Recenze techniky

17. 8. 2021

Intezze MOVE – když SPORT není jen nálepka

Bluetooth | Intezze | sport | TWS

Zcela bezdrátové špunty TWS přinesly do hry především absolutní volnost pohybu a komfort. Proto mi už delší dobu vrtá hlavou, proč je v této kategorii na trhu pořád tak málo opravdu sportovních speciálů, které by potenciál TWS využily na maximum. Své teď k tématu sportovních sluchátek ale řekla také značka INTEZZE. Bude však MOVE opravdovým sportovcem? Nechodil do fitka jen kvůli fotkám na „instáči“?

Design a konstrukce

Design určitě není tím prvním parametrem, který bychom u sportovních sluchátek řešili, na tom se asi shodneme. Stejně tak ale nechceme v posilovně vypadat jako paka ani strašit běžce v protisměru. Když si odmyslím trochu fádní dobíjecí pouzdro, které stejně většinu času leží na dně batohu, můžu asi s klidem potvrdit, že se design MOVE povedl. Mezi sportovními TWS vlastně patří mezi ty nejsympatičtější a to nejen díky celkově menšímu a subtilnějšímu tělu oproti konkurentům (SoundPeats, QCY), ale i svým decentním černým provedením s lehounkým zvlněním lesklé přední plošky.

Líbí se mi i kvalita zpracování sluchátek samotných i jejich snadné usazení a vytažení z pouzdra. Trochu laciněji působí snad jen to pouzdro, ale s tím asi dokážeme žít. Víc mi vlastně vadí, že se kvůli malé prohlubni pro prsty někdy hůře otevírá.

Technická vybavenost a výdrž

Sluchátka postavená kolem výkonného a také dosti hlasitého měniče o průměru 13 mm spojuje s telefonem stabilní a úsporný přenos Bluetooth 5.0 se základními kodeky SBC a AAC. Vzhledem k zaměření sluchátek naprosto dostatečné řešení, které si nehraje na náčiní pro audiofily, ale soustředí se na své skutečné poslání. Mnohem důležitější je proto certifikace IPX5, která spolehlivě chrání před potem, deštěm a podobně. Na úplné ponoření do vody to sice nestačí, ale jako ochrana před nepřízní počasí nebo intenzivním zápřahem na tréninku je to určitě dost.

Ovládání sluchátek

Ovládání sluchátek probíhá skrze dotykové plošky na obou sluchátkách. Hlasitost se mění jedním klepnutím, pozastavení zvládnete poklepáním dvojitým. Problémem není ani přijímání hovorů, přičemž mikrofony nezklamaly ani venku na ulici, kde už mají některé modely co dělat, aby hlas z okolního marastu vůbec vydolovaly. Jedinou slabinou tak může být umístění dotykové plochy uprostřed dlouhého těla sluchátek. Ne vždy se člověk trefí na první klepnutí do správného místa. Časem jsem si ale zvykl použít pro dotyková gesta rovnou tři prsty vedle sebe, takže jsem už prakticky neměl šanci minout...

Výdrž sluchátek

Výdrž sluchátek je dle údajů výrobce cca 7 hodin a dalších 33 při opakovaném použití dobíjecího pouzdra. Můj základní noční test s reálnou poslechovou hlasitostí potvrdil, že to je rozhodně dosažitelný čas. Přehrávání se totiž zastavilo až po 7 hodinách a 5 minutách. Dobíjení potom probíhá přes klasický konektor microUSB, zvládá až 1 A a zabere něco kolem dvou hodin, což vychází jako standard vzhledem k velikosti baterie.

Hodně poctivě řeší MOVE také LED signalizaci, kdy běžné diody přímo na sluchátku doplňuje také trojice diod v pouzdře a ještě jedna drobná přímo u nabíjecího konektoru microUSB. Snadno tak získáte přehled o nabíjení samotných sluchátek, zbývající energii pouzdra i průběhu jeho nabíjení a to z části i při zavřeném pouzdře. Jo a při běžném poslechu sluchátka do okolí nijak neblikají!

Komfort a ergonomie

Model MOVE bude ale většina lidí soudit především podle jeho ergonomie a pohodlí při nošení. Dobře si toho byli vědomí i kluci z INTEZZE, kteří mi během nedávného setkání potvrdili, kolik detailů do poslední chvíle na tvaru sluchátek ladili. Oproti konkurenci tak MOVE využívá třeba poměrně malou část, která se vkládá přímo do ucha. Ta je navíc čistě kruhová a tudíž zcela nekonfliktní. Nejen pro fixaci, ale i pro ideální přenesení zvuku jsou zásadní také úhel, délka a průměr samotné výstupní trysky.

"Příliš krátká tryska by u podobného modelu nefungovala, takže jsme volili delší provedení s menším průměrem. Zvolené řešení nám vycházelo jako nejlepší po stránce fixace i zvuku. No a nakonec jsme dlouho ladili také tvar a tuhost samotných gumových můstků, které sluchátka fixují za uchem. Potřebovali jsme najít ideální tvar, který bude sluchátka držet na místě, ale zároveň nebude mít tendenci vytahovat je ven z uší."

