Ve zkratce

31. 3. 2020

RAAL SR1a – reprosluchátka s páskovým měničem

EndGame | HighEnd

RAAL requisite SR1a

Říkají o nich, že jsou tím nejlepším nástupcem legendárních skřipců AKG K1000. Že jsou dokonce vším, čím K1000 měly být, ale ve své době nebyly. Pocházejí ze Srbska, využívají hliníkový páskový měnič, stojí nějakých $3499 a co je úplně nejlepší, nejsou to vlastně ani sluchátka. Výrobce o nich říká, že to jsou prostě jen osobní širokopásmové reproduktory.

Pásek ve jménu prostoru a rychlosti

Je jasné, že se výrobce k použití tak unikátních měničů neuchýlil jen tak pro odlišení od ostatních. Cílem bylo poskytnout maximální možnou přesnost sluchátek v kombinaci s přirozeností, prostorovým vnímáním a komfortem, který nám obvykle poskytuje pouze poslech velkých reproduktorů. RAAL SR1a to podle výrobce dokáže a ještě přitom kompletně vynechá veškerý rušivý vliv akustiky místnosti včetně nechtěných odrazů od rovných ploch. Aby bylo možné dosáhnout dosud nevídané rychlosti odezvy a zároveň detailnosti na úrovni nejlepších sluchátek na světě, musel výrobce sáhnout po páskových měničích.

Skutečnost ale dost možná vypadala trochu jinak. Tradiční výrobce páskových měničů RAAL se spojil s výrobcem studiové high-end techniky requisite, aby nabídl nejlepší možné řešení osobního studiového poslechu za použití jeho vlastních měničů, o jejichž extrémní kvalitě v klasických ozvučnicích byl s jistotou přesvědčený. Výhodou páskového měniče oproti klasickým i magnetoplanárním řešením je extrémně jednoduchá a lehká konstrukce bez jakýchkoli lepených vrstev, složitých uchycení a komplexních tvarů. Dokonalou funkci zajišťuje jediný hliníkový pásek cca 10 x tenčí než běžný "alobal", uchycený pouze na jeho koncích. To je vlastně vše. Tedy až na tu hromadu let vývoje a ladění k dokonalosti.

Díky tomu všemu ale dokáže páskový měnič nabídnout extrémně rychlou odezvu s minimálním překmitem / dozvukem a zároveň je při svém širokopásmovém ladění (30 - 30.000 Hz) nádherně vyvážený a především zvukově přirozený.

AKG K1000, MySphere a teď RAAL SR1a

Výsledkem je další variace na téměř bezkontaktní sluchátkový poslech, kde nedochází ke kumulaci akustického tlaku, jako je tomu v případě uzavřených sluchátek, ale ani k tlaku na okolí ucha, jako je tomu v případě všech ostatních velkých modelů otevřených. SR1a vyzařují zvuk šikmo před uchem, vytvářejí přirozené zvukové pole s ohromným prostorem, jehož poslech neunavuje a zároveň dokonale simuluje zvuk tradičních reproduktorů. Industriálně pojatá sluchátka jsou vyrobena z karbonu a oceli, přičemž opory mohou být vyrobeny z kůže nebo látky. Lahůdkou na závěr je možnost snadno si vyměnit měniče v případě poruchy. Dají se objednat samostatně za 200 - 350 $ a jejich výměna nezabere doma více než 10 sekund. Mění se totiž jako zásobníky v pistoli.

Cena: $3499 včetně zesilovače

Specifikace

Impedance: 0,2 ohmu
Doporučený zesilovač: reproduktorový zesilovač, 100 W
Citlivost: 91dB/1W
Max SPL: 111 dB
Rozsah: 30Hz – 30kHz
Hmotnost: 425 g

Více zde: https://raalrequisite.com/sr1a-earfield-monitors/

Autor: PetrM