Návody

25. 5. 2018

Domácí streamování v podání přehrávačů Astell&Kern

Astell&Kern | Software | STREAM | Wireless

Ukážeme si, co všechno je možné, pokud se spojí přehrávač Astell&Kern s aplikací AK Connect a službou MQS Streaming Server


Domácí bezdrátový poslech sice neobjevil Columbus, ale i přes jeho relativní mládí ho už využívá hromada lidí kolem mě. Nejčastější je samozřejmě přenos Bluetooth, který ale pro poslech hudby (natož v lepší kvalitě) skutečně postavený nebyl. Mnohem zajímavější cestou je streamování skrze domácí síť WiFi, která si bez potíží poradí i s HiRes nahrávkami. Stačí jen používat ty správné nástroje. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet, co všechno a v jaké kvalitě nám v oblasti bezdrátového poslechu dovolí přehrávače Astell&Kern ve spojení s jejich vlastními aplikacemi AK Connect a MQS Streaming Server. Protože kdo jiný by měl umět streamovat ve vysokém rozlišení, když ne Astell&Kern, velký propagátor poslechu v režimu HiRes.

Na čem testujeme: Astell&Kern AK70, AK120II, telefon LG G2, repro Astell LS150, panelový dům, Dual band Gigabit Router Netis, WiFi 802.11ac, pásmo 5 GHz, dosah ve všech pokojích dobrý s výjimkou nejvzdálenějšího koutu, kde už nebylo pokrytí pro HiRes dostatečné.

Mnohem víc než jen zdroj pro poslech se sluchátky

Při pohledu na základní grafiku ekosystému AK Connect je jasné, že je Astell připravený na všechno. Mohu streamovat v obou směrech, ovládat přehrávač telefonem, přistupovat na domácí PC nebo server a samozřejmě i propojovat více přehrávačů AK vzájemně. Ze zkušeností se síťovými prvky ale vím, že méně je někdy více a velké množství kombinací často přináší i nepraktické nebo kostrbaté fungování v reálném světě. Dnes tedy rozhodně nebudu testovat jen to, co všechno systém umí, ale především to, jak je přívětivý při pravidelném používání. Protože právě v tom je rozdíl mezi pouhým marketinkovým lákadlem na papíře a reálnou výhodou pro uživatele.

Klíčové prvky systému streamování AK Connect 2.0

  • možnost ovládat přehrávač AK telefonem na dálku v domácí WiFi síti
  • možnost přenášet / streamovat hudbu přes WiFi v HiRes kvalitě
  • možnost zvolit, které zařízení je zdrojem dat (knihoven, souborů)
    - samotný přehrávač
    - telefon
    - domácí PC či server
    - další přehrávač AK
    - streamovací služba TIDAL
  • možnost nezávisle zvolit, na které zařízení bude obsah odesílán
    - sluchátkový výstup samotného přehrávače AK
    - telefon
    další přehrávač AK
    síťový reproduktor

Dojmy z používání systému

Přehrávače Astell&Kern mám rád kromě zvuku hlavně pro jejich přímočaré a jednoduché ovládání. S ohledem na dnešní téma je ale přinejmenším stejně důležité, že se této filosofie výrobce drží také při streamování v domácí síti WiFi. Absolutně jsem nečekal tak jednoduché nastavení a spolehlivé fungování, jaké Astell předvádí na všech úrovních systému - jak při nastavení přehrávače, tak při nastavení serveru nebo dokonce vzdáleném ovládání přes telefon.

Stačilo mi doslova jen znát heslo k vlastní síti WiFi a po pár kliknutích byl systém bez jediného přešlapu nebo slepé uličky připravený pro poslech HiRes nahrávek prakticky kdekoli a jakkoli. Nové obzory se objevily přede mnou a přehrávač AK přestal být jen přehrávačem, který používám při poslechu se sluchátky. Najednou jsem měl na stole dálkově ovládaný streamer, který hrál z vlastní paměti, domácího PC nebo služby TIDAL a to jak po linkovém kabelu, tak i vzduchem, když odesílal hudbu přímo na reproduktor AK LS150.

A přesně tady mi přeci jen dražší přehrávače Astell&Kern začaly dával dokonalý smysl. Už mě nemuselo trápit, že jsou sluchátka STAX vázána na stolní zesilovač. Přehrávač AK70 jsem k němu totiž připojil krátkým kabelem a vše včetně hlasitosti už jsem ovládal telefonem přímo z křesla, aniž bych musel mít zesilovač v dosahu. A když je ideální večer pro poslech na bednách, poslouží AK70 jako dálkově ovládaný streamer pro změnu u integrovaného zesilovače domácího audio-systému.

