Recenze techniky

5. 4. 2019

Výdrž 70 h a zábavný projev – testujeme novinku Audio-Technica ATH-SR30BT

Audio-Technica | Bluetooth | Over-ear

Jednotný korporátní design sluchátek Audio-Technica má jednu malou nevýhodu. Pomalu ale jistě přestáváme jednotlivé novinky rozeznávat. Třeba dnes tu máme sympatický Bluetooth model ATH-SR30BT, který vypadá … no, úplně stejně jako ostatní modely ATH poslední doby. Snad si ho zapamatujeme alespoň podle jeho extrémní výdrže. Slibuje totiž na jedno nabití až 70 h zábavy…

Sluchátka je možné vyzkoušet a zakoupit v prodejnách AUDIGO.

Design a konstrukce

Těžko říct, jestli je Audio-Technica tak odvážná, když sází osud všech modelů na jedinou designovou kartu, nebo naopak tak opatrná, protože se drží osvědčeného receptu a na výraznou designovou evoluci záměrně kašle. V každém případě se ale blíží doba, kdy bude změna nezbytná. Jinak už od sebe jednotlivé modely opravdu nerozezná nikdo.

Model ATH-SR30BT tak představuje další nenápadnou myšku, která bude chtít ohromit čímkoli, jen ne designem. Jednoduchá skládací konstrukce je složená z převážně plastových dílů, přičemž klouby jsou robustní a solidně zpracované. Pozitivní je i použití kovové výztuže uvnitř mostu. Sluchátka složíte naplocho i do “klubíčka” a sluší se říci, že během žádného z pohybů neuslyšíte sebemenší vrzání nebo skřípání. Sluchátka jsou skutečně zpracována velmi kvalitně.

Náušníky jsou bez debaty koncipované jako around ear, tedy ucho obklopující, nicméně jejich velikost pojme bez problémů nejspíš jen uši do velikosti L. Ostatní už mohou mít problém se dovnitř nasoukat komplet. Audio-Technica tady definitivně hraje i na design a místo obřích lívanečníků servíruje raději decentní misky. Samotná geometrie sluchátek a dobrý rozsah naklánění mušlí ale jinak slibují hodně univerzální komfort pro každého.

Jako dosti odvážný hodnotím krok výrobce zcela vypustit konektor pro poslech přes kabel. Možná má ale zjištěno, že tuto možnost majitelé Bluetooth sluchátek stejně většinou nevyužívají, a ušetřené peníze raději investoval do větší baterie a kvalitnějších plastů. Vlastně i já sám doufám, že toho Audio-Technica nebude litovat, protože mi tento “deal” připadá jednoznačně výhodný pro obě strany.

Ovládání a funkce

Podobně jako M50xBT v nedávném testu, také novinka SR30BT sází především na funkční jednoduchost a vybaveností tak připomíná spíše natahovací kuchyňskou minutku. Na tom ale nevidím vůbec nic špatného, naopak! Vše potřebné se totiž koncentruje do jednoho vypínače a tří tlačítek pro ovládání hlasitosti, přehrávaných skladeb, případně hovorů. A proto také funguje celé ovládání tak hladce a spolehlivě. Tlačítka se dobře mačkají i hledají. Kvalitnější kodek aptX sice chybí, ale díky Bluetooth 5.0 se sluchátka alespoň rychle párují a s novými telefony slibují také stabilní kvalitu přenosu.

Komfort a praktičnost

Z pohledu komfortu sluchátka asi ničím nepřekvapí. Náušníky jsou spíše těsnější a s menším průměrem, ale komu se do nich uši vejdou, užije si přiměřeného komfortu i izolace od okolí. Navíc se asi nepředpokládá, že by někdo podobná sluchátka poslouchal hodiny bez přestávky. Na cesty do školy / práce nebo příležitostné poslechy jsou náušníky každopádně příjemné.

Mnohem více model překvapí z pohledu praktičnosti. Když se totiž řekne SR30BT, všem nám tady okamžitě naskočí téma “VÝDRŽ”. A když používám kapitálky, není to jen pro parádu. Výdrž na jedno nabití je totiž u SR30BT doslova maratonská. Vlastně se dá říci, že při ověřené výdrži kolem 70 hodin zvládne tuto slavnou trať uběhnout i největší břídil. Výdrž jsme trpělivě testovali, ale když jsme přesáhli nějakých 72 h, přestalo nás to bavit a šli jsme spát.

