Recenze techniky

16. 4. 2024

Dan Clark E3 – kov, sklo a útok na nejvyšší příčky

Dan Clark | HighEnd | Meze | Over-ear

Jak jsme slíbili, pokračujeme v našem testování HighEnd uzavřených modelů roku 2024! Tentokrát se nám na stůl (vlastně na židli, pokud se dobře podíváte na fotky) dostala sluchátka Dan Clark E3. Skvělá pověst je ve světě předchází a podobně dobrou reklamu jim dělá i dospělejší sourozenec Stealth, který u nás platil za nejlépe hrající “closed up” model vůbec. Cena proti této vlajkové lodi padla o třetinu dolů, ale co se změnilo zvukově? A jak si E3 povedou proti novince Liric 2? Zjistíte v naší recenzi…

Na čem se poslouchalo: Topping DX7 Pro+, iBasso DC Elite

Design a zpracování

Sluchátka obvykle nejsou věcí, za kterou by se člověk vysloveně otáčel na ulici, to uznávám. Ale asi víte kam mířím, když bych některé modely označil za vysloveně krásné, jiné jako působivé a mnohé další alespoň jako povedené. Napadají mě třeba Meze Empyrean II, Final Audio D7000 nebo aktuální Campfire Solaris SH. Jenže, bohužel, model Dan Clark E3 bude asi navždy patřit spíše do kategorie s názvem “OK”. Přitom je z velké části postaven na stejném základu jako elegantní kousky DC Expanse a Stealth. Zcela ploché překrytí mušlí s fádním síťovým potiskem však nezachrání ani skutečnost, že je vyrobeno z velmi odolného skla Gorilla Glass 3.

Díky oblým tvarům a výrazným kloubům mohou E3 v detailech připomínat ptačí kostru.

Co však sluchátkům schází na čisté kráse, to dohánějí promyšlenou a vysloveně funkční konstrukcí. Pokaždé mě třeba nadchne, jak malinký prostor sluchátka po složení zabírají a jak těsně je skořepinové pouzdro dokáže obepnout. Jenom škoda, že je nutné před uložením do pouzdra pokaždé odpojit kabel. Jeho precizní a velmi robustní napojení s bajonetovou pojistkou je při častém odpojování jasnou výhodou. Snadno se připojuje i odpojuje aniž by měl člověk dojem, že už při dalším opakování nebude tak dobře držet na místě. Jedinou nevýhodou tohoto řešení tak zůstává horší dostupnost alternativních kabelů od jiných výrobců, protože jde o dosti specifický konektor.

Ještě ale zpět ke konstrukci sluchátek, přesněji k jejich unikátnímu skeletu. Jednotlivé části sluchátek vypadají díky oblým tvarům a výrazným kloubům lehce výstředně a připomínají místy ptačí kostru. Ovšem velmi pevnou a funkční kostru! Všechny díly drží pohromadě dva ultra tenké ocelové oblouky, které si nedovolí jakýkoli nepatřičný zvuk ani při drsném ohýbání. Vlastně ne! Jeden zvuk hlavový most vydává. Pokud na jeho prut úmyslně zahrajete jako na strunu, odmění vás sluchátka mohutným zaduněním, jaké by strčilo do kapsy i efekty v nejlepším IMAX kině! Je to asi pitomost, je to k ničemu, ale vsadím se, že to vyzkoušíte také…

S výjimkou luxusně prošívané kožené opory a skleněných výplní mušlí jsou celá sluchátka vyrobena z poctivého kovu. Platí to také pro černou obrubu mušlí, která bývá u jiných modelů často nenápadně plastová. Kvalita zpracování je tedy v případě modelu E3 maximální a člověk má ze sluchátek v ruce opravdu prémiový feel.

