Recenze techniky

5. 6. 2020

Sennheiser Momentum True Wireless 2

ANC | Bluetooth | Sennheiser | TWS

První generaci Momentum TWS jsme si právě neoblíbili. Nelíbilo se nám moc ovládání, hodně se nám nelíbil ostrý zvuk a tím pádem se nám nelíbila ani cena sluchátek. Druhá generace ale přidává Aktivní potlačení hluku a výrazně by měla prodloužit také výdrž. Zásadní otázka ale zůstává nezodpovězená. Budou zcela bezdrátová Momenta konečně i hrát?

Na čem se testovalo: Xiaomi T9 Pro, Astell&Kern AK70

Design a konstrukce

Na pohled ani na dotek se toho od první generace vpravdě mnoho nemění. Stěžovat si na to ale rozhodně nebudeme. Ne při tak povedeném designu, vysoké kvalitě zpracování a celkově prémiovém dojmu ze sluchátek i pouzdra. Jestli má vysokou cenu kromě zvuku ospravedlnit hlavně dojem kvalitní elektroniky ve vaší dlani, Sennheiser neponechává nic náhodě. Dokonce i to krásné pouzdro s textilním povrchem a magnetickou fixací sluchátek zůstává na svém místě bez jakékoli změny. Nenabízí sice tak přehlednou signalizaci o postupném vybíjení (musí stačit rozlišení plná / ne úplně plná / skoro prázdná), ale s tím se asi žít dá.

Jediným stínem na jinak skvěle odvedené práci je tak tradičně speciální tvarování silikonových nástavců na sluchátkách. Jen tak nějaký “špunt” nebo pěnový nástavec na sluchátka nedostanete. Sám výrobce i značka COMPLY už ale přímo pro tento model nástavce nabízejí, takže ani v případě ztráty nejste rozhodně nahraní.

Komfort, praktičnost a ovládání

Tvar sluchátek Momentum TWS2 je obecně celkem pohodlný. Podobně jako třeba Jays m-Seven / m-Five sedí jejich kulatý tvar v uchu dobře, ale na rozdíl od zmíněného švédského konkurenta je jejich tělo pocitově v malých uších dosti velké. Může tak způsobovat nepříjemný tlak, a přestože je jeho hmotnost celkově velmi nízká a fixace v uchu i při pohybu velmi dobrá, úplnou pohodu při nošení zejména malé uši nezažijí. Dostatečně dlouhý krček a pevné usazení potom sluchátka posouvají spíše mezi modely sportovní - škoda tedy, že musí stačit ochrana vůči vodě a potu pouze na úrovni IPX4.

U TWS modelů je pro mě velmi důležitá také snadná manipulace v “terénu”. Třeba když chci sluchátka nasadit do uší na ulici, musí mi stačit jen dvě ruce. Zní to divně, ale i to je pro některé výrobce problém. S Momentum TWS se ale pracuje dobře a ergonomie je příjemná. Snad jen při snaze vyhnout se nechtěné aktivaci dotykových plochy jsem občas chytil sluchátko slabě a myslím 2x mi upadlo doma na zem. Pozor na to!

Z právě uvedeného už tak trochu vyplývá, jak to mám s dotykovým ovládáním. Ano, přednost dávám klasickým tlačítkům. Když už ale dotykové ovládání, tak přesně jako ho nabízí Momentum TWS 2. To znamená hodně velké dotykové plochy, do kterých se trefím i za chůze, nastavování hlasitosti přidržením (ideální volba!) a ne opakovaným klepáním. Když už ale opakované klepnutí musíte použít (deaktivace ANC), dělá Sennheiser pro snadnou použitelnost maximum a každé klepnutí na plošku doprovází stále vyšším a vyšším potvrzovacím tónem. Příjemná drobnost!

Celkem sympatická a užitečná je i aplikace Smart Control, ve které se dá pohodlně přepínat (a kontrolovat) stav ANC i režimu odposlechu okolí. Pomalu ale jistě jsme také aktualizovali firmware sluchátek a naučili se pracovat s trochu divokým rozhraním ekvalizéru (bude se hodit v kapitole Zvuk). Možná vůbec nejlepší je ale možnost kompletně si podle chuti nastavit povely pro dotykové ovládání prakticky u všech dostupných funkcí.

Technická vybavenost a výdrž

Oproti předchozí generaci nabízí Momentum TWS 2 především Aktivní potlačení hluku a úplně nejnovější přenos Bluetooth 5.1 (umožňuje nově sledování polohy předmětů - v budoucnu třeba i sledování odloženého nebo ztraceného sluchátka?). Bohužel ale v nové verzi přichází o rychlý kodek aptX LL a musí nám stačit klasické aptX s latencí cca 0.3 s (pro hráče a sledovače seriálů tedy spíše krok zpět). Z toho jasně vyplývá, že je novinka ideální hlavně pro časté cestování a poslech hudby.

