Recenze techniky

18. 10. 2019

Sennheiser HD 820 – hypersluchátka tří paradoxů

HighEnd | Over-ear | Sennheiser

Všichni je znají a všichni viděli dost fotek na to, abychom to vzali raději zkratkou ke kapitole zvuku. Dnes prostě budeme hlavně poslouchat, žasnout a divit se tomu, co už je ve světě sluchátek možné.

Na čem se poslouchalo: Chord Hugo2, Stax SR-507, HiFiMAN Ananda, Audeze LCD-2C, ROON

Sluchátka je možné vyzkoušet v prodejnách AUDIGO.

Hodit sluchátka na uši a víc neřešit

Pokud jde o základ konstrukce a komfort nošení, nečekejte oproti modelu HD800s velké odlišnosti – samozřejmě s výjimkou uzavřené ozvučnice a tudíž i lepší izolace zvuku k obou směrech. O účinnosti těchto úprav si ale povíme mnohem víc později. Teď raději zblízka mrkneme na nové náušníky, které jsou v případě uzavřené verze na bocích potažené umělou kůží a lépe tak izolují zvuk i teplo uvnitř. O kousek. Jinak stále platí, že se jedná o jedny z nejpohodlnějších sluchátek na trhu vůbec a to nejen díky velikosti náušníků, ale i díky nízkému přítlaku a neuvěřitelně nízké hmotnosti. U přítlaku jsme dokonce tak nízko, že na malých hlavách náušníky nedoléhají stejně po celém obvodu, což nás připraví o nějaké to procento basů i izolaci.

Jde se poslouchat, poslouchat a poslouchat

Jestliže o sluchátkách Audeze někdy říkám, že nemají sluchátkový zvuk, ale hrají spíše jako velké bedny, vnímám modely HD 800 i 820 jako jejich dokonalý protipól. Jejich projev je naopak dokonalou esencí sluchátkového zvuku se všemi výhodami i nevýhodami. Pokud si totiž poprvé nasadíte HD 820 na uši, musí vás napadnout, že takto vlastně nástroje ve skutečnosti nezní. Přesněji řečeno, že takto žádný nástroj ani hlas v reálném světě není možné slyšet. A budete mít asi pravdu. Z části to bude tím, jak nás formuje poslech jiných modelů sluchátek, ale z velké části to bude právě charakterem HD 820.

Sluchátka HD 800 i 820 to od začátku hrají na něco jiného, než je přirozenost. Hrají na úžas, ohromení a úroveň analytičnosti, která je na jednu stranu vzdálená běžnému poslechu, ale která zároveň budí vášně a nechává i notoricky známé nahrávky znít úplně jinak, nepoznaně a lákavě. Je to jeden z paradoxů tohoto modelu. Nikdy bych nechtěl používat HD 820 jako moje hlavní domácí sluchátka a jejich zvuk v přímém srovnání hodnotím nakonec menším počtem bodů, než je tomu třeba u modelu HiFiMAN Ananda, ale jestliže mám oba modely k dispozici už jen týden, hodím večer na uši pokaždé raději HD 820. Protože jejich poslech je plný překvapení a přináší jiný zážitek než jakákoli sluchátka na trhu.

Otevřenější než otevřené

Jak ale HD 820 vlastně hrají? Inu, začal bych druhým paradoxem, který je s tímto modelem spojený. Coby uzavřená sluchátka hrají HD 820 více otevřeně, vzdušně a transparentně, než to zvládne většina třeba i velmi drahých otevřených modelů. Skutečně. Je to skoro až strašidelné, kolik charakteristického prostoru otevřených HD 800 si uzavřený model zachoval. K tomu se navíc podařilo trochu posílit basové pásmo, aniž by jakkoli utrpěla legendární přesnost, kontrola a barvitost nejnižších frekvencí. Zvláště na malé hlavě, kde náušníky tolik netěsní, zůstává ale množství basů stále na dolní hranici uspokojení. Jejich kvalita, mnohotvárnost a průběh v čase jsou však dál než veškerá konkurence.

