Recenze techniky

10. 9. 2021

Meze Audio ELITE – mnohem víc než jen nástavba

EndGame | Meze | Over-ear

Značka Meze Audio si modelem Empyrean ověřila dvě věci. Že je schopná postavit HighEnd model, na který slyší i ti nejnáročnější zákazníci, a že i v této cenové hladině prodá dostatek sluchátek, aby se jí náročný vývoj zaplatil. S tímto vědomím a samozřejmě i novým sebevědomím se tak mohla vydat ještě dál a na prověřených základech dosavadního vrcholu nabídky postavila něco mnohem víc než jen nástavbu modelu Empyrean v barvě leštěného hliníku…

Na čem jsme testovali: Chord Hugo 2, iBasso DX300, Meze Empyrean

Design a konstrukce

Veškerá chvála vyslovená směrem k designu a propracované konstrukci modelu Empyrean platí také pro novinku ELITE. Ani po letech neztratil design nic ze své výjimečnosti a dokonale odpovídá nastavené cenovce. Jediným malým otazníkem by tedy mohla být barva. Napůl lesklý a při bližším pohledu zajímavě opracovaný hliník v kombinaci s černým překrytím mušlí působí možná až příliš "průmyslově". Kvalita zpracování, použité materiály, to vše funguje znamenitě, ale ta barva bude otázkou vkusu.

Kromě sluchátek se v poctivém hliníkovém kufříku ukrývá také druhý pár náušníků (o nich v další kapitole) a robustní oplétaný kabel. Standardně se dodává s konektorem Jack 6.3 mm, ale není problém si objednat také symetrickou variantu. Napojení přes mini-XLR je spolehlivé jak zvukově tak i mechanicky. Textilní izolace je sice trochu tvrdohlavá a narovnávat se musí hezky ručně, ale jinak mi kabel svou konstrukcí k dané kategorii sluchátek sedí celkem dobře. Konektory jsou precizně zpracované a celek rozhodně nevyvolává laciný dojem pouhého "kabelu na převoz".

Komfort a praktičnost

Obrovskou výhodou sluchátek Empyrean byla od začátku i obrovská uživatelská vstřícnost v oblasti ergonomie a pohodlí. Kdo se zamiloval do jejich zvuku, nemusel zkrátka kousat žádné kyselé nedostatky v podobě vysoké váhy, vrzající konstrukce, nedoléhajících náušníků nebo nesmyslně velkých nároků na zesilovač. ELITE prakticky celou vnější konstrukci dědí a spolu s ní i všechny tyto silné stránky. Oproti nižšímu modelu zdobí novinku také o něco lepší účinnost, takže si vystačí s ještě nižším výkonem zesilovače.

Dokonalá geometrie a nastavitelnost ve všech osách zajišťují naprosto ideální usazení prakticky na každé hlavě. Vše navíc korunují vejčité náušníky se sympatickou hloubkou a nadýchaným polstrováním. Při pohledu na tabulkovou hmotnost 420 g by se dalo o pohodlí určitě i pochybovat, ale věřte mi, že i hodně citlivý člověk přestane hmotnost ELITE díky perfektnímu mostu a kožené opoře vnímat vlastně už během první skladby. Většina lidí hodně chválí velkoryse dimenzovaný prostor v mušlích HD 800 S, ale mně osobně sedí nadýchané náušníky ELITE jednoznačně lépe.

V balení ELITE slaví malou premiéru i tzv. hybridní náušníky kombinující kůži na vnější straně s alcantarou na straně vnitřní. Oproti klasickým alcantarovým náušníkům jsou o 5 mm mělčí, ale stále naprosto pohodlné. O jejich vlivu na zvuk si povíme více v následující kapitole.

Zvukové představení

Novinka ELITE využívá opět technologii magnetoplanárních měničů značky RINARO, ale nově s výrazně pevnější a lehčí membránou PARUS®. A právě do materiálu a technologie výroby této membrány se koncentruje celý pokrok modelu ELITE. Přijde vám to málo? Škoda, protože právě u membrány měniče dostává celý příběh ELITE pořádné grády.

Zvuk novinky je podle očekávání na extrémně vysoké úrovni po všech stránkách. Je perfektně vyvážený v celém obrovském rozsahu, dokonale kontrolovaný a současně i dost emotivní a expresivní na to, aby vás nekonečně bavil pokaždé, když nasadíte sluchátka na uši. Basová složka je nastavená neutrálně nebo jen minimálně posíleně, měnič zabírá z opravdu velké hloubky a basová linka má v každém okamžiku perfektní kresbu i jasnou konturu. Jakékoli mlžení nebo laciné dunění je jí úplně cizí. Zvuk tady naopak působí příjemně napjatě a energicky.

Velmi silnou disciplínou ELITE je také pásmo středů s už příslovečnou naléhavostí a opravdovou silou. Tonálně čistý základ není ani nakloněný vpřed, ani odsunutý do pozadí. Je zkrátka přesně tak výrazný, jak si moje očekávání žádá. Množství informací a textura každého zvuku jsou na nejvyšší možné úrovni. Výšky se vedle toho dají hodnotit spíše jako umírněné a zkrocené. Nejsou nijak nepřirozeně doostřené a přitom servírují v každém okamžiku tuny detailů, díky nimž mohou i dobře známé zvuky dostat úplně novou kvalitu.

