Recenze techniky

22. 3. 2019

Testujeme bezdrátové ex-studiovky Audio-Technica ATH-M50xBT

Audio-Technica | Bluetooth | Over-ear

Jedny z nejpoužívanějších studiových sluchátek v Bluetooth provedení, wow. Bude to jako první rande s novým objevem nebo naopak výlet s manželkou po dvaceti letech manželství? Máme čekat úplně nový kus techniky, nebo jen klasiku s několika čipy a kompromisy navíc?

Sluchátka je možné vyzkoušet v prodejnách AUDIGO v Brně i Praze.

Design a konstrukce

Kdybychom měli novinku soudit podle designu, příliš novinek bychom od sluchátek asi očekávat nemohli. Vypadají prakticky stejně jako běžné M50x. A to je asi dobře, protože Audio-Technica právě takový záměr měla. Vzít prověřené studiovky a udělat z nich moderní Bluetooth model pro poslech doma u PC i na cestách ve spojení s telefonem.

Stejný tedy zůstává design i poněkud komplikované a pro běžné používání lehce matoucí skládání sluchátek pomocí robustních kloubů. Řešení je to sice odolné a spolehlivé, ale občas prostě připomíná rubikovu kostku. Odklápění mušlí, prolomení sluchátek dovnitř, otáčení kolem své osy… je skoro zázrak, že to všechno sluchátka zvládnou bez zasukování a jakéhokoli vrzání!

Výraznější změnou tak prošlo jen napojení kabelu, které cestou do bezdrátového světa někde ztratilo zámeček. Nově musí stačit připojení přes klasický Jack 3,5 mm s lehkým zapuštěním. U BT modelu má být ale poslech přes kabel jen doplňkem, takže je to asi OK. Jinak je totiž kabel tradičně solidní, pevný a kromě jednotlačítkového ovládání mu dobrou reklamu dělá i zahnutý Jack s krásnou přechodkou, chránící proti ostrým ohybům.

Funkce a ovládání

Na první pohled byli pánové v továrně s funkcemi hodně opatrní. Sluchátkům nepřidali nad běžný standard vlastně žádné. Hraj, zesiluj, telefonuj a … to musí stačit. Žádný pochybný dotykáč na uchu, který se splaší při každé příležitosti, žádné pohybové senzory ani ANC. Na to má Audio-Technica jiné modely. Sluchátka sice malou dotykovou plochu mají, ale slouží čistě k aktivaci hlasového asistenta, takže je prakticky k ničemu a omylem ji zapnete jen těžko - vyžaduje totiž delší přidržení.

M50xBT mají být jednoduchým bezdrátovým nástrojem s legendárním zvukem. Jedinou sladkostí navíc je spolupráce s aplikací AT Connect. Každý má dnes přeci appku, tak ji musí mít i ATH, třebaže umí jen výběr kodeku a nastavení hlasitosti - navíc jen teoreticky. Můj LG G2 totiž hlásí, že není aplikace kompatibilní s telefonem. Smůla. Na tabletu instalace proběhla, ale aplikace byla následně mrtvá. Takže asi tak. Zaslechl jsem i nějaké zprávy o složitějším párování sluchátek se zařízeními, ale zkoušel jsem je párovat s minimálně čtyřmi odlišnými zdroji po sobě a vše bylo OK. Dokonce i Mee Connect TV bez displeje se spároval na první dobrou. Stejně tak telefon, notebook i tablet.

Vraťme se ale k ovládání a hardwarovým tlačítkům na levém sluchátku. Kromě velkého posuvného vypínače (s funkcí Auto Off po 5 minutách) nahmatáte trojici tlačítek pro změnu hlasitosti, Pauzu / Play / Přijetí hovoru a přepnutí skladby. Jednoduché, funkční, nejlepší. Víc nechci ani nepotřebuji.

Komfort a praktičnost

Model M50x byl vždycky celkem pohodlný - na uzavřený model. Takže jasně, po čase v něm bude v létě horko, ale zase dobře izoluje okolní hluk a především jsou jeho klouby tak flexibilní, že se náušníky dokonale přizpůsobí všemu od glóbusu po krabici od bot. Doléhají rovnoměrně a bez přehnaného tlaku, díky čemuž se dají nosit celkem dlouho bez rozmačkaných uší. V dané kategorii super výsledek.

