Recenze techniky

23. 3. 2022

Intezze MOVE2 – zbývá jen obout tenisky a vyrazit

Bluetooth | In-ear | Intezze | sport

Druhý sportovní model značky Intezze vstupuje na trh v nejlepší možnou chvíli. Zpod přemrzlého listí, které na většině míst ani nestihl překrýt sníh, začíná vykukovat jaro a nedočkavost běžců by se dala krájet. Většina z nich tak vyráží ještě v rukavicích a mezi nimi také jeden s novinkou MOVE2 na uších…

Design a konstrukce

Minulou sezónou jsme proběhli v doprovodu sluchátek MOVE, zatímco úvod té letošní trávíme ve společnosti jejich nástupce. Základní koncept bezdrátových sluchátek se silikonovým fixačním ouškem se nijak nemění a podobné je dokonce i pouzdro. Přesto, v designu i konstrukci obou modelů objevíte okamžitě několik rozdílů.

Začněme rovnou sluchátky. Lesklou černou plochu s temným logem Intezze na původním modelu střídá u verze 2 konvenční matný plast s podsvíceným tlačítkem, logem a poměrně výrazným mikrofonem. Na první dobrou jsem si byl jistý, že se bude lidem více líbit původní elegantní černá, ale malý průzkum v okolí mi do tohoto předpokladu hodil vidle. Výsledek je tak nějak nerozhodně. Někdo preferuje původní design, někdo ten nový.

Pouzdro MOVE2 sice u designerů mnoho času nestrávilo, ale zato je doplněno o velmi jednoduchý číslicový displej informující o zbývající energii baterií. Jakkoli se můžeme smát jeho archaickému provedení, u kterého občas nevím, jestli ukazuje hodnotu "92" nebo "26", protože ho právě držím vzhůru nohama, jeho použití dává rozhodně smysl. Pouzdro totiž nabízí solidních 2200 mAh a funkci Powerbanky, takže si přehled o jeho nabití opravdu zasloužíte. K dobíjení celého pouzdra navíc slouží USB-C konektor, bez něhož bychom nabíjením nejspíš strávili mládí... Z pohledu sportovního použití bych si možná vystačil i s menší baterií, pokud by to pomohlo celé pouzdro zmenšit. S batohem na cestách je to v klidu, ale při běhání ho do kapsy určitě brát nebudete...

MOVE2 jsou ale oproti první generaci především lépe chráněná před působením vody i agresivního potu. Splňují normu IPX7, takže by jim nemělo vadit ani krátké ponoření vody. Co to ale znamená v reálném světě, to si povíme o kousek dál... V popisu konstrukce bych teď ještě rád zmínil jednu sympatickou drobnost, která ale v poslední době není z nějakého důvodu vůbec pravidlem. Je to pevné usazení silikonových nástavců na výstupních krčcích sluchátek. Drží opravdu skvěle a jen velmi těžko si umím představit, že bych je i po propoceném tréninku mohl ze sluchátek ztratit.

Výdrž a dobíjení

V úvodu jsem zmínil monstr-kapacitu pouzdra, ale dlužím vám ještě informaci o reálné výdrži sluchátek. Na jediné nabití jsem změřil necelých 12 h provozu, což by v klidu pokrylo běhy i tělocvičny na celý týden. K tomu ale můžete připočíst absolutně neprůstřelných 140 hodin, které dodá opakovaným nabíjením samotné pouzdro. Tolik času na cvičení ale fakt nemám, takže jsem výdrž celého pouzdra nakonec přesně změřit nemohl. Protože ale tolik času nemá zřejmě ani nikdo z vás, prohlásíme tuto rezervu za "více než bezpečnou" a s klidem balíme sluchátka na expedici za polární kruh.

Nové ovládání a mikrofony

Dotykové ovládání bylo možná jedinou slabinou původního modelu MOVE. Nakonec jsem používal rovnou tři prsty, abych měl jistotu, že se do senzoru trefím, ale obecně to zkrátka chtělo cvik. Druhá generace se možná i proto vrací ke klasickému tlačítkovému ovládání, které mi speciálně u sportovních modelů dává pořád největší smysl. Ostatně i včerejší běh v rukavicích mi to potvrdil.

Tlačítka je poměrně snadné nahmatat a navíc se nacházejí přímo proti místu, kde jsou sluchátka usazená v uchu, takže k němu prst přikládám intuitivně. Mačkání je celkem snadné, ale k dokonalosti TWS háků FiiO UTWS3 ještě trochu zjemnění chybí. V každém případě ale nemám pocit, že bych si s každým použitím tlačítka špunty cpal až do mozku. A protože mi v pohodě přijde i logika ovládání, hodnotím rovněž velmi vysoko.

Celkem pozitivně během testu překvapila i kvalita mikrofonů. Že by ty výrazné krycí mřížky na sluchátkách byly víc než jen ozdobou? Tak či onak, telefonování se sluchátky bylo naprosto v pohodě doma i venku. Srozumitelnost byla velmi dobrá a z části se dařilo odfiltrovat i vítr nebo hluk aut.

Běháme se sluchátky (denně)

Co to znamená "používat" sportovní sluchátka? Ideálně nevědět o nich, přesně tak! Ještě doma je vytáhnout z pouzdra, nasadit do uší a za hodinku nebo dvě je zase vrátit zpět. Tak si to pojďme vyzkoušet krok za krokem.

