Ve zkratce

20. 1. 2020

Audio-Technica ATH-IEX1 | titanové zjevení z Japonska

Audio-Technica | HighEnd | In-ear

Řekni to svým jménem

Jednou za čas se na trhu objeví sluchátka, která řeknou vše podstatné už svým geniálně zvoleným jménem. Focal Utopia máte určitě ještě v paměti. Když jsem v prvním nadpisu zahlédl zkratku IEX1, bylo mi jasné, že se Audio-Technica zase jednou zbláznila a přichází s in-ear modelem, který bude posouvat přinejmenším technické hranice o kus dál. IE jako in-ear, EX jako experimantal, Nr. 1 jako místo v potravním řetězci sluchátek do uší. ATH-IEX1 nemíří rozhodně nízko...

... a základní charakteristika nového modelu napovídá, že to výrobce s útokem na elitu myslí docela vážně. Vše začíná titanovým tělem. V něm se ukrývá dvoufázový dynamický měnič s pasivním zářičem a dvojicí koaxiálních tweeterů Balanced Armature. Taková konfigurace slibuje dost výjimečný poslechový zážitek a zřejmě si bude žádat i nějaký ten čas na přeprogramování našich očekávání uvnitř hlavy. Dobře totiž víme, jací jsou Japonci v in-ear kategorii střelci. Jejich kreace jsou většinou hodně divoké, inovativní a výsledkově nejisté. Když už se ale trefí, je to většinou bomba, jejíž tlaková vlna spolehlivě rozechvěje i vzdálenou Evropu.

1,200 $ za sluchátka, 2 kabely a krabičku

Výrobce přibalil i několik šikovných bonusů navíc. Možná aby ospravedlnil dosti smělou cenovku. Líbí se nám třeba dvoupolohové umístění silikonových nástavců, které pravděpodobně pomůže všem, kteří mají problém sluchátka správně napasovat do uší. Tvar sluchátek s kabelem vedeným za uchem je totiž celkem netypický. Díky velmi dlouhé části, kde se připojuje kabel, vedou sluchátka hodně vpřed, a těžko tak budou pevně fixována za uchem (viz foto). Většinu fixace tak na svých bedrech ponesou právě nástavce v uších.

V balení najdeme 2 tradičně odolné kabely. Jeden s konektorem Jack 3.5 a druhý s konektorem Pentaconn 4.4 mm.

Cena: $1,200

Uvedení na trh: už se prodává

Specifikace

Měniče: 9.8 mm dynamický, 8.8 mm pasivní, 2x balanced armature

Rozsah: 5 – 50,000 Hz

Citlivost: 102 dB/mW

Impedance: 5 ohmů

Hmotnost: 19 g bez kabelu

Autor: PetrM