Samotné potlačení hluku ANC bývá v případě in-ear sluchátek trochu záludné, ale Sennheiser se podle naší zkušenosti všech neduhů (jako špatné zvládání větru) celkem v pohodě vyvaroval. Na druhou stranu, vliv jeho ANC není třeba ve srovnání se Sony tolik výrazný. Zatěžkávací test v tramvaji sice dokázal typický hučivý zvuk podvozku částečně utlumit a ve spojení se základním pasivním útlumem nástavců tím pádem dostat na velmi solidní úroveň, ale na nejlepší v oboru to prostě nestačí. Překvapivě lépe si Momentum TWS 2 vedou v případě tlumení vysokých frekvencí a špatně na tom nejsou ani v případě rušivých hlasů kolem. Velmi účinný a praktický je i opačný režim zesílení zvuků okolí, když to zrovna potřebujete.

Krátce jsme otestovali i kvalitu mikrofonů během telefonování v tichém i hlučném prostředí ulice. Srozumitelnost byla v každé situaci fajn, třebaže hlas zněl trochu uměle. Kvalitu bychom tak hodnotili asi 4/5.

Nakonec jsme samozřejmě otestovali také výdrž, která má být jedním z největších vylepšení oproti prvnímu modelu. Se zapnutým ANC jsme ale na jedno nabití poslouchali “jen” něco málo přes 4 hodiny. Slibovaným sedmi hodinám jsme se navíc nepřiblížili ani s ANC v režimu OFF, kdy jsme naměřili asi 5,5 hodiny. Samotné pouzdro potom zvládá cca 3 plná dobití sluchátek bez použití zásuvky.

Zvukové představení

Zatím tedy po všech stránkách solidní model hodný jména Sennheiser i příslušné cenovky. Jak je to ale s tím zvukem? Inu, pořád to není ono, rozhodně ne na poměry Sennheiseru a této ceny. Bez aktivování ekvalizéru v aplikaci Smart Control je zvuk sice krásně živý a líbivý, ale už ne tak kultivovaný a dospělý, jak bychom čekali.

Pásmo basů začíná například zbytečně vysoko, vcelku klidně opomíjí subbas a ve vyšších basech má naopak sklony trochu si hučet směrem k nižších středům. V tomto pásmu tak zvuk sice nepostrádá parádní údernost a hutnost, ale schází mu přehlednost i lepší kontury nástrojů. Samotné středy jsou příjemné, ale i vlivem nejvyššího pásma působí trochu utlačovaně. Jako by na dietě.

Snad největší škodu ale páchá nevyrovnané pásmo výšek, které působí velmi často zbytečně ostře, hyperaktivně a tudíž i nepřirozeně. Prostorovost, separace nástrojů i celková vzdušnost tím sice získávají výrazné plusové body, ale už zmiňované středy jejich vytažením vpřed naopak trpí. Nezbývá, než aktivovat ekvalizér, naučit se ovládat jeho posuvný puntík a zvuk trochu zkrotit digitálně… Pomáhá to překvapivě hodně. Charakter sluchátek je možné ovlivnit celkem výrazně a zvuk se z průměru najednou dostává o kus výš.

Jak se sluchátka TWS 2 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Menší paráda, než bychom čekali, nicméně většina bude asi výsledkem potěšená víc. Bas není masivní, ale má důraz. Škoda hlavně těch přejasněných detailů - nezní totiž přirozeně.

Klasická hudba, orchestr
Překvapivě dospělá kombinace, která dává nástrojům prostor, celé těleso nechává znít velmi uvěřitelně a dává mu i potřebnou váhu v základech. Na TWS určitě solidní výkon i zážitek.

Pop, rock
Spojení, které má šťávu a sílu, ale zároveň má občas zbytečně těžké nohy ve vyšších basech. Prostor i přednes vokálů jsou super, ale chtělo by to prostě více kontroly na pomezí basů a středů (deska A Perfect Circle).

Jazz, akustická hudba
Velmi příjemná kombinace, která nechává vyniknout detaily u kvalitních nahrávek, zachovává velký prostor a nástroje přesně identifikuje v prostoru. Nevadí tady dokonce ani ostřejší charakter zvuku s posílenými basy.

Metal
Nijak přesvědčivá kombinace. Pozitivní je, jak sluchátka projasňují hůře nahrané desky bez dynamiky. U dobře nahraných desek ale kytarám chybí přirozené tělo, bicí nezní plně a činely ostře cinkají.

Verdikt

Sluchátka působí ve většině ohledů opravdu kvalitně a dospěle. Nemají vyloženou slabinu ve výbavě, ovládání ani v ergonomii. Žije se s nimi bezstarostně a o to jde v případě TWS špuntů především. Pořád si ale myslíme, že zvuk umí Sennheiser vyladit i lépe.

Autor: PetrM

 • Sennheiser Momentum True Wireless 2

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  3/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Úderné a zábavné ladění, vzdušnost, separace, povedené ovládání, dobrá Appka

 • Trochu velká pro malé uši, ostřejší výšky, průměrná výdrž i potlačení hluku, vysoká cena

 • Cena
  7 390 Kč