Recenze techniky

6. 11. 2017

Test základních špuntů RHA MA390

In-ear | RHA

Když jsem se dozvěděl o ukončení výroby modelu MA350, nechal jsem doma závěsy tři dny stažené na půl žerdi. Vždyť to byl model, který tou dobou vévodil mému ještě nedopsanému článku TOP 5 nejlepších modelů sluchátek na trhu. Ve věci zvané cena/výkon jsem v životě nezkusil lepší sluchátka. A teď sjela z pásu poslední z nich. Ztráta, jakou nejde nahradit. Nebo se chystá něco ještě lepšího?

Design a konstrukce

Model MA350 měl pověst křehkého jedince, kterému stačilo lehké ofouknutí a hned se mu zlomila přinejmenším jedna přívodní linka. Já jsem ale se sluchátky strávil několik let a pořád fungují. Pravda o odolnosti modelu bude zřejmě někde uprostřed, ale je jasné, že lepší zacházení jejich život radikálně prodlouží. Podobně bych to viděl i s modelem MA390, který se drží textilem oplétaného kabelu a nějaké plynulé přechodky zrovna moc neřeší. Jeho horní část (po rozdvojení) je sice nově izolovaná pevnější gumou, což zvyšuje odolnost vůči zlomení i zamotávání, ale na opačném konci si kabel nesmyslně troufá na přímý konektor místo mnohem bezpečnějšího zahnutého.

Alespoň že tělo sluchátek je stále celé vyrobené z hliníku a v novém nebarveném provedení působí ještě hodnotněji než dříve. Samotná sluchátka jsou navíc o poznání menší, což posouvá pravděpodobnost, že vám budou dokonale sedět, až do oblasti absolutní jistoty. RHA tedy opět představuje sluchátka, která jsou skvěle zpracovaná, více než pohledná, ergonomicky promyšlená a k tomu skvěle nositelná. Kdyby ještě chlapci po očku mrkli na fóra, určitě by vymysleli i lepší kabel. Takto nás musí utěšovat, že na něm nově najdeme příjemně “mačkatelné” tlačítko pro pozastavení přehrávání a přijetí hovorů na telefonu.

Komfort a praktičnost

Model MA350 jsem používal s přestávkami asi 3 roky, takže když tvrdím, že byl extrémně praktický a komfortní, vím o čem mluvím. A stejně tak vím o čem mluvím, když tvrdím, že se mu nový model MA390 v tomto ohledu téměř vyrovná. Platí to především v případě komfortu sluchátek v uchu. Díky jednoduchému tvaru a miniaturním rozměrům padnou absolutně dokonale a nikde nemají tendenci tlačit. Pokud jste ovšem zvyklí nosit kabel kvůli rachocení při pohybu bezpečněji za uchem, bude vás nový model štvát. Tužší izolace v těchto místech se prostě ne a ne kolem uší poslušně obtočit. Jde to, ale chce to trpělivost a občas i velký kus tolerance vůči nenadálým rebeliím. Podobně je na tom i zmiňovaný rovný konektor, díky němuž pláčou nejen natržené kapsy, ale i samotná sluchátka.

Na druhou stranu ale sluchátka i nadále skvěle izolují okolní hluk, jsou diskrétní při pohybu mezi lidmi a nově umožňují i základní ovládání telefonu. Za zmínku stojí i kvalitní silikonové nástavce, které jsou v případě značky RHA obzvláště rafinované. Jejich vnitřní část je pevnější, aby lépe držela tvar, a nástavec se tak nebortil při zasouvání do ucha. Zdá se to jako maličkost, ale je to zásadní prvek ochrany sluchátka před zanášením nečistotami z ucha. Mřížka sluchátka je totiž vždy dostatečně vzdálená od ucha. Vnější stěny nástavců jsou naproti tomu velmi poddajné, aby co nejtěsněji kopírovaly tvar ucha a co nejlépe izolovaly.

Zvukové představení

Žádný model se do osobní TOP 5 nedostane jen pro jeho hliníkové tělo jako z dob počátků letectví. Taková hvězda musí hlavně hrát. MA350 hrály jako z praku. Měly šťávu, jakou jim mohly závidět špunty z nejvyšších regálů, a přitom zněly i dostatečně kultivovaně a dospěle. To nové mikro-špunty MA390 jsou z trochu jiného těsta. Vzorovou charakteristiku tvaru V si v laboratoři RHA vzali hezky do parády a kromě basů srovnali všechno hezky do latě. Sluchátka si tak sice zachovávají svůj plný basový zvuk, ale jinak znějí nečekaně krotce, hladce a vyváženě. Evidentně tedy cílí na trochu jinou klientelu, která už neslyší na absolutní líbivost a zábavnost, ale dokáže ocenit i vyvážené vlastnosti nového ladění.

Největší proměna zasáhla vysoké frekvence, které už tolik neční nad středy, jsou výrazně zaoblenější a tím pádem i méně jiskřivé. Výsledek není sám o sobě vůbec špatný, ale pokud ho srovnáte s výrazem MA350, bude nový model postrádat větší dynamiku, schopnost rázně udeřit v basech a především zářit v oblasti detailů. Zvuk ale zároveň působí přirozeněji, a to i přes slyšitelné zabarvení středů, který rychle prozrazuje, že máme co do činění s opravdu malinkými špunty.

Naše zkušenost i reakce prvních majitelů dokazují, že bude velmi těžké najít na trhu lépe hrající špunty s tak zajímavou cenou. MA390 už zřejmě nebudou takovou hvězdou jako jejich předchůdce, ale na jejich vyvážené a jemné podání se můžete kdykoli spolehnout.

Jak zní v podání tohoto modelu naše oblíbené desky:

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
Taneční hudba, hodně basů, hlubokých basů. Pokud má deska dunět, tak dunět bude. A možná bude dunět, i když původně tolik dunět neměla.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Ke klasice se sluchátka hodí překvapivě dobře. Pokud nemáte vysoké nároky, bude jejich ladění vyhovovat a vykouzlí dokonce i atmosféru starších nahrávek velkých orchestrů, kde byl krásně slyšet prostor a zvuk sálu zatímco separace nástrojů tak zásadní nebyla.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Kvalitně nahraný pop s jasným zvukem je přesně to, co chcete na MA390 poslouchat. Deska má možná i větší grády než na audiofilských modelech.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Rozvláčný a jemný basový zvuk k podobné nahrávce nesedí. Působí líně a bez dynamiky. V této ceně se to ale dá pochopit.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
Jako by byla mezi mnou a kapelou tenká ale přesto citelná překážka. Kytary mají příjemnou hmotu, ale chybí jim říz. Ostatně stejně jako bicím. Na běžný poslech OK, ale pro náročnější metalisty to ideál nebude.

Král je mrtev. Na nového si však zatím musíme počkat. RHA MA390 jsou v dané kategorii určitě jedním z nejlepších modelů na trhu, ale jeho předchůdce mohl totéž tvrdit i v porovnání s modely výrazně dražšími. Zůstalo skvělé zpracování i povedený design, ale zvukové ladění se najednou drží hrozně při zdi a nový kabel je často nezkrotný. Za danou cenu budete ale lepší model hledat na trhu marně.

Autor: PetrM

  • RHA MA390u

  • Celkové hodnocení:
  • Celkové vyvážení zvuku, univerzálnost, hezky plný bas, dokonalý tvar pro každé ucho, kvalitní zpracování

  • Posunuté středy jen těžko maskují svůj in-ear původ, horní část kabelu není vhodná pro jeho vedení za uchem

  • Cena
    690 Kč