Recenze techniky

11. 11. 2020

Tronsmart Apollo Bold – útok výbavou a skvělými basy

ANC | Bluetooth | In-ear | Tronsmart | TWS

V době „vypnutí“ bezmála všeho kolem nás jsem měl výjimečnou možnost strávit dva celé dny ve společnosti technicky našlapané novinky Tronsmart Apollo Bold. Hodně jsem cestoval, nachodil jsem kilometry venku, pracoval v kanceláři a večer s nimi sledoval telku. Bylo přitom hodně zajímavé sledovat, jak se můj názor na sluchátka postupně překlápěl…

Design a konstrukce

Už samotný fakt, že jsem si sluchátka vybral na můj dvoudenní pestrý maraton s hromadou cestování, znamená, že jsem se za design Apollo rozhodně nestyděl. Krabička je sice trochu jalová, ale jakmile ji otevřete, potěší vás sympatický kruhový design sluchátek s výrazným, ale poměrně elegantním lemováním v měděné barvě. Po vložení do ucha mi sluchátka dokonce připomínají takové ty “tribal” kroužky pro roztahování uší. Celkem cool, řekl bych.

Kvalita zpracování samotných sluchátek je vynikající. Pouzdro je na tom o kousek hůře, ale během testu mi sloužilo dobře. Akorát se v něm sluchátka při prudkých pohybech lehce pohybují, ale jinak pohodička. Pouzdro je tak malé, že o něm v kapse ani nevíte. K jeho nabíjení potom doma použijete USB-C. Na rychlonabíječky ale moc nemyslete. Baterie na to není stavěná (max 450 mA).

Technická vybavenost

Nejvíc mě na novince lákala samozřejmě její výbava. Čip Qualcomm® QCC5124 totiž konečně přináší prémiové funkce TWS sluchátek i do střední třídy s cenovkou pod 3.000 Kč. Ve výbavě tak nechybí Aktivní potlačení hluku ANC s šesticí mikrofonů, přenos BT5 s kodekem aptX a dokonce můžete využít i přímé napojení obou sluchátek TWS+. To zvyšuje stabilitu přenosu, výrazně snižuje zpoždění zvuku za obrazem a zajišťuje i vyváženější vybíjení obou sluchátek.

Malým bonusem navíc jsou senzory pro přítomnost sluchátek v uších. Jakmile alespoň jedno z ucha vytáhnete, hudba se pozastaví. Po jeho vrácení zpět pokračuje hudba automaticky dál. Spolehlivé, chytré, praktické.

Stabilita signálu byla prakticky nenarušitelná. Města, křižovatky, nádraží, trakční vedení, kanceláře, to všem jsem zvládl bez jediného výpadku, na který bych se pamatoval. Výjimečně dobrý výsledek v tomto ohledu!

Aktivní potlačení hluku

A jak si vede ANC technologie v modelu pod tři tisíce? Nejvíc jsem si její účinky užíval při pohybu v ulicích města, zvláště v silném větru. Typické hučení poryvů dokázala sluchátka nulovat pekelně dobře (na rozdíl od SONY, kterým to dělalo velké problémy). Klasický ruch kanceláří se působením ANC také lehce utlumil, ale hlasy byly stále trochu slyšet. Asi největší dluh mají za mě sluchátka v extrémním prostředí tramvají, kde se typické řinčení a hučení podvozku dařilo redukovat jen průměrně a volume tak muselo jít zase o kus výš. O vlivu ANC na samotný zvukový projev si povíme více v dalších kapitolách.

Mikrofony a telefonování

O něco méně nadšení už vzbuzují mikrofony pro telefonování se sluchátky. V tichém prostředí a v kancelářích jsme se slyšeli celkem dobře, ale hlasitost byla celkově jen průměrná. Na telefonování v extrémním prostředí venku už je potřeba si dávat pozor. Kvalita hovoru už v této situaci celkem klesá a nepomáhá ani moderní technika v čele s kvalitním potlačením šumu Qualcomm® cVc®.

