Nějaký ten rok zpět už tady menší Audeze byly, ale jejich on-ear konstrukce u zákazníků příliš nebodovala. Tentokrát nám však americký výrobce HighEnd sluchátek servíruje čistě domácí circumaurální model s odlehčenou konstrukcí, ale stále referenčním zvukem…
Design a konstrukce
Na první pohled mám v ruce nadčasově elegantní sluchátka, za jejichž design by se nemuseli stydět ani největší výrobci v segmentu. Zároveň ale držím v ruce také dosud nejlehčí a nejpohodlnější magnetoplanární model vůbec. Plasty – hlavně v oblasti mostu a jeho vnitřních částí – sice nepůsobí vysloveně prémiovým dojmem, ale při pohybu ani kroucení z nich nevyloudíte jediný nepříjemný zvuk. Drobnou slabinou designu a konstrukce je tak vlastně jen tvar mostu, který je při nošení dosti vzdálený od hlavy a působí na tak malá sluchátka zbytečně přerostle.
Audeze nabízí LCD-1 nejen jako vstupenku do své referenční řady, ale zjevně i jako cestovní variantu pro všechny, kteří rádi poslouchají třeba i večer v hotelu a logicky neberou do kufru své domácí LCD-MX4. Právě ti ocení povedenou skládací konstrukci a luxusní pouzdro, které je součástí balení. Večer na hotelu tak stačí jen nažhavit svůj Astell&Kern, připojit robustní textilní kabel s dvojicí konektorů Jack 3.5 mm (nemusíte přitom řešit R a L konektor!) a koncert může začít.
Komfort a praktičnost
Když pominu výjimečné modely iSine a nově LCD-i3, mám na hlavě asi vůbec první sluchátka Audeze, která jsou absolutně komfortní a zároveň lehčí, než drtivá většina konkurentů (včetně těch s dynamickými měniči). Nějakých 280 g včetně asi půl metru kabelu, to je u magnetoplanární koncepce impozantní výsledek. Náušníky sice nejsou z největších, ale jsou krásně hluboké středně velké uši se do nich vejdou s rezervou. Samotné polstrování je navíc tak nadýchané, že se už tak velmi malý tlak nádherně rozprostře po celém obvodu náušníků. Tomu ostatně napomáhá i celkově velmi povedená geometrie celých sluchátek s dostatečným nakláněním mušlí v obou osách. V tomto směru perfektní práce!
O praktičnosti jsme vlastně mluvili už v souvislosti se skládací konstrukcí, odolným odpojitelným kabelem a výjimečně krásným pouzdrem. Kazí ji tak vlastně jen větší nápadnost na hlavě, což ale u otevřených sluchátek, která prakticky nikdy nepoužíváte veřejně, nijak zvlášť nevadí. Pokud jde o vstřícnost k cestovním zdrojům signálu, nemusíte se rozhodně bát. Lepší přehrávače na baterku nemají potíže sluchátka plně oživit s velkou rezervou hlasitosti (u telefonů si už tak jistý nejsem). Se silným domácím zdrojem se nicméně malinko zhutní bas a zklidní detaily. A když už budete vybírat zdroj, doporučuji něco muzikálnější a méně rovného … půjde si s LCD-1 lépe vstříc.
Zvukové představení
Přiznám se, že po dlouhé sérií testování in-ear sluchátek (a v poslední době hlavně TWS špuntů) je poslech domácích otevřených sluchátek současně osvěžující a náročný zároveň. Lehkost a vyváženost zvuku bez nadměrného tlaku na pilu je příjemnou změnou, ale člověk si také musí nastavit hlavu na úplně jiná pravidla hry. Týká se to nejen celkové líbivosti na první poslech, ale také síly a údernosti basové složky. Audeze LCD-1 patří do série Reference a přesně tak je nutné brát jejich projev. Je velmi neutrální, informativní a na poměry značky nečekaně vzdušný. V první řadě se zde nekoná žádný pád v nejvyšších frekvencích, jak jsme jej znali u modelu Sine. Ostatně LCD-1 využívají také jiný, o kus větší měnič (9 cm). Projev LCD-1 je díky němu neutrální až světlejší, s lehkou preferencí středového pásma.
LCD-1 se chovají především jako skutečná reference. Nic si nedomýšlejí, nikde nic nepřidávají ani neubírají. Kde je bas hluboký, bude znít nádherně hluboce i v jejich podání. Třeba jako mocné nádechy orchestru na “Across the Stars” (John Williams, Anne-Sophie Mutter), kde je bas naprosto špičkový. V případě taneční hudby ale otevřená konstrukce znamená méně masivního drcení parketů a namísto toho precizní kontrolu a jemnou texturu celé basové složky. Kdo tedy hledá zábavněji (a povětšinou i temněji) laděné modely, měl by hledat jinde (LCD-2 Classic). LCD-1 hrají na trochu jinou notu. Jejich doménou je obrovské množství informací v celém slyšitelném spektru, zejména u zásadních středů.
Charakter zvuku jde na ruku také výjimečně dobré separaci nástrojů a zasazení všech zvuků do 3D prostoru. Před očima sice nemáme tu největší scénu na světě, ale její prostorové vykreslení je velmi dobré. Hodně nápomocné je v tomto ohledu i nečekaně živé pásmo vysokých frekvencí. V porovnání s ostatními modely Audeze tak budou LCD-1 vyznívat spíše světleji a vzdušněji.
Jak se hodí LCD-1 pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Kombinace pro náročné, která nenechá dunivou hudbu vyloženě dunět. Vokály budou excelentní, ale k tanci vás LCD-1 asi nedonutí.
Klasická hudba, orchestr
Vynikající kombinace pro odpočinkový i kritický poslech. Oceníte ohromující separaci nástrojů i jejich výjimečnou uvěřitelnost. Na výrazně dražší modely ztrácí snad jen v celkové mohutnosti zvuku.
Pop, rock
Vynikající kombinace pro náročný poslech, který deskám příliš neodpouští chyby. Nicméně věrnost nástrojů i vokálů bude v této cenové hladině zřejmě nepřekonatelná.
Jazz, akustická hudba
Perfektní kombinace, která právě u náročných desek s velkou dynamikou a mnoha jemnými detaily dokonale rozkvete. Perfektní kontrola basů dělá z poslechu požitek a přirozenost středů dělá zvuk ještě více uvěřitelným.
Metal
Kombinace pro zkušené a náročné. Sluchátka nemají v povaze příliš surovosti a jejich rovné ladění ve spojení s plochými produkcemi znamená méně líbivosti a šťávy. Výhodou je ale učebnicová reprodukce každé kytary, basy i vokálu. Inu referenční nesmlouvavý přístup až do konce.
Verdikt
V Audeze vyrobili nejlehčí a nejpohodlnější magnetoplanární model v historii. Jeho zvuk přitom stále plní vysoké nároky spojené s touto značkou. Není možná tak jadrný a masivní jako u vyšších modelů, ale jeho perfektní vyvážení, neutralita a uvěřitelnost nastavují v ceně kolem 10 tisíc úplně novou referenci.