Komfort a praktičnost

Model E3 možná nepůsobí na fotkách právě nejpřitažlivěji, ale jakmile máte sluchátka v ruce nebo dokonce na hlavě, objevíte výhody jejich geniální konstrukce téměř okamžitě. Především dokonale sedí bez ohledu na velikost a tvar hlavy. Uvnitř náušníků je místa víc než dost a jejich čelní plocha z alkantary je i velmi příjemná na dotek. Jen mám někdy dojem, že mi automatické nastavení hlavového mostu nechává sluchátka sklouznout o pár milimetrů níž pod uši, než bych pocitově chtěl. Je to ale jen o zvyku a pohled do zrcadla naznačuje, že můj dojem způsobuje spíše protažený tvar náušníků než jejich poloha na uších.

Určitou nevýhodou bude jistě vysoká náročnost sluchátek na výkon zdroje. Schválně jsem tedy vyzkoušel také cestovní set-up se symetrickým kabelem a USB donglem iBasso DC-Elite (280 mW @ 32Ω). Ten jsem nastavil na maximum, přičemž pro vyšší než běžnou poslechovou hlasitost jsem se na Androidu dostával na 9 až 11 dílků z celkových 15 možných. Neměl jsem přitom dojem, že by sluchátka nějak strádala nebo hrála výrazně pod své možnosti. Po přepojení na Topping DX7 PRO+ jsem na vyšší zisk poslouchal běžně na hodnotě -30 dB a zvuk nabízel lepší prostor, jemnější detaily a celkově byl pocitově méně rozechvělý (čti “více klidný”).

Novinka E3 sice pracuje s o něco vyšší účinností než nejvyšší model Stealth, ale nesmíte zapomínat, že jde o srovnání s jedním z nejlínějších modelů sluchátek na trhu. Přesto, posun k lepšímu to je. Ostatně sluchátka jsem k vynikajícím výkonům bez potíží dotlačil i zmíněným USB donglem napájeným čistě přes USB kabel z notebooku (symetrický kabel Jack 4.4 rozhodně pomohl). Přesto platí, že DC E3 odevzdají maximum svého potenciálu s dobrým zesilovačem. Pokud ale potřebujete občas poslouchat také na cestách, nebudete se muset zásadněji omezovat ani s malinkým kouzelníkem Chord Mojo 2.

Zvukové představení

Dan Clark nám už dříve ukázal, kam až se dá kvalitou zvuku posunout uzavřený model sluchátek. Jeho přelomový STEALTH doslova ohýbal fyzikální zákony a svým zvukem strčil do kapsy i mnohé HiFi modely otevřené konstrukce. Teď je tady ale dostupnější novinka E3, kráčející až nečekaně přesně v jeho šlépějích…

Nová “é trojka” rovněž velmi těsně kopíruje tzv. ideální Harmanovu křivku frekvenčního průběhu, přičemž jen lehounce posiluje přítomnost vyšší basové složky, opatrně zatahuje středy do celkově velmi otevřeného V a ve výškách přidává špetku osvěžujícího koření kolem 10 kHz. Díky tomu je model E3 laděný více energicky, nadšeně a živě. Basová složka potěší větší úderností bicích i stále perfektní kontrolou, středy jsou opravdu velmi bohaté, tonálně přirozené a podle mě dokonale výrazné vůči okolním frekvencím…

Aneb dlouhý příběh řečený krátce: sluchátka Dan Clark E3 hrají fenomenálně! A nebýt modelu Stealth (a vlastně i s vědomím jeho existence a kvality) jsem nyní hodně nalomený, kdo že je aktuálně tím nejlepším uzavřeným modelem na trhu - zvláště pokud bychom započetli jeho výrazně nižší cenu okolo 66 tisíc. Začít laděním poblíž Harmanovy křivky je vždycky dobrý start. Když se ale od této křivky občas plánovaně odchýlíte a přihodíte navíc precizně vyladěnou vnitřní akustiku kolem samotných měničů, můžete získat tak působivě vyladěný model, jakým je bezpochyby právě DC E3.

Mírně zábavnější než DC Stealth a zároveň přehlednější a vyváženější než Meze Liric 2.