Při tom všem navíc platí, že mohu hrát ze všech relevantních zdrojů hudby - tedy z paměti přehrávače samotného, z domácího PC s obří knihovnou hudby i z poměrně kvalitní a spolehlivé služby TIDAL. Tomu já osobně říkám Music all inclusive. Do vzduchu přitom můžete poslech s výjimkou DSD prakticky jakoukoli nahrávku v HiRes kvalitě a v nezměněné podobě ji na druhém konci zase přijmete a přehrajete. Streamovat DSD zatím bohužel nejde vůbec. U nahrávek v opravu vysokém rozlišení sice načtení chvíli trvá a procházení složek také není úplně bleskové, ale ve výsledku šlo vždy o sekundy a žádné nervozní podupávání u šnečího načítání se rozhodně nekonalo.

Drobné mouchy, se kterými se musíte sžít

  • je jasné, že bez přiměřeně rychlé a propustné WiFi sítě to asi nepůjde (z velké části právě
    na ní závisí i komfort a spolehlivost streamování)
  • kvůli dosti velkému útlumu signálu skrze kovové tělo přehrávačů AK je dobré,
    aby byl přehrávač na dohled od routeru
  • pokud jsem na telefonu kompletně nevypnul vyzvánění, ozývalo se při každé změně
    hlasitosti v AK Connect 2.0 pípnutí (z telefonu, ne ze sluchátek)
  • i přesto je ale příjemnější měnit hlasitost HW tlačítky telefonu než nepraktickým
    a neposlušným malým posuvníkem v aplikaci
  • vaše vymazlené a exra kvalitní nahrávky v DSD vzduchem nepošlete

Co všechno je nutné zajistit

  • dostatečně rychlá a propustná domácí WiFi síť
  • výkonný router v dosahu přehrávače AK (kovové tělo má značný útlum)
  • nabitý, zapnutý a do sítě přes AK Connect přihlášený přehrávač
  • telefon s nainstalovanou aplikací AK Connect 2.0
  • volitelně také program MQS Streaming Server na PC (pro přístup k souborům na PC)

Jak vše správně nastavit a propojit

Instalace AK Connect 2.0 do telefonu

Aplikaci najdete na Google Play nebo iStore pod názvem AK Connect 2.0 - stačí ji jednoduše nainstalovat a spustit. Nastavovat nebudete prakticky nic. Pokud už telefon / tablet k domácí síti přistupuje (což určitě dělá), bude aplikace okamžitě připravená k použití. Ona ostatně ani žádné detailnější nastavení neumožňuje. Pokud jste tedy hračičkové, budete si muset vystačit s jednoduchou aplikací bez možností doladění.

Stiskněte vlevo nahoře tlačítko Menu a zvolte:
Library - z jakého dostupného zdroje budete přehrávat
Speaker - na kterém zařízení bude využíván zvukový výstup

Aby bylo z čeho volit, musíte nejprve dokončit nastavení přehrávače (případně PC, síťového reproduktoru, přihlášení do služby TIDAL) - viz níže. Následně stačí už jen vybrat soubor k přehrání a v pohodlí poslouchat.

Nastavení přehrávače AK (detailně popsáno v CZ manuálu)

Pokud na svém přehrávači AK zatím nepoužíváte připojení k domácí WiFi síti třeba kvůli poslechu služby TIDAL, budete muset tuto funkci nejprve v Menu aktivovat - po zapnutí vyberete z dostupného seznamu sítí tu správnou a zadáte heslo. Potom už pouze aktivujete v Menu službu AK Connect a vrátíte se na úvodní obrazovku.

Na úvodní obrazovce nyní svítí velký nápis AK Connect, po jehož stisknutí se zobrazí všechny dostupné zdroje dat na vaší domácí WiFi síti:

  • tedy jiné přehrávače s aktivovanou službou AK Connect
  • PC nebo server s aktivním programem MQS Streaming Service

Pokud budete ovládat přehrávání přímo přehrávačem, můžete zvolit zdrojové zařízení, v nasdílených složkách najít tu nejlepší muziku (ideálně pomocí tlačítka Folder) a jste v cíli. Přehráváte hudbu z domácího PC v pohodlí křesla a to v nezměněné kvalitě.

Instalace programu MQS Streaming Server na PC

Program si jednoduše stáhněte ze stránek Astell&Kern / Support / Download / Software a nainstalujte jej na PC / server. Program spusťte a v jeho jediném okně zvolte složky s hudbou, které chcete dát na domácí síti k dispozici pro přehrávání přes AK Connect (tlačítko Add Folder). To je opravdu vše.

Verdikt

Streamování AK Connect skutečně významně rozšiřuje využitelnost HiRes přehrávačů Astell&Kern a do značné míry pomáhá ospravedlnit také jejich vyšší cenu. Stejně jako samotné ovládání přístrojů, i veškeré nastavení streamování je neskutečně jednoduché a rychlé. Systém AK Connect proto získává s jistotou plný počet hvězd.

Autor: PetrM