Recenze techniky

22. 1. 2019

Jays m-Six jsou ideální sluchátka pro sport

Bluetooth | In-ear | JAYS | sport

Značka JAYS je bezesporu silná v mnoha disciplínách. Ergonomie mezi ně ale zatím spíše nepatřila. Nový sportovní model bezdrátových špuntů m-Six jsem proto vyhlížel s vyloženě střízlivými nadějemi. A když tak nad tím přemýšlím, nevyhlížel jsem ho vlastně skoro vůbec. On ale přesto na trh přišel a snaží se mi každým testovacím dnem dokázat, jak moc jsem byl s odhadem mimo…

Design

Udělat sluchátka parádní na pohled a elegantní v každém ohledu, to uměli v JAYS odjakživa. M-Six sice nejsou žádnými královnami krásy, ale ve skutečnosti jsou sympatičtější a hlavně menší, než jak působí na fotkách. Matnými černými plasty bez jakýchkoliv ozdob se také dá jen těžko něco pokazit.

Na poměry Jays se tedy m-Six drží designově trochu při zdi, ale vyčítat jim to nebudu. Skoro bych je totiž přirovnal ke klasikám Bose QC35 II. Ty si také vystačí s černými plasty a přesto nějakým zázrakem vypadají moderně, hodnotně a šmrncovně k tomu.

Konstrukce

Při sledování fotek si to člověk možná ani neuvědomí, ale sluchátka m-Six jsou konstrukčně vcelku výjimečným modelem na trhu. Coby sportovní bluetooth model totiž konečně dělá věci správně:

  • zachovává propojovací kabel, který je navíc správně vedený za uchem
  • kabel nezatěžuje žádnými nesmysly typu ovládání nebo baterie

Celé tělo sluchátek je vyrobeno z kvalitního plastu, který působí solidně na pohled i na dotek. Pouze tvarovaná část kabelu pro jeho spolehlivé vedení za uchem je vyrobena z povedeného pružného čehosi (silikon to ale nebude).

Přehrávání a hovory je možné ovládat velkým tlačítkem v kruhové ploše pravého sluchátka. Zvládá běžné úkony, jako jsou pauza, přepínání skladeb nebo přijetí hovoru, ale nastavení hlasitosti po něm budete chtít marně. Pro nabíjení je určen speciální konektor, který si koncovku kabelu šikovně přitáhne magnetem. Je navíc uzavřený a tím pádem nepropouští vlhkost do těla sluchátek.

Ergonomie a komfort

Dojem z nošení při jakékoli (přiměřené) aktivitě je jedním slovem vynikající. Při chůzi, běhu nebo cvičení o sluchátkách téměř nevím. Jsou skutečně lehounká a v uchu drží naprosto skvěle. O zbytek už se s přehledem postarají pružné klipy, držící sluchátka spolehlivě za uchem. Povedený je také materiál propojovacího kablíku, který se dá nosit klidně i s šálou a sluchátka z ucha prostě netahá. Navíc se mi kolem hlavy nehoupe žádný otravný ovladač ani baterka.

Kdyby bylo tělo sluchátek ještě o fous menší, dal bych za komfort a ergonomii 100 %. Takto ale občas vnímám lehký tlak v místech, kde se plast zapře uvnitř boltce. Musím potom sluchátko pootočit, abych našel ideální komfortní polohu.

Praktičnost

Hodně diskutabilní je použití speciálního magnetického konektoru pro nabíjení. Jeho výhodou je odolnost vůči potu a naprosto snadné napojování kablíku při nabíjení. Jeho délka cca 5 cm je ale vražedná. Za takové šetření by měl být někdo alespoň rok bez prémií. Navíc je tu faktor speciálního konektoru, takže musíte kablík brát na delší cesty s sebou. Osobně jsem ho ale hodil do batohu, takže je po ruce vlastně vždycky. Kratší cesty by mělo navíc pokrýt jediné nabití, zajišťující v reálu zhruba 5 h poslechu (vyzkoušeno, potvrzeno). O stavu nabití navíc podává informaci jak hlas ve sluchátku při každém zapnutí, tak také ikona na telefonu po jejich vzájemném spárování.

Když už se však výrobce rozhodl pro speciální uzavřený konektor, čekal bych, že budou sluchátka plně vodotěsná. Ve skutečnosti se ale oplachovat nesmějí. Jsou pouze odolná vůči potu. Skoro mám dojem, jako by měl výrobce původně jiný záměr, ale nepovedlo se mu jej plně realizovat, tak zůstal kdesi na půli cesty.

