Ve zkratce

16. 11. 2018

The Beatles a jejich White Album v novém mixu a limitované edici

ROCK | TIDAL

Máme takové tušení, že si budete muset znovu (po kolikáté už) koupit “Bílé album”! Tentokrát si pro něj navíc budete muset připravit opravdu hodně místa, protože se jedná o šestidiskovou reedici Super Deluxe s možná až přehnaným množstvím bonusů a raw verzí jednotlivých písní. Ale kdo by odolal, jde přeci o The Beatles a 50. výročí jejich stejnojmenného alba. Nejlepší ze všeho je ale skutečnost, že se jedná o reedici ve zcela novém mixu. Ideální Bílé album pro mladší generaci?

Nový stereo mix k 50. narozeninám

Přesně tak nový release vnímám. Jako velmi kvalitní nový mix, který nemá nahradit cennou klasiku starou půl století, ale měl by zpřístupnit album všem, kteří mají uši naladěné na současné studiové produkce a křehký mastering původních desek už tak trochu nedávají. Nedělám si iluze, že by někdo z naší generace nadšeně sjížděl všech šest disků, ale pokud vyzkoušíte album přes službu TIDAL ve formátu MQA 96 kHz / 24 bit, užijete si White album v opravdu povedené faceliftované verzi.

Na celý remix dohlíželi dobře známí pánové Giles Martin (stojí za ceněným remixem Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band) a Sam Okell z Abbey Road Studios, kde se album původně nahrávalo. Jako zdroj pro nový stereo-mix posloužily originální 4stopé a 8stopé pásky právě z Abbey Roads. Nový mix je o něco plnější v pásmu basů i středů, nepůsobí tak útle a trochu více exponuje vokály. Zároveň ale vytahuje ze zaprášených koutů také menší motivy, které v původním mixu snadno zapadly. Občas se dokonce prostorem přesouvají celé nástroje (bicí na středu v písni “Glass Onion”). Za mě tedy celkově příjemné osvěžení jedné velké klasiky. Citlivé, vítané a smysl dávající.

A pokud neprahnete vyloženě po mnohadiskové edici, máme pro vás dobrou zprávu. Bílé album v novém mixu seženete také v rozumnějším původním rozsahu na 3CD i 2LP. A komu nestačí ani to, existuje také Bluray s PCM mixem, DTS HD 5.1 a zcela původním Mono záznamem.

K dostání třeba zde: AMAZON

Autor: PetrM