Recenze techniky

27. 2. 2018

Vyzkoušeli jsme bluetooth sluchátka Audio-Technica ATH-AR5BT

Audio-Technica | Bluetooth | Over-ear

Ještě nedávno jsme měli dojem, že nám Audio-Technica ve světě bezdrátového poslechu trochu tápe. Zkoušela technické inovace na drahých modelech, ale povedený základ střední třídy pořád jaksi scházel. Až do teď…

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, LG G2, ATH-DSR7, ATH-SR5BT, ATH-MSR7

Design a konstrukce

Což o to, Audio-Technica hezká sluchátka umí (MSR7, R70x, A1000z, LS50is), ale i mezi nimi jsou AR5BT výjimečně povedeným a opravdu krásným kouskem techniky. AR5 jsou menší než MSR7, jednodušší, decentnější i matnější. Pokud bych měl v současné produkci univerzálních modelů vybrat nějaký opravdu krásný model, zvolil bych AR5BT. Sluchátka působí elegantně, moderně a přitom i dostatečně decentně. Nijak se svými tvary nechlubí a svou vybroušenost raději prezentují jako přirozenou a samozřejmou.


Konstrukce je sice z velké většiny plastová (kromě kruhového překrytí mušlí, které je z hliníku), ale kdybych si na jednotlivé části nesáhl, přísahal bych, že jsou z kovu. Platí to i pro robustní klouby pro sklápění mušlí, navazující na kovovou výztuž mostu. Naštěstí jsou ale všechny prvky dobře dimenzované a ani při kroucení nemají tendenci vrzat. Pokud to sluchátkům vydrží i po pár měsících, bude to znamenat velký krok před pro sluchátka Audio-Technica.

Komfort a praktičnost

Horkým tématem modelu AR5BT budou jistě náušníky. V katalogu deklarované jako “kolem uší” působí už na pohled celkem podezřele. Jsou totiž nečekaně malé i mělké. Užší polstrování ale získává nějaké ty milimetry zpět, takže nakonec nemám s obklopením kolem uší větší problém. Nevadí mi ani menší hloubka. Uši se sice lehce dotýkají vnitřní strany sluchátek, ale kupodivu to není nijak nepříjemné. Naopak! Spolu s velmi mírným přítlakem a pocitově uvolněným dojmem kolem uší patří sluchátka mezi nejpohodlnější Bluetooth modely na trhu. Menší náušníky navíc znamenají i celkově menší a decentnější sluchátka, což je pro mě při nošení na cestách extrémně důležitý faktor. Komfort tedy mezi uzavřenými modely za plný počet.


Kapitolu praktičnosti začněme skládáním. To je velmi jisté a robustní, ale trochu nešikovné v tom, že se dají mušle složit jen přes sebe a ne vedle sebe pod most. Vedle sebe se totiž úplně nevejdou a výsledný tvar tak není právě nejkompaktnější. Pořád ale lepší než žádné skládání. Přeci jen jsou i důležitější věci ovlivňující užitnou hodnotu sluchátek. Třeba jednoduchost ovládání a výdrž. Pokud jde o druhou položku, splnila Audio-Technica domácí úkoly poctivě. Na jedno nabití jsme poslouchali až do omrzení (v našem případě je konstanta omrzení asi 24 h) a ani potom neměla sluchátka dost. Svěřili jsme je proto čerstvým uším, které si s nimi užily ještě asi 5 hodin kvalitního poslechu.


O nic hůře si sluchátka nevedla ani v disciplíně ovládání. Posouvat čas vpřed ani vzad sice nedovedou, ale přehrávanou hudbu i příchozí hovory zvládají snadno. Nastavovat hlasitost i přeskakovat skladby je díky správně vyčnívajícími výkyvnému ovládacímu prvku velice příjemné a bezchybné. Osobně mám tento druh ovládání raději, než dotykového ovládání, které občas aktivuji nechtěně. Na druhé mušli potom najdeme jen posuvný vypínač ON / OFF. A abych nezapomněl - i po vybití sluchátek nebo v letadle můžete sluchátka k telefonu připojit přiloženým kabelem. Takže to máme celkem 24 h do omrzení, potom 5 h navíc a ještě nekonečně dlouhý přídavek přes kabel. Víc hudby na cestách potřebovat nebudete.