Pokud jde o párování, proběhlo na všech zařízeních bez problémů a okamžitě. Nemohli jsme ale vyzkoušet Bluetooth 5.0, díky čemuž byly dosah i síla signálu více méně průměrné. S telefonem v kapse téměř bez výpadků, v rámci bytu ještě lepší. Vyloženě slabá je ale bohužel kvalita snímání hlasu. Mikrofon máte umístěný prakticky až v uchu, takže je jasné, že nebudou v hlučnějším prostředí telefonní hovory nic moc. Kolega mi sice rozuměl, ale nadšený hovorem rozhodně nebyl. A to jsem pro něj měl jen samé dobré zprávy...

Zvukové představení

Celá řada povedených modelů Jays je tím nejlepším důkazem zvukové způsobilosti a příčetnosti tohoto sympatického výrobce. Sportovní sluchátka m-Six naštěstí na tuto historii navazují a s ohledem na zaměření sluchátek ladí svůj zvuk velmi povedeně. Vůbec se nebojí jít do V charakteristiky s vytaženými basy i výškami, protože si dobře uvědomují, jaký zvuk aktivní člověk potřebuje. Energií překypující, ale přitom kontrolovaný a bez tučných pneumatik kolem pasu. Vydatně pomáhá i kodek aptX, eliminující u vcelku detailních sluchátek velkou část nejvýraznějších neduhů Bluetooth přenosu.

Ze všeho nejvíc vás bude na m-Six zřejmě bavit BAS. Má v sobě správný analogový charakter, který rozehřeje a nabudí. Je možná trochu měkčí a rozhodně vytažený nad neutrální úroveň, ale pro dané použití je to asi ideál. Totéž platí o výškách, které dosti září, ale tím pádem budete zářit i vy ve výsledkových tabulkách. I zašlé produkce dostávají díky ladění m-Six novou jiskru. Trochu vzadu jsou logicky středy, ale třeba na kytarách to kupodivu moc poznat není. Pořád mají jasné slovo a nekrčí se někde v koutě.

m-Six potěší i zachováním velkorysého prostoru (na špunty rozhodně). Pracují s ním velmi přirozeně a celkovou přehlednost neztrácejí ani v basovějších pasážích. Trochu mě mrzí jen pozadí, které není v tichých pasážích úplně temné. I tak se ale jedná pouze o lehounký vánek bez dalších rušení či artefaktů.

Jak zní v podání m-Six vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Basově poctivý, plný a přitom dobře zvládnutý projev. Jasnost výšek je v mezích zákona. Celkově přesně takový zvuk, jaký od taneční hudby a elektroniky vyžadujete v pohybu.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Kolik lidí poslouchá při cvičení orchestr? Vy? I tak vás ale lehký tonální posun o rekordy nepřipraví. M-Six se jinak perou statečně, nechávají nástrojům prostor a orchestru živost i váhu. Víc asi čekat nelze.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Vzhledem k ceně a poslání sluchátek těžko hledám negativa. Běžný pop a lehký rock zahrají sluchátka s přehledem i příjemnou uvěřitelností. Bez vyumělkovanosti a tlaku na pilu, nečekaně v pohodě.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Dle očekávání mizí vokál trochu v dálce a basa nemá tak ostré kontury, ale zase si musíme připomenout, že máme v uchu sportovní bluetooth špunty. Na to je zvuk ještě vcelku povedený a nenucený.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Trochu těžší v basech, měkčí, ale na druhou stranu i s dobrým rozlišením kytar a sympaticky velkým prostorem pro nástroje. Kdo preferuje tvrdou hudbu hutněji, s pořádným kopákem a mohutnějším spodkem, bude mu na tréninku fajn.

Verdikt

Sluchátka m-Six musím hodnotit jako jeden z nejpříjemnějších sportovních modelů na trhu z pohledu ergonomie i celkového komfortu nošení. Jejich zvuk potěší hlavně dobrým basovým základem a celkově energickým laděním, které s posláním sluchátek přesně lícuje. Pouze ten nešťastný nabíjecí kablík budete muset nosit všude s sebou....

Autor: PetrM

  • Jays m-Six

  • Celkové hodnocení:
  • Skvěle sedí v uších, při sportu jsou téměř neznatelné, zvuk je příjemně živý a basově našlapaný

  • Speciální nabíjecí konektor, krátký nabíjecí kabel, horší kvalita mikrofonu

  • Cena
    2 590 Kč