Sám jsem během testu zkoušel se sluchátky chodit, běhat i cvičit v posilovně a musím potvrdit, že tvarově se MOVE povedl extrémně. Spoustu potenciálních neduhů odstraňuje už v zárodku a celkem jednoznačně staví dobrou fixaci na první místo svého zájmu. Pokud bych hledal model zaměřený čistě na lehkost a absolutní komfort, kdy jsou sluchátka v uších prakticky neznatelná, vybíral bych asi jinak (třeba jednoduché pecky Intezze EVO), ale v kombinaci komfortu, fixace a odolnosti proti potu jsou MOVE nepřekonatelné. Coby specialisté na sport se tedy profilují více než zdatně a poctivý vývoj včetně testování je tady znát.

Zpočátku je potřeba najít ten správný grif pro nasazování sluchátek jednou rukou. V reálném světě to je zásadní, protože na zastávce držíte v jedné ruce pouzdro a v druhé sluchátko. Stačí ale správně napružit můstek, zatočit sluchátko dovnitř ucha a je to. Sluchátka samotná jsou potom pocitově velmi lehká a ani při opravdu prudkém pohybu nikam "necestují". Prostě si je zatlačíte do uší tak hluboko, jak je vám příjemné a můžete se spolehnout, že si tuto polohu také udrží. Obrovskou výhodou navíc je, že ani při mělčím usazení v uších nezůstává zvuk bez basů.

Izolace od okolí

U sportovních sluchátek je častým dotazem také izolace okolního hluku. Někdo se chce od okolí odpojit úplně, jiný má rád přehled, aby neskončil pod koly prvního auta jedoucího před domem. MOVE představují v tomto duchu střední cestu, která vás od okolí sice úplně neodpojí a ponechává  raději určitý prostor k odposlechu okolí. Hodně záleží na tom, jak moc si sluchátka zatlačíte do uší. Kdo má rád větší přehled, může je do uší vložit vysloveně zlehka, aniž by přitom ztratil jistotu dobré fixace. V tomto jsou sluchátka MOVE opravdu flexibilní a nebývale vstřícná.

Zvukové představení

Od sluchátek specializovaných na sport čekáme vždycky pořádný rachot. Pokud nás zvuk nedokáže zvednout ze židle, asi těžko nás vyhecuje k lepším časům na kolo nebo větší zátěži v posilovně. MOVE se toho naštěstí nebojí a jak dobře sluchátka našlápla už v otázce ergonomie, pokračují také krásně sytým a dynamickým zvukovým projevem.

Charakter MOVE je definovaný zejména luxusním basovým důrazem, který se nezdráhá pořádně dupnout, ale zároveň ani neztrácí hlavu a kontrolu nad situací. Navíc, a to beru jako obrovskou výhodu, můžete sílu basů snadno měnit tím, jak moc sluchátka "zakroutíte" do uší. Stačí je malinko povytáhnout a bas se zkrotí, aniž by ale zmizel úplně, jak je obvyklé u drtivé většiny in-ear sluchátek. Basové představení MOVE je někdy dokonce tak návykové, že se od něj jen těžko vrací k vyváženým a basově umírněným modelům pro domácí poslech.

Přitom se nedá říct, že by šlo o sluchátka postavená pouze na basech. Středy jsou nečekaně kompletní, neztrácejí půdu pod nohama a přinášejí v každé situaci dostatek informací o kytarách i vokálech. Výšky v sobě nesou dostatek detailů a tvoří dobrou protiváhu basovému základu. Svým charakterem jsou malinko zakulacenější, o něco méně jiskřivé a ve spojení se zbytkem frekvencí dotváří lehce temnější a hřejivější charakter sluchátek.

Ne každý by si podobné ladění vybral pro odpočinkový domácí poslech, ale u podobně zaměřeného modelu, který posloucháme většinou venku a navíc v pohybu, je takto šťavnatý zvuk naprosto ideální volbou.

Jak se sluchátka MOVE hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Excelentní představení s ohromnou silou, energií i flexibilitou v basovém pásmu. Člověka takový zvuk rozhodně donutí vstát a vyrazit.

Klasická hudba, orchestr
Příjemná kombinace ve spíše mohutném pojetí orchestru. Ideální třeba na filmovou hudbu. Křehčí věci tolik nevyzní, ale monumentální díla mají váhu, aniž by se nástroje slévaly v jednu kouli.

Pop, rock
Zábavné a šťavnaté pojetí s ohromnou energií a silou bicích. Kytary mají stále co říci a nejsou nijak zasypány basovou lavinou.

Jazz, akustická hudba
Trochu nepatřičná kombinace, která se hodí spíše pro živé jazzové záznamy, než křehké studiové nahrávky. Kdo má ale rád jazz zahraný s větší razancí, může si přijít na své.

Metal
Pro temnější a hutné pojetí metalu ano, ale jinak je pro méně dynamické metalové produkce zvuk MOVE zbytečně basový a temný. Kvalitním nahrávkám dodá šťávu, ty horší ale většinou potopí.

Verdikt

Všem, kteří hledají specializovaná bezdrátová sluchátka na sport, mohu Intezze MOVE jednoznačně doporučit. Těch pár negativních maličkostí totiž hravě překryje nadšený energický projev s návykovými basy a především poctivě vyladěná ergonomie, která zaručí pohodový poslech třeba i hlavou dolů na hrazdě.

Autor: PetrM

 • Intezze MOVE

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Poctivě vyladěná ergonomie pro sport, excelentní fixace v uších, odolnost IPX5, zvuk má ohromnou šťávu, razantní a pevný bas, vynikající výdrž

 • Nasazování chce trochu cvik, obyčejný design pouzdra, malá dotyková ploška

 • Cena
  1 299 Kč