Zvukové představení

Poslední dny jsem sluchátka AR5BT poslouchal celkem dost a musím říct, že jsem si na ně celkem zvykl. Baví mě, jak se nestydí za nosné středové frekvence, přestože jsou v jejich podání občas trochu tvrdé a sušší. Mají ale charakter. Potěšila mě také jejich schopnost maskovat uzavřenou konstrukci. Evidentně za to může trochu více z dálky doléhající pásmo středů i schopnost roztahovat hru krásně do šířky pomocí jasných detailů. Jakýkoli nádech kelímkového zvuku se tedy u AR5BT prakticky nekoná.

Když už jsem nakousl basové pásmo, musíme se u něj chvíli zastavit. Sluchátka totiž na jednu stranu hrají krásně z hloubky a nad basem nikdy neztrácejí kontrolu (v tom jsou snad i lepší než MSR7), ale ve vyšších basech nečekaně vyklízejí scénu a nechávají zvláštní prázdné místo. Výsledkem je sice líbivější a ve vysokých hlasitostech lépe zvládnutý bas v uzavřených sluchátkách, ale jako pravdivější a přirozenější se v tomto ohledu pořád jeví MSR7.


Pásmo vysokých frekvencí, podání prostoru a separace nástrojů, to jsou disciplíny, kde si sluchátka hlídají vyloženě dobrý dojem. Jejich povytažené pásmo výšek nejen že oživuje zašlé nahrávky s malou dynamikou (typicky tvrdší metal), ale napomáhá i lepší separaci nástrojů a dojmu vzdušnosti, která není u podobných modelů zdaleka pravidlem. V tomto směru sluchátka také celkem jasně porážejí jinak povedený model SR5BT, který mi najednou zní jako středově orientovaný model, a v jehož zvuku se skoro vše odehrává na ose scény - tedy přímo před nosem.

Mezi Bluetooth modely se AR5BT perou více než statečně. Jsou detailní, ale jejich výšky nemají sklony řezat do uší, mají prostor domácích modelů a přitom hezky izolují od okolí. Škoda jen toho pozadí, které při pozastavené hudbě přeci jen není dokonale černé a tiché.

Jak zní v podání tohoto modelu mé oblíbené desky:

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
Pro pop, elektroniku a taneční hudbu vlastně nepotřebuji víc. Bas je tu, má svou váhu a nijak nepřekáží živému vokálu a ostatním efektům. Parádní poslech!

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Fakt přesvědčivá hra s prostorem, skvělá separace nástrojů. Orchestr má slušnou velikost, ale trochu menší váhu. Pokud preferujete spíše separaci nástrojů a detailnost před atmosférou, budete spokojení.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Trochu jsem to čekal. Je to krásně svěží, živé, prozářené… ale místy trochu tvrdší a ostřejší. Hlavně s vyšší hlasitostí. Na druhou stranu ale v nahrávce díky výraznějším středům najednou vnímám i věci, které s jinými sluchátky sotva postřehnu.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Sluchátka umí celkem dobře maskovat uzavřenou konstrukci, takže si krásně hrají i s prostorem. Bas má skvělou rychlost i kontrolu, ale ve vyšších frekvencích má trochu propad, což nás u kvalitních plných nahrávek ochuzuje o všechny barvy kontrabasu.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
Zastřený metal s malou dynamikou sedí sluchátkům skvěle. Sluchátka ho totiž oživí a projasní. Naopak ostřeji nahrané desky, jako je tato, posouvají sluchátka v detailech trochu dál, než by se mi líbilo.

Autor: PetrM

  • Audio-Technica ATH-AR5BT

  • Celkové hodnocení:
  • Detail a transparentnost, projev oživující zašlé desky, nádherný kus sluchátek, komfort, zpracování, výdrž

  • Uvnitř menší náušníky, méně přirozené na pomezí basů a středů

  • Cena
    4 490 Kč