasů. Co do množství nejsou hluboké frekvence nijak nadsazené, ale jejich plnost a čitelnost je úctyhodná. A protože s přechodem do vyšších basů spíše trochu ztrácejí na objemu, nemáte šanci u nich zaznamenat jakýkoli přesah basů do středového pásma.

Středy jsou tonálně krásně čisté a přirozené. Jsou lehce posunuté vpřed, ale zároveň jim občas i trochu schází plnost a tím i uvěřitelnost. Jejich kresba je ale velmi dobrá a to bez přehnaného tlaku na detaily, který by nechával sluchátka ve výškách řezat. OH1 jsou v detailech hodně živé, ale nikdy nepřekračují mez slušného vychování. Pokud jde o kvantitu, je tedy vše správně.

Přesto mám při poslechu takový zvláštní dojem, že ve zvuku něco nesedí. Jako by spolu oba měniče nespolupracovaly dostatečně hladce. Pásmo basů působí od zbytku zvuku lehce odděleně a díky mírné subtilnosti středů i výšek mi zvuk připomíná pyramidu. Nemám na mysli množství, ale spíše bohatost a komplexnost jednotlivých pásem. Basy jsou naprosto dospělé a plné informací, středy už lehce komprimované a výšky prostě málo přirozené. V tomto smyslu bude model iBasso IT01s o kousek lepší.

I tak ale stále platí, že mě oblíbené desky s IKKO OH1 opravdu baví. Hlavně asi proto, jak zůstává jejich zvuk v basech a na přechodu do středů přehledný a vzdušný. Přitom ten subbas fakt “píše”. A pokud nemáte rádi přehnaně analytický přístup k detailům, ale oceníte skvělou separaci nástrojů i velikost scény, měli byste IKKO rozhodně dát šanci.

Jak zní v porovnání obou modelu vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Kvalita OH1 v basovém pásmu, vzdušnost a dobré vokály, to nemůže dopadnout jinak než na A+ hodnocení. Perfektní dojem.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Subtilnost ve vyšších pásmech se projevuje mnohem méně, než bych čekal. Separace nástrojů příkladná, mohutnost tělesa solidní … a živost celého orchestru k sežrání. Překvapivě ano!

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Low, low, low. Tohle prostě s OH1 musí fungovat. A taky že ano. I hrany detailů jsou ještě v normě - tak delikátní téma u této desky. Jinak kytary i vokály na jedničku. Možná malinko na světlejší notě, než je úplný neutrál, ale pořád moc fajn.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Tomu říkám zvuk živé basy. Album má v podání IKKO opravdu grády a nechybí mu ani správná patina živého hraní. A ta kytara v levém sluchátku! Pecka...

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Metal nemá v podání OH1 chybu. Má totiž správně hutný základ s dobrou kontrolou, kytary jsou suverénní i přirozené a činely nemají sklon k extra cinkavému předvádění. Pro metal se to zdá jako ideální koktejl.

Verdikt

Silný soupeř i pro ty nejlepší konkurenty na trhu v dané kategorii. Všechny poráží komfortem v uchu i dobře řešeným vedením kabelu za uchem a stejně tak napřed zůstává v podání basů. Škoda jen, že je zvuk trochu nejednotný a mezi pásmy vzájemně jakoby neučesaný.

Autor: PetrM

  • IKKO OH1

  • Celkové hodnocení:
  • Výjimečně komfortní a dobře zpracovaný model, famózní pásmo basů a subbasů, rychlost zvuku, čitelnost, povedený design

  • Slabší kabel, horší souhra obou měničů, subtilnější ve vyšších pásmech