Výdrž a signalizace

Testování výdrže jsme prováděli nejprve s vypnutým potlačením hluku ANC a následně s potlačením zapnutým. V prvním případě jsme se dostali na hodně dlouhých 7,5 hodin při naprosto dostatečné hlasitosti. To už je doba, která stačí pro 95 % situací a bez použití pouzdra reálně nikdo asi víc nepotřebuje. Ani se zapnutým ANC navíc nebyl výsledek vůbec špatný. S potlačením hluku jsme totiž poslouchali velmi solidních 5,5 hodin, přičemž hlasitost byla celkem jistě vyšší, než bývá ta “laboratorní”.

Signalizace nabíjení a vybíjení se redukuje na jednu diodu na pouzdře a na každém ze sluchátek. Postup vybíjení tak signalizují pouze různě rychlá blikání, které je potřeba se naučit. Dá se na to ale zvyknout a po čase to nijak nevadí. Horší je snad jen neustálé blikání sluchátek během poslechu. Každých pár sekund mají prostě potřebu si bíle zasvítit do okolí. Zase jednou asi sáhnu po černé lihovce...

Latence sluchátek

Úplně nakonec jsem testoval také latenci sluchátek. V režimu Bluetooth 5.0, TWS+ a s kodekem aptX patřila latence, neboli zpoždění zvuku za obrazem, určitě mezi nejnižší v rámci TWS kategorie. Stále ji dokážete zaznamenat při pečlivém sledování rtů, ale při dabingu, nebo když se na tuto skutečnost prostě nesoustředíte, bude sledování filmů i seriálů úplně bez problémů. Na rozdíl od mnoha levných TWS modelů je tak novinka Apollo pro seriály jako dělaná.

Ovládání

Dotykové ovládání novinky Apollo Bold je rychlé, dobře pochopitelné, ale někdy také trochu přecitlivělé. Hlavně při pohybu venku tak občas docházelo k nedorozuměním mezi mnou a sluchátky. Na dotykové ovládání velkými ploškami jsem si zvykl rychle, ale potíž nastávala, když jsem chtěl sluchátka třeba jen lehce poupravit v uchu. Často jsem tím zároveň aktivoval plošku, a protože je u ní standardně nastavena na první dotyk i přidržení změna hlasitosti, najednou mi hudba křičela do uší, nebo se naopak hodně ztišila. Řešením je použití aplikace Tronsmart, kde si můžete logiku ovládání nastavit podle svého.

Trojité klepnutí pro změnu režimu ANC a zapnutí odposlechu okolí je v základním nastavení fajn, ale chce to trochu cvik. Lehké drama jsem tak zažíval třeba u pokladny v obchodě, kde jsem potřeboval rychle přepnout na odposlech okolí a ono se to hned nepovedlo. Takže s dotykovými ploškami opatrně. Zvládají toho hodně, ale občas bývají lehce hyperaktivní.

Komfort nošení

Jednou z nejsilnějších stránek tohoto modelu je bezpochyby komfort nošení. I malé uši si s na pohled rozměrnými sluchátky poradí bez potíží a ani několikahodinový poslech mi nebyl nijak nepříjemný. Ve skutečnosti totiž zasouváte do uší mnohem menší kruhovou část, než se na první pohled zdá. Na ucho tak netlačí žádná hrana a sluchátko není v uších ani nijak silou zapřené. Přesto ale drží sluchátka v uších příjemně jistě, i když právě dobíháte autobus.

Možná se s to dá ještě ovlivnit změnou silikonových nástavců, ale obecně mám dojem, že se toto lehčí a nenásilné usazení v uších projevuje i trochu nižší izolací okolního hluku. Samotná pasivní izolace není rozhodně na úrovni nejlepších modelů na trhu. Možná ale výrobce už předem počítal s účinky aktivního potlačení hluku ANC.