Zvukové představení

Zbývá už jen poslední otazník. Budeme těch 70 h trpět, nebo si naopak užívat příjemného zvuku, který nás po ránu probere a večer příjemně zklidní. Obecně je zvuk SR30BT laděný líbivě, hřejivě, ale přitom nijak temně ani hutně. Basy jako takové ale určitě postrádat nebudete. Jeho největší výhodou je rozhodně univerzálnost, která vás nechá v klidu poslechnout aktuální hiphop, klasický rock a když na to přijde, třeba i nějaký ten orchestr nebo jazz. Vzhledem k ceně a kategorii sluchátek nebudete ani jednou zvukově mimo mísu.

Projev sluchátek je celkově laděný spíše do U, to znamená solidní a hluboký basový základ, decentní středy se nečekaně dobrou tonalitou a příjemné výšky, které projasní každou produkci, ale nemají přitom sklony znít nepřirozeně ostře. Bas je možná trochu měkčí a pomalejší ve srovnání s vyššími modely ATH, ale má v sobě zvláštní kouzlo. Umí pobavit, strhnout i pořádně zadunět (novinka Billie Eilish, skladba “Wish you were gay”). Úplně mimo kontrolu se navíc v podstatě nedostává. Příjemným překvapením jsou i středy, které umí Audio-Technica slušně potopit. Tady si je však pohlídala, takže mají prezenci, strukturu a nijak zvlášť se neskrývají za zbytek pásma. Snad jen vyšším basům je ozvučnice trochu malá a potřebovaly by více dýchat - takto je uzavřená konstrukce ve zvuku prostě slyšet.

Audio-Technica je známá tím, jak své modely často ladí do hodně jasných detailů. I tady mě ale výrobce překvapil a drží se rozhodně na uzdě. Detailům ani náhodou nechybí jiskra, ale ani se nekoná žádná výstavka ploch ve vysokém lesku. Vzhledem k ceně opět příjemný výsledek. Kdyby se ještě povedlo zvuk trochu vytáhnout z hlavy ven, aby nás spíše obklopoval, bylo to super. Takto je scéna poměrně úzká a vše se odehrává hodně těsně před naším čelem...

V mezerách mezi skladbami vám asi neunikne lehounký šum na pozadí. SR30BT skutečně nemají zvukové pozadí dokonale temné a tiché, ale patří myslím stále k lepší polovině modelů, které jsme měli možnost slyšet.

Jak zní v podání sluchátek ATH-SR30BT vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Taneční hudba, basově orientovaná a středově úsporná. Ať to beru z jakékoli strany, hrají tuhle hudbu sluchátka prostě dobře. Basu je možná trochu víc, ale přijde na to, kdo hodnotí. Cílovka bude nejspíš říkat, že je basu naprosto akorát. Navíc má i svoji kvalitu v subbasu, což je fajn.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Jako není to úplně hudba, pro kterou byla tato sluchátka stvořena, ale jejich univerzálnost pomáhá vše zvládnout s jistotou. Tonálně i plností zní nástroje vzhledem k ceně slušně a separaci nástrojů zvládají sluchátka také v klidu. Navíc je tu i autoritativní spodek. Takže v klidu.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Nahrávka laděná do středů a výšek jde sluchátkům dokonale naproti. Takže z nich vytáhne hodně dobrého a to špatné skryje. Podobný rock je potom radost poslouchat. Vlastně je to mnohem příjemnější zážitek, než jsem si uměl představit.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Tady už chceme od levných BT sluchátek přeci jen hodně. Kytara ani basa prostě nemají potřebnou přirozenost a plnost. Něco kolem středů zvuku chybí a podle toho se nám vzdaluje i vokál. Není to určitě průšvih, ale požitek ze zvuku také vypadá jinak.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Při vyšších hlasitost trochu zápasíme s boulí kolem vyšších basů, ale jinak platí, že jsou sluchátka hodně univerzální. Vokály i kytary mají příjemný říz, činely cinkají přirozeně a bicím rozhodně nechybí síla. Jen trochu vyvětrat spodní pásmo a je to.

Verdikt

ATH-SR30BT asi nemají zbořit svět novým pojetím designu a konec konců ani zvukem, ale jejich praktičnost a hlavně fenomenální reálná výdrž kolem 70 h z nich dělá výjimečný model. A když na to přijde, ani ten zvuk není vzhledem k ceně vlastně špatný. Bas má autoritu, výškám nechybí jiskra, ale především je zvuk jako celek příkladně univerzální.

Sluchátka je možné vyzkoušet a zakoupit v prodejnách AUDIGO.

Autor: PetrM

 • Audio-Technica ATH-SR30BT

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Basovější, ale stále velmi živý a zábavný zvuk, solidní skládací konstrukce, výdrž nekonečných 70 h

 • K neutralitě mají celkem daleko (spíše baví), chybí možnost poslechu i přes kabel

 • Cena
  2 490 Kč