Ve zkratce

20. 9. 2021

Audeze LCD-5 | Podzim ve znamení EndGame válek

Audeze | EndGame | Over-ear

Startuje podzimní sezóna a velcí hráči sluchátkového světa přinášejí jednu bombu za druhou. Audeze s modelem CRBN, následovalo Meze s vyladěnou hvězdou ELITE, potom japonský král Stax s ultra-novinkou SR-X9000 a teď nečekaně znovu Audeze. Namísto předchozí elektrostatické novinky ale představuje nového krále své klasické řady LCD. Už napohled nabušený model LCD-5 právě přichází…

420 g sluchátkového mistrovství za 4,500 $

Ještě jsme se nestihli vzpamatovat z bomby pojmenované Elite, kterou na nás svrhlo MEZE Audio, a už se na nás řítí další, tentokráte s výrobním štítkem Audeze. Jejím úkolem bude jediné. Nekompromisní kvalitou zvuku i celkového zpracování vymazat z naší hlavy jakoukoliv vzpomínku na zmiňovanou konkurenci a přinést nový standard mezi absolutní top modely všech světových značek. Mluvit se teď zkrátka bude o novém nejvyšším modelu značky s názvem LCD-5.

Pokud vás nedávno představené elektrostaty CRBN nijak neohromily – třeba protože dáváte přednost klasickému údernému "LCD" zvuku – měli byste vědět, že i na vás značka Audeze myslí a právě vám teď servíruje doslova zdrcující novinku LCD-5. Jde o kompletní redesign původní vlajkové lodi LCD-4 a při pohledu na něj si říkáme prostě jen "WOW". Z těch sluchátek doslova srší odhodlání, sebevědomí a neskutečná technická síla podpořená perfektním designem, propracovaným do posledního detailu. LCD-5 prostě chcete mít doma, protože dobře víte, jak skvěle hrály už LCD-4 a novinka přitom dělá všechno výrazně lépe.

LCD-5 lépe hrají

Výrobce si od modelu slibuje posunutí dosažitelných hranic sluchátkového high-endu a to hlavně v přesnosti, celkovém rozlišení a rychlosti odezvy. Novinka sází na mnohokráte oceňované magnety Fluxor, které dále obohacuje vylepšenou technologií Fazor a především zcela novými patentovanými cívkami Parallel Uniforce. Ty pracují s proměnnou tloušťkou paralelně vedených stop a ovlivňují tak proudovou hustotu konkrétních míst na membráně. To napomáhá rovnoměrnějšími pohybu celé membrány a tedy i snížení zkreslení a výrazně lepší kontrole jejího pohybu. Reálný dopad ukáže až první test, ale co jsme zatím pochytili na internetu, tak rozlišení a celková neutralita sluchátek jsou jedním slovem dechberoucí. Přitom ale sluchátka nepostrádají ani emoce a muzikální duši.

LCD-5 po čertech lépe vypadají

LCD-4 nebyly rozhodně ošklivé, ale podívejte se na tu novinku. Karbonový most s výřezem po celé šířce, kterým navíc u krajů procházejí typické trny pro nastavení velikosti sluchátek. I kdyby nebylo na novince jinak vůbec nic nového, toto je prostě pecka. Nová obruba mušlí pravda nemá úplně nejmodernější dekor, ale lehounký bavlněný acetát slibuje opravdu libový zážitek na dotyk. No a na konec jsem si nechal nové hořčíkové vidlice, které drží celá sluchátka pohromadě a jen těsně obepínají samotné mušle. Matná černá na nich vypadá dokonale.

LCD-5 se jednoznačně lépe nosí

Novinka redukuje váhu modelu LCD-4 o celou 1/3! Žádných pár gramů. Prostě o celou třetinu. A že to bude opravdu znát, o tom asi nikdo nepochybuje. Výsledných 420g se dostává do oblasti "naprosto OK hodnot pro vlajkovou loď" a spolu s přepracovanými nadýchanými náušníky tak asi padá poslední argument proti nákupu Audeze. Tedy že jsou sluchátka dosti při těle. Hořčíkovo-hliníkovo-karbonová střela LCD-5 totiž rozhodně nadváhou netrpí. V balení mimochodem nechybí hliníkový kufřík a především nový měděný kabel, který byl rovněž kompletně přepracován.

Letošní září se pro zvukové nadšence vyvíjí opravdu skvěle. Kdy naposledy jsme mohli sledovat vypuštění dvou absolutních top modelů v jednom měsíci? Odpověď Audeze na top model Meze je skutečně blesková. Který z modelů ale vyjde ze souboje top modelů jako vítěz, ukáže až čas...

Specifikace

Měnič: 90mm magnetoplanární, Fluxor
Rozsah: 5 - 50.000 Hz
Impedance: 14 ohmů
Citlivost: 90 dB
Zkreslení: <0.1% @ 100dB
Hmotnost: 420 g

Cena: $4,500
Uvedení na trh: říjen 2021

Autor: ViktorS