Recenze techniky

16. 4. 2021

Focal Celestee – uzavřená sluchátka, kterým dáte přednost

focal | HighEnd | Over-ear

Nastal čas, kdy musíme zapomenout na jméno ELEGIA a zvyknout si na jejího nástupce. Přichází uzavřený model CELESTEE v temně modré barvě a my se začínáme vážně ptát, jestli právě toto nebudou ta nejlepší uzavřená sluchátka roku 2021…

Na čem se testovalo: Astell&Kern Acro L1000, Astell&Kern KANN Cube

Design a konstrukce

Celestee přichází na trh v mnohem méně křiklavém provedení než dříve představený model Stellia. Barvu jemného cognacu na pomezí hnědé a měděné ale Celestee mění za stále dosti výjimečnou temnou modř, takže v záplavě ostatních modelů rozhodně nezapadne, tím jsem si jistý. Jednotlivé detaily sice kopírují designovou filosofii ostatních modelů značky, ale už samotná kombinace temně modré s měděnými prvky je natolik úchvatná, že ani žádné další odlišení nepotřebuje. Sluchátka působí decentně, ale přitom sebejistě, moderně a na první pohled prémiově. Největší pozornost bude kromě barvy přitahovat logo Focal uprostřed mušlí, které je zároveň “dýchacím otvorem” v kovovém prstenci kryjícím měnič. Minimálně stejně působivé je i překrytí měničů nádhernou měděnou mřížkou uvnitř mušlí. Škoda jen, že ji po obvodu chrání trochu podivně uříznutá izolační pěna.

Vysloveně příjemná jsou sluchátka také na dotek. Prvky z kovu střídají plochy potažené pravou kůží či alcantarou, přičemž jediný kousek plastu, tvořící v případě Celestee obruby mušlí, není bez poklepání nehtem vůbec jednoduché rozeznat. Zpracování i použité materiály jsou skutečně prvotřídní a snesou i ta nejpřísnější měřítka. Snad jen při výrazném kroucení může být slyšet lehounké povrzávání u vstupu kovové vidlice do mostu, ale při běžném použití nic podobného neuslyšíte. To už si spíše všimnete takového detailu, jakým je precizně řešené kyvné uložení mušlí s odpružením, navracejícím mušle vždy do základní polohy. Jakékoli neřízené pohupování by totiž kazilo dokonale elegantní a důstojný projev sluchátek. 

Přiložený odpojitelný kabel je dokonale sladěný se sluchátky nejen barvou, ale i celkovou konstrukcí. Jeho poměrně robustní izolace chrání před ostrými zlomy těsně za konektorem, nikdy netvoří nekonečné smyčky a při pohybu nevydává žádné výrazné zvuky. Snad jen že si pamatuje poslední tvar, do kterého byl kabel složen, ale i to se dá pečlivým narovnáním vyřešit. Napojení na straně sluchátek probíhá skrze dva zapuštěné konektory mono-Jack 3.5 mm opět v barvě lehké mědi. Nejvíc tak nakonec postrádám druhý kabel v balení, který by dosáhl dál než natažená ruka směrem k telefonu na stolku. Přiložený kabel totiž měří jen 120 cm.

Komfort a praktičnost

Celková geometrie sluchátek i tvarování náušníků se oproti starším modelům nijak zásadně nemění a je to dobře. Sluchátka sedí dokonale na menší i větší hlavě a navzdory hojnému využití kovu zůstává jejich hmotnost blízko hodnoty 400 g, což je i pro delší poslech stále bez problémů. Snad jen přítlak je o nějaké to procento vyšší, než by bylo nezbytně nutné, ale i tento lehký nedostatek si musíte dát do kontextu extrémně citlivého recenzenta, který považuje za etalon pohodlí lehounká "repro-sluchátka" STAX.  Rozložení hmotnosti i tlaku kolem uší je navíc v případě Celestee naprosto rovnoměrné. Důkazem budiž skutečnost, že po pár skladbách přestávám sluchátka na hlavě jakkoli vnímat. 

Hodně mě už při prvním poslechu překvapila míra izolace od okolí. Nové hybridní náušníky kombinují kožený povrch s malou textilní částí, díky čemuž nejen výrazně izolují hluk z okolí, ale zároveň zvyšují komfort poslechu a zlepšují akustiku v prostoru kolem uší. Třeba ve srovnání s modelem Sennheiser HD 820 je míra izolace excelentní a při večerním poslechu v tichém prostředí doslova k nezaplacení. Podobně jsme si izolaci pochvalovali při poslechu v rušné kanceláři.

Focal Celestee potěší i poměrně vstřícným chováním k přenosným zdrojům. Maximum ze sluchátek vytáhnete i silnějším HiRes přehrávačem (KANN Alpha), ale sluchátka bez problémů rozehrajete i telefonem, který přitom zdaleka nepoběží na maximum (jako je tomu v případě HiFiMAN HE400SE). 

Zvukové představení

A teď by měla pomalu přijít odpověď na to, jestli jsou Celestee skutečně těmi nejlépe vyladěnými uzavřenými sluchátky na trhu, nebo si tento titul podrží někdo ze zaběhlých velikánů. Zejména potom Sennheiser HD 820, Audeze LCD-XC Carbon, Dan Clark ÆON 2 nebo třeba ATH-AWAS. Jedna věc je v každém případě jistá už teď. Celestee mezi tyto hvězdy svými kvalitami bezesporu patří...

