Recenze techniky

26. 6. 2023

Testujeme Verum 1 – top budget otevřená sluchátka

Over-ear | Verum

Malých manufakturních výrobců sluchátkové hifi techniky není tolik. Respektive je, ale ne všichni dostanou šanci prorazit do běžných e-shopů. Ano, máme tady brooklynské matadory GRADO, ale ty už člověk bere spíše jako ikonu. Někdy v loňském roce jsem měl poprvé tu čest s ukrajinskou značkou VERUM, která je na trhu dost krátce, a ke všemu, co se v jejich zemi děje, musím už na úvod smeknout pomyslný klobouček. Zároveň bych na úvod rád napsal, že tento článek nechci nijak citově zabarvovat nebo jakkoli propojovat politiku a muziku. Druhou věcí je fakt, že nejsem žádný profesionální audiofil, analytik. Řídím se svými pocity, ušima. Muzika mě prostě musí bavit. Proto jsou mé články takovou esencí vnitřních pocitů a zkušeností.

Na čem jsem poslouchal: Topping A90 + D70S, AK KANN ALPHA

Konstrukce, design a zpracování

Říká se, že je první dojem důležitý. Ale i ten může klamat nebo se postupem času přetvářet a formovat. Přiznám se, že mě ukrajinský manufakturní počin dloooouho nechával zcela chladným. Když ale o něčem začnete přemýšlet, vracet se, pak je to jasný důkaz, že se něco povedlo.

“Jedničky” od Verumu mají 82mm (ano, 82!) magnetoplanární měniče, které se dle světových recenzí pyšní minimálním zkreslením. Tělo sluchátek je vyrobeno z hliníku, stejně jako elegantně laserovaná výplň mušlí. Okraje mušlí jsou bez ohledu na dekor vyrobeny z velmi pevného a na dotek kvalitního plastu. Tady mám jeden pocitový problém. Když vezmu sluchátka do ruky, tak mě hrany lehce řežou. Není to nic šíleného, ale možná bych uvítal méně hran nebo zkrátka další doladění designu.

Když si sluchátka nasadíte, překvapí vás, jak jsou extrémně pohodlná. Velké značky by se mohly učit. Carbon verze váží sice 470 gramů, ale neměl jsem sebemenší problém ani při delším poslechu. Můžou za to určitě i náušníky z umělé kůže ve spojení s originálním kloubem uprostřed mostu, jehož pomocí můžete celé mušle naklánět vpřed nebo vzad. Celkem dobře je navrženo také nastavování velikosti mostu pomocí šroubovací aretace. Abych ale jen nekritizoval hrany, musím pochválit nejen zmíněné pohodlí na hlavě, ale i kabel. Ten je textilně oplétaný, příjemný a připojuje se pomocí dvojice pravoúhlých konektorů Jack 3.5 mm. Toto řešení pomáhá směrovat kabel od sluchátek přímo dolů namísto vpřed. Nejsem úplný fanda těchto konektorů, ale faktem je, že můžete kabel snadno vyměnit za jiný (např. značky MEZE, HiFiMAN a další).

V balení vás kromě kabelu nic jiného nečeká, ale co bychom taky za 8.500 Kč chtěli, že jo! No, vlastně, možná i chtěli – třeba nějaké pouzdro nebo redukci?

Zvukové představení

Dost bylo řečí o vzhledu! Pojďme si popsat, jaké jsou VERUM 1 uvnitř, respektive, jak hrají? A že hrát umějí! Dokonce úsporně a nenáročně na zesilovač. Díky nízké impedanci (8 ohmů) a citlivosti 96 dB / mW se sluchátka hodí také pro poslech s přenosnými zařízeními. Samozřejmě tím myslím HiRes kapesní přehrávače, protože by byl trochu hřích je krmit přímo telefonem se Spotify. :))

VERUM 1 se mohou pyšnit extrémně nízkým zkreslením. Co se projevu týče, jsou laděné spíše neutrálně, možná s lehkým přesahem do zábavnosti. Za sebe musím říct, tedy napsat, že mi sluchátka více seděla s AK KANN ALPHA než se stolním setem od Toppingu.

Co stojí za zmínku? Mají perfektní vykreslení detailů s rychlou odezvou. Co bych za sebe naopak přidal? Trochu více basů a prostoru. To bychom se pak ale nebavily o ceně 8.500 Kč, ale minimálně 50.000 Kč.

Skladby (QOBUZ)

Johny Cash - Hurt
Tuhle pecku nejde nemilovat! Cashův vokál, detaily brnkání strun vás baví snad v každém rozpoložení. Verum tady jasně ukazují, co je jejich předností. Ano, jsou to právě detaily a vokál.

A Perfect Circle - Eat the Elephant
Pohlcující vokál a detailní přednes. Bas by zde mohl být výraznější, ale je hbitý a přesný. Skladbu si opravdu užívám.

Phil Collins - Another Day in Paradise
Verum nastupují vcelku sebevědomý start songu a není zde nic moc co vytýkat. Možná by mohly mít opět větší bas a lehce prostoru. Tuto drobnost celkem s respektem dožene vokál s detaily.

Avishai Cohen - Remembering
Cohenova pecka zde exceluje hlavně v detailech a tonalitě. Ač jdou sluchátka lehce do zábavy, nechybí jim ani věrnost podání.

Mike Oldfield - Tubular Bells (pt.I)
Toto album je trochu kontroverzní, ale skvěle se hodí na poslechy a hodnocení techniky. Jak si s Mikeovou skladbou poradily Verum 1? Přiznám se bez mučení, že by tady mohly mít větší drive. Detaily super, ladění taky. Ale chybí jim větší údernost.

Verdikt

Jak tedy nakonec VERUM 1 hodnotím? Možná se vám může zdát, že jsem dost kritický a že mě sluchátka až tolik nenadchla. Ve skutečnosti je to ale trochu jinak. Beru-li v potaz jejich cenu a fakt, že jde o první počin malé ukrajinské manufaktury, jsou sluchátka naprosto skvělá! Pojďme si totiž na rovinu říct, jaké sluchátka za tyto peníze koupíte: Sennheiser, Hifiman? Pak v této konkurenci, která je ve světě sluchátek velmi uznávána, Verum 1 excelují a v mnoha aspektech se jim dokážou s přehledem vyrovnat.

Ano, podle mého není konstrukce dotažena do detailů, ve zvuku by se dalo ještě něco vylepšit, ale hrají vlastně skvěle! Jsou pohodlné, lehké, bytelné, mají skvělý kabel, ale hlavně mají potenciál! Takže pokud hledáte kvalitní, dobře hrající levná sluchátka s puncem originality, berte VERUM 1. Budete spokojeni!

Autor: TomasH

 • Verum 1

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  3/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Cena / výkon
  5/5
 • Velmi lehká konstrukce, pohodlí, kvalitní a příjemný kabel, detailní podání zvuku, nenáročnost na zesilovač, ideální budget volba

 • Pouze 3,5 mm konektor na kabelu, hrany mi přišly ostré, absence pouzdra

 • Cena
  8 590 Kč