U pouzdra bych si představoval malinko výraznější výstupky pro otevírání a také větší úhel vyklápění víčka, aby se mi samo zase nezavíralo v ruce. Samotná sluchátka se ale z pouzdra vytahují moc hezky a s připojením k telefonu jsem neměl problém ani jednou. Jako nenápadné, ale velké vítězství hodnotím také snadné nasazení sluchátek do uší jednou rukou! Jedním prstem zvedám silikonové ouško, sluchátko jen velmi lehce zatlačím do ucha a vytočím ho směrem dozadu. Usazeno, fixováno.

Tvar a celková ergonomie sluchátek, to jsou zásadní parametry u každých sportovních sluchátek. Plný počet bodů pro MOVE2 ale mluví sám za sebe. Oproti první generaci se ještě zmenšila kulatá část vkládaná do ucha, takže si vlastně neumím představit nikoho, komu by sluchátko už z principu nesedělo. Nakonec mi nevadí ani hodně měkká a ohebná ouška. Sluchátka jsou tak lehká a dobře usazená sama o sobě, že stačí opravdu jen lehká opora za uchem a sluchátka se prostě nehnou ani když budete nadšení pro překážkový běh nebo cvičení na hrazdě. Sto procent.

No a když se vrátíte po tréninku domů, přijde konečně na to výrazné označení IPX7 a odolnost vůči vodě. Propocená sluchátka bez obav očistím mokrým hadříkem, aby tolik netrpěly plasty ani silikon. Tu a tam je klidně opláchnu i tekoucí vodou, ale pro jistotu během takové lázně přidržím prstem otvor zvukového výstupu sluchátek na silikonovém nástavci. Ne proto, že bych jinak sluchátka utopil, ale nechci zkrátka, aby se mi nečistoty dostávaly na mřížku zvukovodu, kde by mohly způsobovat ucpávání. Čištění silikonových nástavců je také důležité, ale stačí mokrý hadřík.

A ještě takový tip: když vracíte sluchátka do pouzdra, mohou se silikonová ouška chovat trochu neposedně. Mnohem lépe ale usazení do pouzdra funguje, pokud nejdříve vložíte samotné ouško a teprve potom necháte magnety, aby si přitáhly zbytek sluchátka.

Jak nové MOVE2 hrají

První generace byla takovým redakčním basovým králem. U žádného jiného modelu bychom takový charakter asi neocenili, ale sportovní TWSka prostě musejí mít šťávu a energii. Druhá generace to naštěstí vidí stejně a na robustní basový základ nezanevřela. Je ale celkově o něco více vyvážená, univerzální a především o kousek jasnější ve výškách. Když má člověk na paměti zaměření sluchátek a jejich cenu, musí být s jejich laděním spokojený.

Celkové ladění sluchátek zůstává od neutrálu posunuté kousek do temnějších a hřejivějších tonů, ale nic jiného od sportovních sluchátek nečekám a vlastně ani nechci. Bas už ale nehraje tak výrazný prim, třebaže je stále velmi mohutný a důrazný. Nově posílené detaily mu konečně vytvářejí příjemně líbivou protiváhu a přidávají zvuku dříve trochu postrádaný jas. Pro taneční hudbu, pop a hip-hop je to ideální ladění. Vysloveně tvrdé metalové nahrávky s malou dynamikou ztrácejí v podání MOVE2 jiskru a jazz zase nepůsobí úplně delikátně... ale kdo z vás běhá po lese s Milesem Davisem u ucha? Správně. Když ale přijde řeč na moderní produkce Rammstein, Imagine Dragons nebo Weeknda, jste v klidu pokrytí.

Charakter basu je vymodelovaný efektně. Zabírá z velké sub-basové hloubky, působí majestátně, když je to potřeba, ale zbytečně nezatěžuje středy velkou tíhou a nepřehledností. Rozlišení v celém rozsahu tak sice není ohromující, ale ani nemám pocit, že by sluchátka vysloveně ignorovala drobné nuance. Středy jsou logicky mírně zatlumené a působí trochu méně artikulovaně, ale vše se drží v rámci tolerancí. Výšky zvuk oživují, aniž by přehnaně vytahovaly sykavky nebo přeháněly zobrazení detailů u jasnějších nahrávek. Možná proto zůstává jen průměrné i podání prostoru a celková vzdušnost. MOVE2 zkrátka sází spíše na klubovou energii než atmosféru velkých koncertních síní...

Verdikt

Promyšlený a skvěle tvarovaný sportovní model, který během cvičení rozhodně nepřekáží a navíc ještě zásobuje šťavnatým zvukovým doprovodem. Oproti první generaci je zvuk vyváženější, ale stále velmi energický a zábavný. Pozitivní je také změna ovládání z dotykového na mnohem přesnější tlačítkové. Výdrž 12 h + dalších více než 100 h s pouzdrem bereme jako neprůstřelnou a naprosto dostatečnou. U sportovního modelu by možná stačilo i méně, kdyby to znamenalo celkově menší pouzdro...

Autor: PetrM

 • Intezze MOVE2

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Cena / výkon
  4/5
 • Cena
  1 990 Kč