Výraz Celestee je nečekaně klidný, uhlazený, dospělý a nádherně vyvážený. Hodně mi povahou připomíná dosud nejlepší model značky - CLEAR. V basech okouzluje hřejivějším muzikálním pojetím, středy jsou lehounce chladnější a nakloněné vpřed, zatímco výšky se opět vracejí ke spíše umírněnému a muzikálnímu pojetí bez analytické hyper-přesnosti. S tímto klidnějším a tlumenějším charakterem moc hezky koresponduje i celková šířka a hloubka scény, která obětuje něco ze své prostorovosti ve prospěch atmosféry a útulnosti.

 

Předchozí odstavec měl vlastně naznačit, jak chytře je celá zvuková stránka Celestee vystavěná. Každá složka zvuku má právě takový charakter, jaký její tvůrci zamýšleli a člověk tuto technickou pokročilost skutečně vnímá při každém poslechu. Neplatí tady tradiční hodnocení typu “chladnější / hřejivější”, protože by nemohlo být vztaženo na celý frekvenční rozsah. Celestee je v tomto směru sofistikovanější. Ostatně její uzavřená konstrukce ve spojení s cenovkou takový přístup v podstatě vyžaduje. Že se ale vše podaří sladit tak dobře, to rozhodně není samozřejmost.

V uzavřeném a pečlivě izolujícím těle Celestee se podařilo vykouzlit nebývale příjemný a muzikální basový základ, který si drží dostatečně přesné kontury a nemá tendence zasahovat do pásma středů. Zatímco nejhlubší bas je totiž jen lehounce posílený, přechod z basů do středů je naopak mírně potlačený, aby nám v uzavřené mušli nevznikala typicky nepřehledná koule zvuku. Svůj vliv tady jistě má i zmiňovaný ventilační otvor uvnitř loga Focal. 

Díky uzavřené koncepci umí bas navíc razantně udeřit. Přitom celkově působí stále poměrně uvolněně a přirozeně. Naopak více napjatě působí pásmo středů, které vnímám pocitově sice trochu zblízka, ale zároveň díky tomu i tonálně velmi bohatě a informativně. Zásadní také je, že se podařilo eliminovat jeho typické zabarvení způsobované uzavřenou konstrukcí. Středy jsou tak velmi věrné a neutrální, pouze jsou mírně nakloněny vpřed, čímž eliminují nechtěné ladění do V hned v zárodku. 

Samostatnou kapitolou je pásmo výšek. Ve srovnání s LCD-XC i HD 820 je výrazně uhlazenější, jemnější a dlouhodobě lépe poslouchatelné. Chybí mu sice analytická nesmlouvavost obou konkurentů, ale model je celkově laděný spíše pro klidné dlouhé poslechy, takže mi takový přístup dává smysl. Rozlišení středů i výšek je přitom perfektní a nezatají vám žádný detail. Zvuk má i dostatek jasu, takže jediné co nenabízí, jen ta vysoká detailnost. Pro kritický či analytický poslech tak bude vhodnější právě model Audeze v karbonovém provedení.

Zvuk Celestee je tedy jako celek velmi dobře vyvážený a jeho filosofie je snadno následovatelná. Jako technicky pokročilý, ale přitom klidný a univerzálně laděný společník nemá opravdu mnoho slabin...

Jak se sluchátka Celestee hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Zábavné pojetí, jak jen mohou seriózní audiofilská sluchátka dovolit. Nádherně hluboký kontrolovaný bas, vpřed nakloněné vokály. Velmi dobrá zbraň na taneční hudbu.

Klasická hudba, orchestr
Vynikající kombinace s důrazem na atmosféru a sametovou jemnost. Naopak prostor je trochu menší, ale separace nástrojů velmi dobrá. Nechybí bohaté pásmo středů s velmi přirozeným laděním.

Pop, rock
Bezchybné pojetí s dostatečnou dravostí i smyslem pro přesnost. Potěší údernost basů i sebevědomé podání vokálů.

Jazz, akustická hudba
Uklidňující volba se slušnou tolerancí ke kvalitě desky. Spíše sametově jemné tlumenější pojetí s dospělými středy za cenu menšího jasu v detailech. 

Metal
Nečekaně dobrá kombinace pro temnější a měkčí podání metalu. Vynikající kopák, nikdy ostré činely a parádní vokál s hromadou dynamiky.

Verdikt

Spojením povedeného designu a precizní konstrukce s výjimečně dobře zvládnutým zvukovým projevem vznikla skutečně nejlépe vyvážená uzavřená sluchátka na současném trhu. Jsou dokonce tak dobrá, že je budete možná preferovat i před některými top-modely otevřené konstrukce. Mají jen minium slabin a silnými stránkami naopak drtí konkurenty. Jejich zvuk je v rámci kategorie nejpříjemnější, nejvíce univerzální a dlouhodobě nejlépe poslouchatelný. Zároveň mu ale nechybí razance uzavřených modelů.

Autor: PetrM

 • Focal Celestee

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Dokonale na pomezí zábavy a věrnosti, krásně plný bas, neunavující projev, TOP konstrukce a geometrie, design včetně pouzdra

 • Pouze krátký kabel v balení, přítlak mohl být ještě menší

 • Cena
  27 990 Kč