Recenze techniky

7. 11. 2019

Meze Rai Solo – odměna pro zkušené uši

In-ear | Meze

Výrobce o modelu říká, že měl původně přijít na trh ještě před vlajkovou lodí Rai Penta, ale zdržení během vývoje nakonec způsobilo, že se na trh dostává až nyní. Jasně to ukazuje, jak těžké může být vyladit konstrukci sluchátka s jediným dynamickým měničem, berete-li celou věc vážně a míříte-li s novinkou mezi smetánku…

Design a konstrukce

Vypadají hodně podobně jako všemi opěvovaný model Penta, nicméně rozdíly jsou zásadní, byť oku mohou zůstat zprvu skryté. Tělo sluchátek je především vyrobeno z oceli na rozdíl od hliníkového modelu Penta. Menší tělo s jediným dynamickým měničem naštěstí vyšší váhu s příslibem vyšší odolnosti a tuhosti snese (10 g na sluchátko vs. 6 g u Rai Penta). Broušené tělo tvořené dvěma díly je zpracované precizně a stejně tak působí i MMCX konektor pro připojení kabelu. Mám dojem skutečné nezničitelnosti a houževnatosti už před poslechem prvního tónu! Velkou parádu navíc dělají i barevně odlišené trysky zvukovodů a konektory MMCX na kabelu. Skoro je škoda na tak krásné trysky natahovat černé nástavce.

Kabel je v případě modelu Solo opět splétaný a tvoří jej postříbřené měděné vodiče v délce 130 cm. Kabel nepůsobí nejrobustněji, ale vzhledem k praktickému zahnutému konektoru by nemusel být nijak zásadně namáhaný. Díky klasickým MMCX konektorům je ho navíc možné kdykoli vyměnit.

Komfort a praktičnost

Malé a velmi chytře tvarované tělo padne i do menšího ucha bez problémů. Jediné ostřejší místo navíc vždy směřuje z ucha ven, takže je nošení sluchátek i po delší době hodně pohodlné. Jediné, co trochu snižuje skóre za celkovou ergonomii samotných sluchátek je jejich fixace v uchu, která hodně spoléhá na ideální volbu silikonového nástavce. Krček není vyloženě krátký, ale zřejmě jeho šířka má za následek, že musím sluchátka pro dobrý pocit vcelku hodně tlačit do uší. Zásadní je tedy opravdu zvolený nástavec a poctivé vytvarování kabelu vedeného za uchem. Ten totiž ocelovým kráskám poskytuje důležitou dodatečnou oporu.

Jakmile najdete ten správný fit, se sluchátky příjemně splynete a můžete s nimi vyrazit prakticky kamkoli. Uživatelská vstřícnost i pocitová odolnost jsou totiž u modelu Rai Solo opravdu na vysoké úrovni. Lehounký stříbrobílý kabel krásně splývá od uší dolů, a pokud se vám podaří ho při vytahování z pouzdra nezamotat, nebudou s ním spojeny žádné negativní emoce. Bohužel, v reálném světě se mi i díky tvarovaným částem kabelu za uchem sluchátka navzájem zamotávají celkem často. Chce to rozplétat opravdu opatrně!

Meze Rai Solo a náročnost na zdroj. Papírové údaje slibují hladké probuzení doslova už při letmém pohledu na sluchátka, ale ve skutečnosti si pro plný potenciál žádají své. Telefon je nevyužije tak úplně a jejich už tak zdrženlivý projev dostane zejména v rozlišení basů a jasu výšek další brzdu. Ve spojení s HiRes přehrávači už ale vypadají věci mnohem lépe. Nebojte se proto sluchátka nakrmit! A když to půjde, nejlépe si budou rozumět se zdroji, jejichž ladění je spíše lehce do V. Tedy vstřícnější a muzikálnější modely typu Astell&Kern nebo HiBy.

Zvukové představení

Jednoměničovou novinku Rai Solo bude asi většina lidí vnímat především jako nádherně vyvážený, téměř neutrální a přitom dostatečně záživný a emotivní model pro poslech čehokoli a zároveň kdekoli. Pro někoho to je výhodou a jasným argumentem pro nákup, jiného podobná zdrženlivost odradí.

