Recenze techniky

7. 2. 2022

KZ ZEX Pro x Crinacle CRN – kolaborace, která stojí za poslech

In-ear | KZ

Není to tak dávno, co firma KZ Audio (Knowledge Zenith) vypustila do světa svůj první hybridní model s nízkonapěťovým elektrostatickým měničem, nazvaný ZEX. Po jeho úspěchu se výrobce rozhodl vydat novou variantu s mírným vylepšením. K doladění sluchátek si přizval recenzenta Crinacleho a začala tak kolaborace, ze které nakonec vzešla sluchátka ZEX Pro x Crinacle CRN. Spousta sluchátkářů přitom dobře ví, co od KZ čekat. Především cenově dostupná sluchátka se zábavnou zvukovou signaturou. Bude to platit také pro ZEX PRO?

Design a konstrukce

Design sluchátek ZEX Pro je ve skutečnosti nečekaně povedený a velmi dobře jsou špunty také zpracované. Vlastně mi připadají lepší než jejich předchůdce ZEX. Vypadají prémiově díky kovové čelní krytce, zatímco drobný otvor krytý kovovou síťkou přidává sympatický technický detail. Tělo sluchátek je vyrobeno z pryskyřice, na pohled ale vypadá jako běžný plast. Pokud však vezmeme v úvahu cenu, je kvalita konstrukce opravdu dobrá a celek působí velmi solidně navržený.

Dodávaný kabel je jednoduchý dvoužilový 3,5mm postříbřený OFC kabel a lze si vybrat s mikrofonem nebo bez něj. Konektory jsou 0,75mm 2 piny, které jsou docela podobné těm od QDC s roztečí kontaktů 0,78mm. Oba konektory jsou dokonce kompatibilní a po zapojení jsou stabilní (dokonce s těsným spojením).

Komfort a praktičnost

Usazení sluchátek ZEX PRO v uších je velmi stabilní a patří mezi modely, které zvládají i poslech v pohybu. Oproti modelu ZEX je totiž tělo rozšířeno o výběžek známý třeba z vyšších modelů iBasso, který pomáhá sluchátko v uchu pevně zapřít. Výhodou je rozhodně silná fixace. Pro pohodovější poslech třeba doma za stolem nebo ve vlaku ale stále preferujeme jednodušší tvar modelu ZEX. Skořepinu ZEX PRO budete hlavně v menším uchu přeci jen po čase vnímat více.

Zvukové představení

Sluchátka ZEX Pro mají vyvážený zvuk se zesílením v oblasti výšek a jsou skutečně odlišná od většiny zvukových profilů ve tvaru V, obvyklých u značky KZ. Jejich podání je jasné a jejich zvuk je velmi dobře čitelný. Přestože jsou zvukově velmi přesné, nevyhneme se u nich dojmu určité útlosti a zbytečné lehkosti ve výškách. Vzhledem k nízké ceně je to ale pořád vynikající výsledek, který jen tak někdo nenabídne.

Zvuková scéna není nijak ohromující, ale v tomto ohledu ještě stále převyšuje svou cenu. Sluchátka mají menší headroom a znějí poměrně intimně. 3D podání je dobré, umístění nástrojů je vykresleno správným způsobem.

Basy na ZEX Pro jsou pevnějším a kontrolovaným typem basů, které zdobí spíše jejich kvalita než kvantita. Jejich množství je průměrné, nezní přehnaně hutně a nedisponují ani nežádoucím středobasovým zdvihem. Přesto však dokáží zaujmout svojí naléhavostí. Milovníci basově zaměřených modelů půjdou zřejmě o dům dál, ale basovým puristům by mohly ZEX Pro připadat hodně atraktivní.

Středy jsou lehce upozaděné, díky čemuž někdy znějí sluchátka trochu do V, ale pro mé uši jsou stále poměrně vyvážené. Především moc hezky navazují na pásmo basů i výšek. Vokály znějí velmi čistě a lehce intimně. Někdo by však mohl postrádat výraznější tělo.

Výškové pásmo modelu ZEX Pro je určitě trochu posílené, díky čemuž se sluchátka přiklánějí k jasnější straně zvukového spektra. Čistota a detaily, které výškové pásmo nabízí, jsou ale v každém případě nadprůměrné. Detaily zní čistě, bez nadměrné ostrosti sykavek a zvuku zároveň dodávají výrazně na vzdušnosti a celkové atraktivitě.

KZ ZEX Pro jsou poměrně dobře vyladěná in-ear sluchátka, která jsou vhodná pro ty, kteří hledají sluchátka s přesným projevem bohatým na detaily. Disponují basovým projevem, který je čistý a jasný, přičemž jasně preferuje kvalitu nad kvantitou. Nejvíce je asi ocení ti, kteří chtějí dobrá technická in-ear sluchátka, aniž by doma museli rozbít velké prasátko.

Verdikt

ZEX Pro jsou dobře vyladěná a vyvážená in-ear sluchátka, která jsou čistá a jasná ve svém podání. Lehce však ztrácejí v emocích a celkové energii, která mě tolik bavila u původních KZ ZEX.  Novinka tak podle mého názoru není klasickým upgradem ZEX, ale spíše vedlejším modelem, který přináší alternativní ladění se zaměřením více na detaily a také jistější fixaci v uchu. Ale jak řekl sám recenzent Crinacle, „F**k it - 30 dollars“. Do rukou se Vám každopádně dostane opravdu zajímavý model in-earů, který se nemá za co stydět.

Autor: JirkaP

 • KZ ZEX Pro

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  3/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Cena / výkon
  4/5
 • Kvalitní konstrukce, bas s vynikající kontrolou, množství detailů a rozlišení, design a cena

 • Útlejší středy, vynikající fixace na úkor dlouhodobého pohodlí

 • Cena
  1 090 Kč