Bez ohledu na to, jak spletitá je nahrávka, ELITE ji zobrazí jako přehledný příběh.

Nad skvělým zvládnutím celého frekvenčního rozsahu ční ale ještě dvě vlastnosti, které z mého pohledu charakter ELITE jednoznačně definují. Jsou to ohromující a doslova velkorysý 3D prostor spolu s elektrizující bezprostředností a dynamikou. Bez ohledu na to, jak spletitá je nahrávka, ELITE ji zobrazí jako přehledný příběh, ve kterém má každý nástroj své místo v prostoru. Zejména vokály a žesťové nástroje ke mně doléhají absolutně nefiltrovaně, jako by stál muzikant přímo přede mnou a hrál živě jen pro mě. Něco podobného umí také HiFiMAN Susvara, ale Meze ELITE to zvládají bez nebezpečné jedovatosti nejvyšších frekvencí. Jejich zvuk totiž umí být precizní a technicky zdatný, aniž by kvůli tomu sahal po nepřirozené detailnosti a klinické přesnosti. V tom je největší kouzlo ELITE a zároveň je to pro mě hlavní důvod, proč jim dát přednost před konkurencí.

 

Dva druhy náušníků

Součástí balení jsou klasické hluboké náušníky z alcantary a také nový hybridní pár z koženým povrchem. K novému ladění ELITE mi překvapivě lépe seděla nová verze Hybrid s nejlépe vyváženým zvukem. Verzi Alcantara hodnotí výrobce jako basově hutnější, ale já jsem spíš vnímal větší lesk detailů a celkově trochu zábavnější ladění. Nutno ale říci, že se tady názory všech testerů trochu rozcházejí. Jako by už měl vliv také konkrétní tvar ucha a přesné usazení náušníků proti jejich středu.

ELITE vs. Empyrean

U modelu Empyrean nebylo moc věcí, nad kterými by se dal ohrnovat nos. Pokud už ale někdo nespokojený byl, chyběla mu občas větší jiskra, rychlost a technická vybroušenost zvuku. Empyrean byl zkrátka králem odpočinkového poslechu bez ohledu na žánr. Čas běžel při jeho poslechu podle vlastních zákonů jeho majitelé na tento přístup nedali dopustit. ELITE však přináší onu špetku potřebné preciznosti a hbitosti navíc. Aniž by novinka přestala být klidným a odpočinkovým modelem, dokáže reagovat rychleji a dynamičtěji, nabídne lepší rozlišení a detaily předkládá v trochu větším lesku. Nějakým zázrakem ale pořád zůstává relaxovaná, zkrocená a nikdy chladná, jak se to stává třeba modelům od Sennheiseru.

 

Jak se sluchátka ELITE hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Možná trochu zbytečně velké kladivo na méně spletité desky, se kterými by si parádně poradily i dostupnější modely. Zároveň je ale obrovská zábava poslechnout si basové nahrávky něčím tak dospělým a skálopevným v basovém pásmu, jako je právě model ELITE.

Klasická hudba, orchestr
Excelentní kombinace už kvůli tomu obrovskému prostoru a přehledu, který sluchátka vnášejí i do velmi komplexních nahrávek, aniž by ztrácely na mohutnosti a přirozenosti. Obrovský zážitek a jeden z TOP poslechů roku 2021!

Pop, rock
Referenční volba, která ale nepostrádá téměř nic z muzikálnosti modelu Empyrean. ELITE vnáší ohromnou technickou kvalitu do zvuku kytar a vokály přenáší s výjimečnou naléhavostí. Čím lépe nahraná deska, tím větší požitek.

Jazz, akustická hudba
Bezchybná kombinace okouzlující ze všeho nejvíc bezprostředností a živostí reprodukce. Nástroje jsou vám nadosah a přitom nezažíváte dojem, že je sledujete nepřirozenou lupou. Uspokojení z poslechu jazzu je na maximu.

Metal
Za mě překvapivě zábavná a použitelná kombinace, která exceluje hlavně zobrazením kytar a zachováním energie bicích. Sluchátka zároveň nemají tendenci omlátit vám o hlavu každou nekvalitní produkci, kterou jim podstrčíte. S dobrými metalovými produkcemi ale dělají ELITE divy!

Verdikt

ELITE je bezesporu jedním z nejvšestrannějších a nejpříjemnějších referenčních modelů pro každodenní poslech. Stále si uchovává relaxovaný muzikální charakter modelu Empyrean, ale přidává správnou dávku technické preciznosti, vyššího rozlišení a určité jiskry, která zvuk posouvá překvapivě o velký kus vpřed. Vše ostatní je neprůstřelná konstrukční práce značky MEZE, jak ji známe už z modelu Empyrean.

Autor: PetrM

 • Meze Audio ELITE

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Nejlepší reference pro každý den, dokonalé skloubení muzikálnosti a technické přesnosti, dynamika a bezprostřednost, ohromný 3D prostor, perfektní konstrukce, ergonomie i komfort

 • Nový design v leštěném hliníku nemusí sedět každému, tužší kabel

 • Cena
  99 990 Kč