Ve zkratce

23. 10. 2018

StereoPravda – 7 měničů, smršťovačka a tkanička do bot za $3000

EndGame | In-ear

Svět audiofilního zvuku je plný šílenců

Abyste se rychle vycentrovali na mapě, představte si pro začátek malou ruskou manufakturu založenou profesionálním audiofilem, který své výtvory montuje výhradně ručně. Jeho katalog aktuálně obsahuje dva in-ear modely SB-5 a SB-7, vyrobené z hromady BA měničů, odporů, smršťovačky a tkaničky od bot. Doslova. Ceny těchto extrémních kreací přitom atakují $3000 (v případě modelu SB-7). Pokud už máte rozepsanou závaznou objednávku, tak možná nejprve čtěte dál...

Puristický zážitek za cenu mizerného komfortu

Značku StereoPravda založil v 2002 známý ruský obchodník, audiofil a novinář Misha Kucherenko tak trochu z frustrace. Nemohl totiž přenést přes srdce mizernou kvalitu přenosného audia na trhu, kdy podle něj žádný z velkých hráčů na trhu nedokázal vyprodukovat skutečně puristické řešení, které by šlo po krku maximální kvalitě zvuku bez ohledu na cokoli.

Misha tak začal pracovat na prototypech sluchátek do uší, které by ovšem nezůstávaly s měniči vně ucha, ale dostaly se díky svému tvaru dostatečně hluboko, aby mohly působit přímo na nejcitlivější části sluchového ústrojí (za tzv. druhý ohyb, neboli Second Bend - odtud název modelů SB). Ano, už takto na obrazovce vypadá jeho idea dost šíleně, ale co teprve v praxi.


Základní překážkou na cestě k vysněnému puristickému zvuku byl obvyklý tvar sluchátka, které se do ucha nevejde. Proto Misha sestrojil unikátní systém, kde jsou všechny měniče umístěny v jedné ose, více méně za sebou a pouze s mírným vychýlením, simulujícím přirozené zakřivení sluchového kanálu. Musel tím pádem radikálně omezit i velikost výhybek a to až do té míry, že je nakonec úplně vynechal a používá všechny měniče na celém spektru ve spojení s kvalitními rezistory.

Výjimečný je ale také kabel, ručně vyráběný v Japonsku. Na poměry in-ear sluchátek je až extrémně tlustý a také relativně těžký, takže se hodí spíše pro poslech v pohodlí křesla. Ostatně se sluchátky zasunutými až v mozku byste stejně asi nejezdili tramvají. Při poslechu v klidu naopak oceníte jeho zvukové kvality a příjemnou ohebnost. Škoda jen, že není odpojitelný, ale vzhledem ke konstrukci sluchátek by to asi čekal jen málo kdo. Jakékoli opravy tedy budou probíhat přímo v Rusku a to dokonce i v případě výměny silikonového nástavce, který je rovněž součástí sluchátka a nelze ho měnit.

Jak se sluchátka nosí

Především se doporučuje dobře nastudovat manuál před prvním nasazením sluchátek do uší. Naprosto rozumíme. In-eary SB je totiž nutné zasunout skutečně veeeelmi hluboko, aby správně těsnily a vydaly ze sebe maximum. Jakákoli netěsnost jejich zvuk výrazně degraduje. Rovněž není dobré se sluchátky usínat. Nechceme si ani představit, co by se stalo, kdyby se nadšený audiofil první noc otočil na bok. To vše je ale podle značky StereoPravda nutné obětovat, pokud prahnete po nefalšované zvukové "pravdě" a dokonale puristickém zážitku. Obětovat ale budete muset ještě něco. Zhruba $3000 v případě, že vás oslovil vyšší model SB-7. Odměnou však získáte skutečnou esenci zvukového purismu, dokonalé vyvážení v celém pásmu, skvělou kontrolu basů a dechberoucí podání prostoru. Jestli je to dost, nebo málo, to necháváme pro dnešek na vás. A ne, recenzi prozatím neplánujeme....

Specifikace SB-7

  • 7x měnič Balanced Armature v každém sluchátku
  • ručně vyráběný kabel Pravda32
  • pečlivě vybrané rezistory Vishay
  • mini-Jack značky Furutech
  • impedance 15 ohmů
  • pevný silikonový nástavec univerzální velikosti

Cena: $3000

http://www.stereopravda.com

Autor: PetrM