Ve zkratce

15. 11. 2021

Meze LIRIC – nechte si znovu vysvětlit pojem „portable“

HighEnd | Meze | Over-ear

Značka Meze se definitivně veze na velké vlně. Stále relativně malý výrobce pocházející z Rumunska dostává s jídlem stále větší chuť a tak nám po HighEnd otevřených modelech Empyrean a nedávno také Elite servíruje pro změnu uzavřenou novinku na cesty. Jestli ale čekáte nějakou navoněnou Bluetooth hračku do desíti tisíc, musíte se připravit na pořádné překvapení. Novinka LIRIC totiž vychází z modelu Empyrean a k vášnivým HiFi cestovatelům vyráží s cenovkou 2.000 EUR.

Zmenšený měnič Rinaro se systémem Phase-X™

Uzavřená circumaurální novinka LIRIC využívá zmenšenou verzi měniče MZ3 z modelu Empyrean. Konkrétně přijde o 1 cm na výšku i na šířku, ale na oplátku získává zcela nový systém Phase-X™, který vyrovnává typické fázové posuny uvnitř uzavřené ozvučnice tak, aby bylo v maximální míře zachováno původní prostorové podání nahrávky. Pro jednodušší použití s přenosnými HiRes přehrávači byla u sluchátek také zvýšena účinnost a snížena impedance na 30 ohmů.

Na pohled drobným, ale ve výsledku zásadním akustickým prvkem novinky LIRIC bude kovový průduch na přední straně mušlí. Ten by měl stejně jako v případě loga u sluchátek Focal působit jako ventil řídící tlak v prostoru za měničem. Správné řízení tlaku by mělo snížit zkreslení a především zlepšit celkovou vzdušnost projevu sluchátek. Podle naší zkušenosti z jiných modelů se tím ale hlavě podaří zkrotit kelímkový efekt uvnitř sluchátka a také zklidnit pásmo vyšších basů.

Stejně jako v případě modelu Empyrean pracuje každý magnetoplanární měnič s dvojicí nezávislých cívek, které tak mohou lépe reagovat na konkrétní frekvence, lépe směrují zvuk ke specifickým částem ucha a pomáhají také efektivněji řídit zpoždění, se kterým dorazí jednotlivé složky zvuku k uším. Cívka ve tvaru smyček totiž pracuje lépe s nižšími frekvencemi, které směruje spíše proti záhybům vnějšího ucha, zatímco cívka kruhová nabízí lepší odezvu u frekvencí vyšších, které pro změnu směruje přímo proti vstupu do zvukovodu.

Nové hořčíkové tělo a hmotnost pod 400 g

Na rozdíl od modelu Empyrean sází novinka na hořčíkovou konstrukci s ocelovým mostem a koženými výplněmi mušlí. Most je na vnitřní části látkový a slibuje mnohem lepší odvod tepla. Sympatickou drobností je velmi odolná a na pohled prémiová povrchová úprava hořčíkových částí, zdařile napodobující povrch těla profesionálních zrcadlovek.

Papírově dělá výrobce pro snadnou "přenositelnost" sluchátek opravdu hodně. Přesto ale zůstává ve vzduchu viset štiplavá otázka, jak velký je vlastně trh pro přenosný HighEnd podobného ražení. A to už vlastně tiše předpokládáme, že bude zvuk novinky – stejně jako v případě předchozích modelů – opět patřit k tomu nejlepšímu, co trh aktuálně nabízí.

Specifikace

Měnič: magnetoplanární, Rinaro Isodynamic Hybrid Array® MZ4
Velikost měniče: 92 x 63 mm
Materiály: hořčíkový rám, ocelový most, prky z pravé kůže
Rozsah: 4 - 92.000 Hz
Impedance: 30 ohmů
Citlivost: 100 dB
Zkreslení: pod 0.15 % v celém rozsahu
Magnetický tok: až 0.3 Tesla
Hmotnost: 390 g

Cena: 2.000 EUR

Dostupnost: prosinec 2021, brzy v nabídce Audigo.cz

Autor: PetrM