Rai Solo hrají ve skutečnosti tak přirozeně, klidně a jednoduše, jako by to byla pro sluchátka ta nejvíce samozřejmá věc ve světě. Člověk může snadno nabýt dojmu, že není jejich projev dostatečně nóbl a že mu chybí větší šťáva. Ve skutečnosti je ale podobná úroveň vyváženosti a přirozenosti pro drtivou většinu cenově dostupnějších sluchátek tak nedosažitelná, že ji od začátku raději nahrazují něčím jiným. Zpravidla větším důrazem na detail, nadsazeným jasem a posíleným basovým pásmem. Meze Rai Solo nedělají nic z toho a zůstávají raději na zlaté střední cestě.

Výsledkem je model, jehož zvukový charakter dokáže úžasným způsobem žehlit všemožné zvukové nešvary nahrávek a na výstupu je reprodukuje s ohromným přehledem a jistotou. Neslyšel jsem Rai Solo přešlápnout v žádném okamžiku. Činely ani v nejvypjatějších produkcích nesekly ostrým drápkem a basy nikdy neztrácely jasné obrysy. Středy zůstávají vždy krásně bohaté, informativní, živé a jsou jednoznačně velkou chloubou nového modelu Meze. Nevýhodou zvoleného přístupu však pro někoho bude lehká unifikace zvuku a menší nadšení pro věc.

Bas je v podání Rai Solo příjemně hluboký, pevný a rychlý, ale zejména ve srovnání s konkurencí (iBasso, Ikko) i větším sourozencem Rai Penta mu prostě schází větší síla a údernost. Stejně jako v případě nejvyšších frekvencí to tady prostě sluchátka hrají dost na jistotu. Příjemnou, ale nijak dechberoucí. Uhlazenější pásmo výšek potom kromě jiného akusticky trochu zmenšuje celkový prostor, v němž se zvuk odehrává. Celkově vás scéna i díky hodně bohatým středům krásně obklopí, ale dojem velikosti prostoru je pouze lehce nadprůměrný.

Jak se hodí Rai Solo pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Kombinace na jistotu, pokud nemáte hlad po masivním basovém zemětřesení. Ani jednou neuslyšíte sluchátka zvukově přešlápnout, vokály budou neskutečně věrné a zvuk vyvážený.

Klasická hudba, orchestr
Velmi dobrá kombinace s přirozeným talentem okouzlit a přenést mnoho detailů v celém pásmu. Nástroje vám o sobě prozradí hrozně moc, byť nemají kolem sebe tolik prostoru.

Pop, rock
Velmi dobrá kombinace, která nenechá ani jedinou desku znít v jakémkoli ohledu přepáleně. Přehledný a informativní zvuk s výjimečnými vokály bude opět vládnout.

Jazz, akustická hudba
Příjemná kombinace pro příjemný nedělní chillout. Jazzové nahrávky podané sametově hladce, s nadhledem a bez mnohdy zbytečného honu za detaily. Tonální věrnost je tady standardem.

Metal
Solidní kombinace, pokud máte metal rádi pravdivě a bez bombastického dopingu basů a výšek. Kytary i vokály překvapí svou mnohovrstevnatostí a basa jasnou konturou. Jen dravějším deskám bude trochu chybět dravost.

Verdikt

Hodně neutrálně laděná sluchátka, která možná neoceníte při prvním poslechu. Jejich charakter a množství informací v basovém i středním pásmu však působí návykově. K navoněným modelům už se tak od nich zřejmě nebudete chtít vrátit. Navíc mají krásné ocelové tělo a padnou i menším uším. Výjimečný model, který má na trhu rozhodně místo.

Autor: PetrM

 • Meze Rai Solo

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Příkladně vyvážený zvuk, dokonalá kontrola basů, velmi dospělé podání středů, perfektní zpracování, prémiová kvalita, padnou i menším uším

 • Zvuk nemá ambice nadchnout, vyšší cena

 • Cena
  6 490 Kč