Svůj HighEnd charakter staví E3 správně na velké přesnosti, vysokém rozlišení a zcela zanedbatelném zkreslení v celém rozsahu frekvencí. Přidává ale navíc ještě velkou porci pozitivních emocí a tak akorát chytlavosti. Přesně takto si představuji ladění svých uzavřených sluchátek pro každý žánr na několik příštích let. Opravdu moc se mi líbí, jak vyváženě celek působí. Vokály jsou nádherně syté, přítomné a aktivní, přesto však nikdy agresivní. Výšky mají dostatek energie i jasu, aby nenechaly ani ploché nahrávky zapadat prachem na okraji vaší hudební knihovny. Ostrost ani jedovatost přitom nejsou díky pečlivému ladění  vůbec tématem k diskuzi. No a potom je tu krásný bas. Možná ne tak objemný a mohutný v subbasovém regionu, ale vše nad ním má krásnou sílu, konturu, rychlost i údernost. To vše jen s minimálním posílením basů pro dostatek šťávy také při tišším poslechu.

Dvojitý bass-port na čelní straně mušlí evidentně odvádí svou práci dobře. Je skoro k neuvěření, jak plně může bas v uzavřené ozvučnici znít, aniž by mu chyběla přehlednost a kontura. Až na méně dunivý subbas je za mě celé toto pásmo ukázkově zvládnuté a dokáže vygenerovat neskutečné množství radosti při poslechu.

Nicméně, Dan Clark E3 je stále “jen” uzavřený model, tudíž kompromisní s ohledem na prostor, šířku scény a celkovou vzdušnost zvuku… nabízelo by se říci. Dan Clark to však vidí jinak! V jeho podání je uzavřená konstrukce výzvou a současně možností, jak zase jednou ošálit naše uši. Nejen že novinka postrádá i ten nejmenší náznak kelímkovosti nebo přetlaku na rozhraní basů a středů, ona je také nádherně otevřená, vzdušná a s opravdu dobrým 3D zobrazením scény. Stejně tak celková šířka dění před vámi bude zas a znovu vyvolávat nadšení.

Dlouhý příběh řečený krátce: sluchátka Dan Clark E3 hrají fenomenálně!

Srovnání s Meze Liric 2

Meze Liric 2 vyznívá o poznání temněji a hřejivěji. Jeho bas je mohutnější, ještě plnější a sahá hlouběji do subbasových pater. S jistotou je také šťavnatější a pocitově atraktivnější, ale ve srovnání s DC E3 není tak kultivovaný, vyvážený a především přehledný v celém rozsahu frekvencí. DC je bohatší v pásmu středů, zatímco Liric tvoří hlubší V a emoce generuje spíše basovým bohatstvím. Světlejší a vzdušnější DC E3 je tak logicky také pocitově více prostorový a plastický v pojetí zvuku.

Verdikt

Přesně tak má vypadat perfektně zvládnuté ladění HighEnd uzavřeného modelu. Dan Clark E3 mě nepřestává bavit, má šťávu i nadšení, přitom však zůstává jeho zvuk velmi přesný, přehledný a s opravdu HighEnd rozlišením i technickou kvalitou. 

Mírně zábavnější než Stealth a zároveň přehlednější, vážnější a vyváženější než Liric 2. Za mě aktuálně nejlepší ladění uzavřeného modelu na trhu!

Dan Clark tak prostřednictvím jediného modelu doručuje kompletní balíček špičkového zvuku, emocí, kvalitního zpracování i zcela komfortního nošení bez omezení délkou poslechu. U takového modelu se pak snadno zapomene i na to, že působí z pohledu designu přeci jen méně prémiově. 

Autor: PetrM

  • Dan Clark E3

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Perfektní kombinace přesnosti, vyváženosti a zábavy. Nádherně úderný bas, rychlá odezva, bohaté a informativní středy. Prostor a vzdušnost na úrovni otevřených modelů. Skládací konstrukce, téměř neomezené pohodlí.

  • Větší náročnost na výkon zdroje, fádní plocha skleněných výplní, specifické kabely.

  • Cena
    66 990 Kč