Ve zkratce

16. 10. 2018

Astell&Kern nově s podporou MQA streamování

Astell&Kern | MQA

MQA nejprve pro A&ultima SP1000

HiRes streamování souborů MQA vypadalo dlouho jako marný pokus o novou cestu, ale s podporou streamovací služby TIDAL a postupným rozšiřováním nabídky certifikovaných přehrávačů i převodníků začíná být tento moderní formát stále větším pojmem. Zatím posledním přírůstkem do rodiny certifikovaných přehrávačů bude Astell&Kern. Jako první se aktualizace bez překvapení dočká vlajková loď SP1000 (recenze zde), ale další modely by měly brzy následovat.

Vzhledem k popularitě služby TIDAL mezi majiteli přehrávačů Astell&Kern jde o velmi důležitý krok, neboť se touto aktualizací konečně uzavře kruh s vysokým rozlišením. Ten byl dosud přerušen právě u služby TIDAL, jež na HiRes přehrávačích neumožňovala využití HiRes formátu - tedy právě MQA.

MQA ve zkratce

MQA představuje relativně nový formát, umožňující streamování hudby ve vysokém rozlišení - typicky až 96 kHz / 24 bit. Tvůrcem konceptu je Bob Stuart z Meridian Audio. Cílem byl přenos signálu v HiRes při zachování objemu dat srovnatelného s běžným AudioCD. MQA toho dosahuje novým typem komprimace, který nazývá "Origami". Základem je komprimovaný soubor, který obsahuje 100 % informací původní Master nahrávky, a podle schopností přehrávače / převodníku se postupně rozbaluje jako mapa a odevzdává maximum informací pro převod na analog.

MQA není přímo novým typem souboru (jako například FLAC, WAV nebo MP3), jelikož může být uložen do běžných bezztrátových souborů, jako jsou FLAC, WAV nebo Apple Lossless. K plnohodnotnému přehrání ve vysokém rozlišení je však vždy potřeba speciální software. Nově to budou právě přehrávače Astell&Kern.

Autor: PetrM

Komentáře