Ve zkratce

27. 9. 2018

Budoár staré dámy slaví 20 let a vydává remaster prvních čtyř desek

Alternative | ROCK

Kapela, jejíž první desky jsem poslouchal na střední, slaví v těchto dnech 20 let na scéně! Nevím, jestli se mám radovat nebo brečet, protože jsem evidentně hodně zestárnul. Nenápadně, v tichosti, ale o to výrazněji. Nicméně! Kapele samotné jako by křížky na čele dodávaly pouze krásu. Však také v minulém roce vydala zatím poslední desku „Sůl“, která patřila mezi nejzábavnější nahrávky roku na tuzemské scéně. Před dvaceti lety byl Budoár vlastně Marta a její kámošky + brácha bubeník. Uběhlo 20 let a Budoár znamená Marta + její kamarádi. Mohlo by se tedy zdát, že je z dívčí kapely převážně pánská záležitost, ale to by nesměla stát v jejím čele Marta Kovářová, dříve Svobodová (pro nás kluky ze střední bude stejně už napořád Svobodová)…

Archivály: Best of album plné remasterovaných hitů

Narozeniny se kapela rozhodla oslavit nejen dvojicí výročních koncertů, které proběhly v minulých dnech v Praze a Brně, ale především vydáním best of alba "Archivály" s remasterovanými nahrávkami prvních čtyř desek. A když říkáme remasterovaných, můžete si být jisti, že to bude na výsledku slyšet. Osvěžení nahrávek si vzal na starost pan Šmid, který stál u zrodu zvukově povedené desky Sůl, a zejména písním z prvních dvou alb jeho zásah rozhodně pomohl. Rocková divokost zůstala, ale skoro až punkovou neotesanost vystřídal řízný zvuk kytar a celkově příjemně vyčištěný mix.

Žádné 2 kusy vinylů nebudou stejné

Kromě klasických nosičů vychází album také jako dosti exkluzivní 2LP v nákladu pouhých 300 ks a navíc včetně unikátního překvapení v každém kusu! Do každého z tři sta kusů totiž Marta vložila speciální obsah: „Mám ráda překvapení! Takže podobně jako si hraju s podobou písní na nahrávce, hraju si s grafickou podobou alb. A tak jako jsme společně s vydavateli vykuchali staré nahrávky, abychom našli "to nejlepší", grafik František Eliáš vykuchal obaly z předchozích desek a objevené pozoruhodnosti nafotil. K tomu jsem z archivu vyhrabala ještě to nejhorší - zákulisní fotky, které se dosud nikde veřejně neobjevily, ale podle mne krásně vystihují určité období a s ním i spojenou sestavu kapely. Ty jsem nechala vyvolat ve Fotolabu a naházela volně do jedné z kapes desky a do druhé kapsy k tomu ještě přihodila fotorožky. A na vnitřní dvojstranu desky, říkejme tomu polystyrenová nástěnka, jsem sepsala historky, které se k zachyceným situacím vážou. Sběratel, věřím, že ujetej na pořádek ve svojí sbírce, si fotky důkladně prohlédne, identifikuje a správně k historkám přilepí. A když si u toho ještě poslechne 2LP z gramce, dobrodružství výpravy do historie bude strhující.

2LP limitku Archivály můžete vyhrát s Reporterem!

A na konec to nejlepší! Spolu s vydavatelstvím Indies Scope a kapelou BSD připravujeme na Reporterovi soutěž právě o tento sběratelský vinyl!

Takže nás nespouštějte z očí ani uší...

Album je možné objednávat zde.

Autor: PetrM