Návody

29. 5. 2019

Sluchátka na kolo – konečně bezpečné i pohodlné řešení v jednom

Bluetooth | Intezze | sport

Kdo jezdí na kole často sólo a ordinuje si i skutečně dlouhé trasy, určitě už přemýšlel nad nějakým tím hudebním doprovodem do ucha, který by zkrátil dlouhé přejezdy mezi krutými stoupáními. Už dlouho jsem řešil to stejné, ale vždycky jsem se zasekl hned na začátku: sluchátka na kolo jsou nesmysl, protože je nutné slyšet i provoz okolo. S příchodem malých bezdrátových špuntů jsem ale možná našel jednoduché řešení, jehož cenu navíc neobrečím, až jednou sluchátka utopím v potu…

Jak se řešil poslech na kole do teď

Pokud bych měl posuzovat nabídku podle sebe, rozumné řešení pro poslech na kole jsem ještě do minulého roku na trhu nenacházel. To ovšem neznamená, že ho nenašli jiní. Občas jsem třeba potkal komické cyklistické postavy s otevřenými Koss Porta Pro. Potřebu slyšet okolí tento model splňuje, ale podmínku “slyšet také hudbu” už výrazně méně. Nehledě na to, jak jsou “Porty” kompatibilní s cyklistickou přilbou.

Mnohem lépe už na tom byli nadšenci s peckami a drátem omotaným kolem těla. Nebýt rozmachu Bluetooth přenosu, asi by to byla cílová meta. Okolí šlo částečně slyšet, hudba relativně také… zbýval jen ten kabel, který překážel a po kterém pot stékal až kamsi do kapsy s telefonem. Pořád to nebylo ono, ani zdaleka.

Tak že by snad převratný vynález v podobě “spánkových sluchátek” AfterShokz, která hrají skrze kost a nemusí se přikládat na uši? Bezdrátový přenos, uši připravené naplno vnímat nervozitu řidičů kolem… vypadalo to na dobré cestě. Důvodem, proč jsem si nakonec podobná sluchátka nepořídil, byla kombinace relativně vysoké ceny, slabé kvality zvuku při běžném poslechu a hlavně nepřijatelné ergonomie s pevným mostem za krkem. K něčemu podobnému se prostě na kole ani nepřiblížím. Zas tak moc sluchátka na kole nepotřebuji. Takže jsem skončil u poslechu ptáků, cvrkání cvrčků a občas bohužel i hučení motorů...

TWS špunty posouvají poslech na kole dál

Kdo jezdí hlavně MTB a jeho rajónem jsou lesy-sjezdy-brody, ten asi sluchátka neřeší. Pokud ale plánujete silniční vyjížďku na 100 a více kilometrů, nějaké to lehké rozptýlení nebo rytmické povzbuzení se může hodit. A protože jsem měl pořád doma nedávno testované TWS špunty Intezze PIKO, napadlo mě celkem přímočaré řešení. Použít jen jeden bezdrátový špunt v mono režimu. Nad tou jednoduchostí mi zajiskřily oči, ale bude rozmazlená hlava schopná akceptovat sluchátko jen v jednom uchu?

Vyrazil jsem na cestu a po zahřívací “třicítce” jsem poprvé použil sluchátko. V mono režimu jsem bleskově spároval pouze PIKO-L a šlápl do pedálů. Sluchátko v uchu příjemně zmizelo a jeho kulatý tvar jsem během jízdy absolutně nevnímal. Dokonce kolem něj ani nijak nehučel proudící vzduch. Perfektní. S hlasitostí “na kulisu” jsem měl pořád přehled o okolí a zároveň jsem si i přiměřeně užil nové Rammstein. Po dalších třiceti kilometrech jsem byl navíc překvapený, že nejsou sluchátka ani výrazněji zpocená. V uších se evidentně moc nepotíme a ten zbytek vyřeší za jízdy slunce plus vítr proudící kolem uší.

A jaký byl za jízdy zvuk? Inu, jako když si nasadíte pouze jeden špunt. Bas je spíše cítit než slyšet a s postupným nárůstem rychlosti proudícího vzduchu (paradoxně kolem prázdného ucha) jejich level stejně rychle padá. Ale středy i výšky jsou tu a s nimi i dostatečně přehledný hudební doprovod na kole.

Intezze PIKO - ještě vyladit ovládání a jsme v cíli

Zatím jsem vlastně na kole s Intezze PIKO odhalil jen minimum nevýhod. Ano, občas nemáte přesnou informaci o tom, ze které strany okolní zvuk přichází a chce to zvyk. A ano, je důležité sluchátka pravidelně střídat v levém a pravém uchu, aby byla zátěž rovnoměrná. O přiměřené hlasitosti asi ani nemá smysl mluvit. Jedinou drobností, kterou ale třeba vyřeší další modely, je ovládání v režimu jednoho sluchátka. Na ovládání hlasitosti zatím zapomeňte. Musí stačit PLAY / PAUZA a přijímání hovorů. Přepínání skladeb je fajn, ale s levým sluchátkem to jde jen VZAD, zatímco s pravým pouze VPŘED. 🙂 Ale to jsou samé malé věci.

Důležité je, že jedeme na kole a v uchu máme naprosto nenápadného trenéra a hudebního parťáka, který pomáhá v situacích, kdy to třeba moc nejede. A co je úplně nejlepší, sluchátka moc nestojí, takže se o ně v drsných podmínkách nemusíte ani bát. Neříkám, že už budu jezdit jedině se sluchátkem v uchu, to ani náhodou. Ale až se zase vydám do krajiny sólo, hudební doprovod mám vyřešený...

Sluchátka Intezze PIKO je možné vyzkoušet také v prodejnách AUDIGO.

Autor: PetrM

 • Intezze PIKO

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Štavnatý zvuk, bas s dobrou kontrolou, vynikající výdrž 30 h, jednoduchý komfortní tvar, dobrá fixace, nenápadný model při nošení

 • Nejde ovládat hlasitost na sluchátku, chybí indikace vybíjení pouzdra

 • Cena
  1 290 Kč