Jenže! Jak je to vlastně s tou uzavřeností HD 820? Přijde mi totiž, že když mám sluchátka na hlavě, uniká do okolí přeci jen více zvuků, než jsem u klasických uzavřených modelů zvyklý. A podobně je tomu vlastně i v opačném směru, kdy je izolace jen lehce nadprůměrná a třeba klepání prstů na klávesnici během psaní této recenze i přes hrající hudbu trochu slyším. Takže technicky ano, ozvučnice je působivě uzavřená prohnutým tvrzeným sklíčkem, ale v reálném světě čekejte spíše něco jako lépe zatlumený model polootevřený. No a jestli toto není ten třetí paradox modelu HD 820, kdy slušně připlácíme za uzavření sluchátek, což sice jako zázrakem téměř nepohne se zvukem, ale zároveň ani nepřináší plné benefity uzavřené konstrukce, potom jsem udělal při testování nějakou zásadní chybu.

Pokud ale sháníte o něco praktičtější provedení svých milovaných HD 800S, které nehraje ven stejně nahlas jako dovnitř, a pokud jste nadšení z posíleného basového základu, jděte do nich. HD 820 jsou totiž jako moderní hypersporty. Nepotřebujete je nutně k životu, ale tím, jak posouvají technické hranice a ukazují zbytku světa, o kolik je zase pozadu, získávají vlastně mnohem větší cenu, než jakou v daný moment platíte.

Kromě toho nesmíte zapomínat, že v nich získáváte i unikátní zvukový charakter, který k vám nechá hudbu doléhat z větší vzdálenosti, než je dosažitelné pro 99 % jiných sluchátek. Veškerý zvuk se odehrává v ohromujícím, téměř nekonečném prostoru, doléhá k nám až nebezpečně syrově bez jakýchkoli filtrů či změkčení a tím v nás vyvolává neskutečnou zvědavost a chuť dát si okamžitě další album. Protože ať už známe nahrávku jakkoli dobře, v podání HD 820 bude znít jinak. Místy možná až příliš dravě (zejména ve vyšších středech a samotných detailech), ale jindy zase neodolatelně realisticky.

Dobře vybírejte hlavně krmení

Vtip je v tom, že jim nechutná nic, co není dobře nahráno. Špatně nahrané desky budou znít skutečně špatně a neužijete si je. V tomto ohledu vytvářejí magnetoplanáry Audeze i HiFiMAN účinnou bariéru, která vás ochrání (ale místy zároveň okrade o detaily). Pusťte si ale dobrou nahrávku vážné hudby nebo ještě lépe jazzu a charakter HD 820 rozkvete do plné krásy. Každé kmitnutí strun na kontrabasu je najednou jiné, unikátní a plné informací. Slyšíte jak proudí vzduch od napnutých hlasivek a máte najednou i dokonalou představu o tom, jaký činel se právě potkal s bubeníkovou paličkou. Uznávám, že ne vždy je takový poslech cílem a že ne každý něco podobného hledá, ale HD 820 to prostě umějí a jsou v tom spolu se svými otevřenými sourozenci jedinečné. Pokud vás na podobné radosti užije, neváhejte a nelitujte investice.

Jak se hodí HD 820 pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Odvážná kombinace, která vám dá sežrat každou nekvalitu nebo jasově přepálenou produkci. Basovým žánrům bude stále chybět větší tah na branku a plnost.

Klasická hudba, orchestr
Analytické pojetí vážné hudby, kdy se perfektní oddělení nástrojů a kresba 3D prostoru berou jako standard.

Pop, rock
Lehce riskantní kombinace, protože ne každý chce pohodovou hudbu poslouchat tak přísným uchem.

Jazz, akustická hudba
Dokonalá kombinace, která dává vyniknout všem silným stránkám zvuku HD 820. Hru jednotlivých nástrojů si vychutnáte do takových detailů, že vám majitelé prakticky všech ostatních sluchátek budou jen závidět.

Metal
Hodně riskantní kombinace, která vám dá okusit hrůzu všech plochých nebo ušpiněných produkcí. Snad jedině pro analytický poslech kvalitně nahraných desek, jinak spíše ne.

Verdikt

Sluchátka HD 820 jsou modelem několika paradoxů, ale zároveň jsou také výkladní skříní technických možností uzavřených sluchátek. Jejich zvuk je přísný, ale technicky bravurní. Na každodenní odpočinkový poslech to nebude, ale na druhou stranu vás málo která sluchátka svým pojetím zvuku tak vytrhnou z letargie.

Autor: PetrM

 • Sennheiser HD 820

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Unikátní analytický zvuk, bezkonkurenční prostor, přesnost a informativnost basů, maximální komfort nošení, kvalitní konstrukce, image

 • Pro mnohé až příliš chladné a analytické, náročné na kvalitu nahrávek i zdroje, jen průměrně izolují hluk, jsou drahé oproti HD 800S

 • Cena
  59 990 Kč