Ve zkratce

13. 11. 2020

TIDAL 11/2020 – více Dolby Atmos, více MQA

PRESS | STREAM | TIDAL

Stále více desek se zvukem Dolby ATMOS

Někdy v tichosti, jindy naopak s velkými oslavami rozšiřuje TIDAL také sbírku nahrávek v prostorovém mixu Dolby ATMOS. Všichni majitelé předplatného Tidal HiFi s patřičně vybavenými televizory, soundbary nebo telefony se tak mohli už během léta pokochat speciálním mixem koncertních výběrů KRAFTWERK - 3D Der Katalog, které jsou jinak k dispozici v příjemném rozlišení MQA 44.1 kHz 24 bit.

V posledních dnech se ale v katalogu objevují také první singly z nové desky Stevena Wilsona a rovněž ony jsou dostupné v mixu Dolby ATMOS. To znamená, že kromě mainstreamových věcí nezapomíná TIDAL ani na technické nadšence s náročnějším hudebním apetitem. Nové Wilsonovo album “The Future Bites” dorazí koncem ledna 2021 a dá se tedy předpokládat, že bude celé mixováno v tomto formátu, který už dávno nepatří jen k ozvučení filmů či seriálů.

Obsah mixovaný v Dolby ATMOS uslyšíte s prostorovými efekty na všech zařízeních, které tento formát podporují. V aplikaci TIDAL stačí hledat kategorii Dolby v sekci Explore. Jinak je nutné se řídit symboly u každého alba. HiRes nahrávky nesou označení MASTER, nahrávky v mixu Atmos nesou navíc označení Dolby Atmos.

Výrazné rozšíření HiRes nabídky ve formátu MQA

Podle nedávné tiskové zprávy přibylo v Masters knihovnách služby TIDAL několik milionů (!) nových skladeb v HiRes formátu MQA a to díky nové smlouvě s vydavatelem Warner Music Group. Mezi nejznámější jména dostupná nově v MQA bude patřit třeba Madonna. Zároveň bylo ohlášeno, že díky tomu TIDAL nabídne aktuálně největší MQA knihovnu hudby na světě (s výjimkou Číny).

Pro přehrávání formátu MQA je vyžadováno zařízení, které umí tento formát “rozbalit”. Softwarové řešení MQA Core zvládne rozbalení stupně 1, tedy maximálně 96 kHz (nabízí TIDAL, ROON, některé HiRes přehrávače). Zařízení podporující MQA renderování mohou dosáhnout na rozbalení stupně 2 až 3, zatímco plnou kvalitu MQA vytěží z formátu pouze hardwarové dekodéry, které najdeme ve stolních převodnících (např. NAD) ale také v některých telefonech (LG).

Autor: PetrM