Zvukové představení

Zvukovému projevu Apollo Bold jednoznačně dominuje BAS. Možná proto název BOLD? Dávalo by to smysl. Celý efekt se navíc dále posílí ve chvíli, kdy aktivujete potlačení hluku ANC. Bez něj jsou sluchátka silně basová a dunivá, ale po jeho zapnutí nastává zemětřesení. Aby se v takové chvíli ze zvuku nestala jediná nepřehledná koule hluku, pracuje použitý grafénový měnič také s hezky protaženým a posíleným pásmem výšek. Ty jsou v podání sluchátek hodně naleštěné, blýskavé a projasňující. Navíc je tu pro všechny případy ještě aplikace Tronsmart, s jejíž pomocí můžete charakter zvuku výrazně doladit ekvalizérem, ale to je za nás vždy až ta poslední možnost.

Zkušenější fanoušci sluchátek tak už asi odhadli, že je celkové ladění sluchátek silně do V. Je to opravdu tak. Středy jsou poměrně výrazně zatlumené ve prospěch basů a výšek. Není to sice úplně univerzální a dospělý přístup, ale i tak bych si tipnul, že bude výsledek sedět mnohem více zákazníkům než pouze těm, kteří milují silně basová sluchátka. Basově orientovaný zvuk je totiž obecně výhodný v hlučnějším prostředí a na cestách, kde se basy obvykle jako první ze zvuku vytrácejí. Napalte je trochu přes čáru a rázem vám zbývá solidní rezerva právě pro tyto situace. Kromě toho umí mocný a velmi hluboký basový základ příjemně osvěžit nahrávky, které na basovém základu stojí. Vysloveně podmanivé je potom jejich působení u LIVE nahrávek koncertů, kdy se dunivý zvuk ve sluchátkách najednou zatraceně blíží reálnému zážitku v halách nebo klubech. Další výhodou basovějšího ladění je možnost dosáhnout dostatku basů už od velmi nízkých hlasitostí. takže ani tichý poslech v kanceláři při práci nemusí být s Apollo Bold úplně špatnou variantou.

Jak se sluchátka Apollo hodí pro základní hudební žánry (ANC zapnuto):

Taneční hudba / hip-hop
Sluchátka Apollo Bold byla stvořena pro basové žánry a pokud máte rádi hodně basový zvuk, budete ze sluchátek nadšení. Bas má totiž nejen sílu a razanci, ale i svou nepopiratelnou kvalitu.

Klasická hudba, orchestr
Trochu specifická kombinace s temnějším a mohutnějším vyzněním, která přidává tělesům na váze, ale trochu ubírá na čitelnosti nástrojů. Středové frekvence jsou upozaděné.

Pop, rock
Líbivější podoba pop music s opravdu šťavnatým základem, který doslova nutí k tanci. Pro klidný poslech U2 na pozadí bychom našli lepší modely, ale Imagine Dragons hodně nahlas jsou přesně tím, co Apollo Bold milují.

Jazz, akustická hudba
Nepříliš vhodná kombinace, která sice nepostrádá přesnost a detail, ale celkově je zvuk pro tento žánr špatně vyvážený. Středy oslabené, basů je příliš.

Metal
Trochu neohrabané spojení, které toho dost zamlčí v oblasti kytar a vokálů a soustředí se hlavně na bicí. Není moc metalových desek, kterým by takový přístup svědčil.

Verdikt

Výrazný TWS model, který má sice své mouchy, ale na trhu se podle nás rozhodně neztratí. Míří jednoznačně na milovníky basů a díky maximální výbavě za skvělou cenu bude silným soupeřem i pro ty nejlepší na trhu. Kvalitní konstrukce a nečekaně vynikající komfort nošení sílu této novinky už jen podtrhují.

Autor: PetrM

 • Tronsmart Apollo Bold

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  3/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Vybavenost
  5/5
 • Absolutní stabilita přenosu, ANC, TWS+, aptX, časově neomezený komfort, solidní výdrž

 • Výrazně basové ladění není pro každého, citlivé ovládání