Roberts. U nás poměrně neznámá značka, jejíž jméno evokuje ponejvíce éru devadesátých let a levná rádia z Německa. Ve skutečnosti jde ale o značku britskou a její ceny také nejsou právě diskontní. Dokonce už se může pochlubit i cenou What Hi-Fi? Awards 2018 za nejlepší radiopřijímač. Zaslouží si naši pozornost i Stream 65i?
Roberts Radio Stream 65i si můžete poslechnout a otestovat v prodejně Audigo.
Design a konstrukce
Na fotkách to tak možná nevypadá, ale pokud budete Stream 65i vybalovat z krabice, okamžitě vás upoutá solidní zpracování a celková preciznost přístroje. Vzhledem k jeho ceně (cca 15 tisíc) i neznámému jménu je to zatraceně důležitý první krok. Dřevěné tělo s luxusním lakovaným povrchem je nejen dokonale zpracované na pohled i na dotek, ale ke všemu i dostatečně robustní, aby zvládlo i hlasitější reprodukci s poctivým basem bez laciných vibrací.
V centru pozornosti svítí vcelku pohledný, i když v době velkých smartphonů přeci jen muzejní barevný displej. Stream 65i ale budete poslouchat a ne na něm prohlížet fotky, takže za mě ok. Kolem displeje jsou vyrovnána decentní nízkozdvihová tlačítka, která se nádherně mačkají a působí velmi kvalitně. Namísto pohyblivých šuplíků a dvířek sází Stream 65i v případě CD mechaniky na elegantní štěrbinu nad displejem. Chce to jen dávat pozor na upatlání disků při vkládání. Jinak nevidím žádnou nevýhodu.
Funkční výbava a konektivita
Vyjmenovávat znovu vše, co Stream 65i umí, by bylo jednak zbytečné a jednak neskutečně nudné ke čtení. Přehrávání CD, flash disků i SD karet je samozřejmě super, ale v roce 2018 už budou většinu z vás zajímat hlavně přenosy bezdrátové a funkce s nimi spojené. Z pohledu rádia je to hlavně příjem internetových rádií přes WiFi a zčásti také vysílání DAB. Nižší kvalita přenosu DAB už ale tuto technologii podle mě ve srovnání s internetovými rádii celkem diskvalifikuje. Naopak příjem rádií přes WiFi fungoval skvěle a ve výsledku to byla nejvíce využívaná funkce během testování. Populární zřejmě bude i přímé streamování ze Spotify, ale v tomto případě může radost pokazit nutnost využívat prémiový účet na této službě. Pokud už ale službu zaplacenou máte, bude její poslech při současném použití telefonu fungovat naprosto spolehlivě.
Kromě poslechu rádia a Spotify je důležitý také příjem hudby přes Bluetooth. Párování s telefonem i notebookem proběhlo napoprvé bez zadrhnutí a i dosah byl vynikající. Nakonec jsme vyzkoušeli také streamování ze serveru v domácí síti WiFi, ale uživatelská přívětivost už dnes nahrává přeci jen spíše placeným streamovacím službám. Streamování ze serveru nicméně fungovalo a nebylo ani nijak složité dle manuálu nastavit. S HiRes nahrávkami si ovšem Stream 65i neporadil (maximum bylo 48 kHz / 24 bit). Stejně jako v případě streamování ze Spotify je i v tomto případě skoro nutností používat k ovládání přístroje spíše aplikaci Undok na mobilním telefonu.
Ovládání
Stream 65i můžete ovládat hned čtyřmi způsoby: tlačítky na přístroji, dálkovým ovládáním, aplikací Undok v telefonu… nebo můžete případně poslat k rádiu děti. I na nich jsem totiž jednoduchost obsluhy otestoval. V pěti letech neměla naše Mája bez jediné nápovědy problém rádio zapnout, vypnout, ani zesílit. 🙂
Kromě zvukového ambientu, o kterém si povíme v další kapitole, potěší Stream 65i nejvíc právě jednoduchým ovládáním i nastavením. Vše začíná už průvodcem pro připojení k domácí síti WiFi. Pobavilo mě jen archaické zadávání hesla vkládáním písmenka po písmenku. Za trpělivost ale budete odměněni již brzy. Následně stačí zvolit, z jakého zdroje chcete poslouchat a ze seznamů si vybrat třeba Český rozhlas Jazz. Trochu jsem zápasil pouze s přidáváním stanic do oblíbených a řazení do vlastních seznamů. Tam už jsem si bez manuálu neporadil. Po jeho krátkém nastudování to ale byla pohodička. Během reálného používání, kdy budete střídat obvykle tak 3 stanice rádia, Bluetooth a CD přehrávání, je ale ovládání naprosto jednoduché.