Už jsme navíc zmínili, že se sluchátka dají skládat - do klubíčka, naplocho … nebo jakkoli vás jen napadne. Takže jsou “praktisch” také na cestách. A pokud zrovna nesedíte ve vlaku ČD s USB konektorem pro dobíjení chytrých věcí, bude se hodit i maratonská výdrž na jedno nabití. Zkoušeli jsme, poslouchali do úmoru a pořád nebyl konec. Vlastně jsme ani nestihli ověřit celých udávaných 40 h, ale realita bude blízko. Řekněme tak 37 hodin

Ohledně kvality mikrofonu a zpoždění zvuku za obrazem se to má asi tak, že s Tv se sluchátka používají nečekaně dobře. Zpoždění je znatelné, ale patří mezi ty nejmenší bez použití aptX Low Latency (cca 0,2 s). Hodně fajn je také skutečnost, že sluchátka přes BT v tichých pasážích nijak výrazně nešumí, spíše naopak - M50xBT budou patřit mezi sluchátka s příjemně temným a tichým pozadím. Mikrofon funguje lehce nadprůměrně v tichém prostředí bez velkého hluku. Rozumět je dobře, ale zvuk hlasu zní trochu z dálky. Pokud ale telefonujete v hlučnějším prostředí, čekejte průměr, kde už může být srozumitelnost občas horší.

Zvukové představení

Tolik opěvované ladění klasických M50x se i v BT provedení pohybuje v teplejších barvách a patří mezi nejvíce zábavné a návykové na trhu. Opět je cítit trochu větší důraz na basovou složku, která je příjemně mohutná a dokáže i řádně udeřit, když je to potřeba. Škoda jen hromadění vyšších basových frekvencí, které zvuk lehce zatěžují a znepřehledňují. Díky dobré rychlosti ale sluchátka nijak neztrácejí v oddělení nástrojů.

Středy nejsou to, co byste na M50xBT vnímali jako první. Přeci jen zůstávají lehce ve stínu basů a živých detailů. Jejich kvalita je ale velmi dobrá a tonalita vcelku fajn (zvláště na uzavřený BT model). V kontextu celého spektra ale vokály občas přeci jen vyznívají příliš útle a málo sebevědomě. Výšky mají dobrou jiskru a přitom už nezní tak kovově a ostře. V tomto směru se BT model opravdu povedl. Kde však novinka fyziku úplně neoklamala, to je šířka scény a celková vzdušnost. Místo aby nás zvuk obklopoval, vnímáme ho spíše v těsné blízkosti nebo uvnitř hlavy.

Versus drátová verze M50x

Klasická drátová verze je definitivně živější a umí více ohromit. Naopak BT verzi bych skoro označil za zvukově více vyváženou a klidnější. Netrčí z ní tolik konce obou pásem a zvuk je tak více odpočinkový. Výhodou BT verze jsou i jemnější výšky, které tolik nezvoní a nepředvádějí se. Na druhou stranu mi ale vadí boule kolem vyšších basů, která zvuk znepřehledňuje a snižuje vzdušnost celého projevu. Středy jsou lehounce zabarvené oproti drátové verzi a přicházejí pocitově z trochu větší dálky. Celkový charakter ale naštěstí zůstává zachovaný, takže jde spíše o to, jestli tyto malé ústupky kvůli svobodě pohybu akceptujete.

Jak zní v porovnání obou modelu vybrané žánrové veličiny (s aptX):

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Krásný bas a lehce vzdálenější vokál s menší naléhavostí. Možná trochu méně vzdušnosti než bych čekal, ale nic hrozného. Pro poslech taneční hudby a elektroniky byly M50x vždycky super a tak to zůstává i s BT verzí.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Orchestr dnes vystupuje v menším prostoru, než jsme zvyklí, ale zároveň také v prostoru útulnějším. Tonalita je na uzavřený model velmi čistá a mohutnost tělesa uvěřitelná. Snad jen ty vyšší basy se někdy trochu hromadí.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Jedna z desek, kde se mi víc líbí zvuk BT verze oproti klasické. A to hlavně proto, že je jemnější ve výškách. Uzavřený BT model zní přirozeněji a méně “napjatě”. Na pop/rock v pohodě.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Basová složka by mohla být lépe artikulovaná, o tom žádná. Celkově je nahrávka dost těžká v nohách a unavená kolem vokálů. Tohle není hřiště pro M50xBT...

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Pořádná řachanda s hutným basovým základem, aby kytary a basa nezněly jako na dietní stravě. Pokud máte metal rádi takto, budete spokojení. Osobně bych ale potřeboval trochu více transparentnosti a více přítomnosti do středů.

Verdikt

M50xBT nakonec žádnou revoluci v Bluetooth kategorii nevyvolají. Jsou především odvozeným modelem, sdílejícím s klasickou verzí vynikající konstrukci, povedenou ergonomii a řízný zvuk s plným basovým základem. Bez kompromisů v oblasti zvuku se ale ztráta kabelu ani tentokrát úplně neobejde.

Sluchátka je možné vyzkoušet v prodejnách AUDIGO v Brně i Praze.

Autor: PetrM

  • Audio-Technica ATH-M50xBT

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    4/5
  • Plný a zábavný zvuk, velmi příjemné výšky, solidní konstrukce, na uzavřený model dobrý komfort

  • Trochu nepřehledný zvuk v basech, občas komplikované skládání

  • Cena
    4 990 Kč