Dálkové ovládání je hodně praktické a používali jsme ho denně. Jeho jedinou slabinou jsou málo výrazná tlačítka pro nastavení hlasitosti a celkově málo odlišená tlačítko v jeho dolní části. Ve tmě bude používání vyžadovat cvik. Co se týče aplikace UNDOK, slouží k přehrávání ze všech dostupných zdrojů a funguje jednoduše i spolehlivě. Asi největší slabina ovládání souvisí s přehráváním obsahu flash disků a SD karet, kde jde komfort procházení složek a souborů hodně redukovaný až zoufalý. Na displeji není vidět skoro nic a nepomáhá ani aplikace UNDOK.
Zvukové představení
Ospravedlnit cenu 15 tisíc korun nezvládnete pouze designem a funkcemi. Takové rádio už by muselo mít zvuk, který bych chtěl poslouchat každý den. Jenže Stream 65i je osazený jen dvojicí malých širokopásmových repráčků s bassreflexovými výdechy na zadní stěně. Po zkušenostech s reproduktory Bose a BeoPlay už ale podobné stroje raději nepodceňujeme.
Během několika dnů domácího testování Streamu 65i jsem si prošel hned několika fázemi. V první chvíli mě temnější a hřejivé ladění rádia potěšilo. Vzápětí jsem si ale začal uvědomovat, že je zvuk v základním režimu možná až příliš temný, přebasovaný a bez jiskry. Takže jsem dost nezvykle sáhl po ekvalizéru, ubral 2 dílky na basech a přidal 1 na výškách. Stream 65i najednou začal dávat smysl! A od té doby u nás hrál ráno dětem k snídani, během dne jazzové rádio při práci a večer ještě nějakou tu taneční tečku. Pokud máte rádi podobně medové ladění zvuku, bude vám v jeho podání chutnat asi každý žánr. Pouze s prostorem a separací nástrojů to vzhledem ke koncepci logicky nebude valné.
Kromě zmiňované jemnosti je příjemná také přirozenost středů, která těží z dřevěné ozvučnice a dává úplně zapomenout na plastové zabarvení, obvyklé u levnějších přístrojů. Celkově je Stream 65i schopen velmi dospělého projevu v celém pásmu. Škoda jen, že k tomu musíte celkem s jistotou použít právě ekvalizér. Známe nicméně mnoho podobných domácích reproduktorů, kterým by k podobně příjemnému zvuku nepomohla ani svěcená voda.
Nějakým zázrakem je zvuk rádia na jedné straně velmi hřejivý a jemný, ale zároveň dostatečně pronikavý a zřetelný, aby mohl hrát z jednoho místa a naprosto v klidu přitom ozvučil i dvě sousední místnosti. Je to úplně jiný způsob šíření zvuku, než když si pustíte svoje sloupové nebo regálové bedny v obýváku. Stream 65i může hrát relativně tiše, ale přitom je krásně slyšet v celém prostoru a už od nízké hlasitosti také prodá svůj hřejivý basový základ. Jako útulná hudební kulisa pro byty nebo kanceláře je tak Stream 65i akusticky připravený velmi dobře.
Pozor si dávejte snad jen na umístění přístroje v místnosti. Kvůli zadním bassreflexům je totiž dosti citlivý na umístění blízko zdi nebo dokonce v rohu. Jeho bas bude v takové pozici nádherně hluboký, jemný a plný, ale zároveň bude potřebovat ekvalizérem trochu ztlumit.
Verdikt
Stream 65i není rozhodně levný, ale má jedno obrovskou výhodu. Vzhledem k jeho neuvěřitelně příjemnému projevu a snadnému ovládání vám bude dělat radost s jistotou každý den. Prostě bude radost ho zapnout pokaždé, když přijdete domů, nebo naopak do kanceláře. Takže v poměru Cena / Množství radosti, kterou přístroj generuje, je to vlastně výhodný nákup!
Roberts Radio Stream 65i si můžete poslechnout a otestovat v prodejně Audigo.