Recenze techniky

28. 4. 2023

Audio Pro C5 MKII – mnohem větší, než byste čekali

AudioPro | Bluetooth | Repro | roon | STREAM

Tvrzení z nadpisu se samozřejmě týká zvuku. Jinak je totiž reproduktor C5 v druhé generaci stejně kompaktní a sympatický jako dřív. Jeho technické i zvukové schopnosti ale výrazně povyrostly a my vám dnes ukážeme několik důvodů, proč je C5 MKII jedním z nejlepších bezdrátových reproduktorů na světě.

Design a konstrukce

V době, která přeje tvarovým experimentům a mírné extravaganci, zůstává design Audio Pro C5 MKII tradičně skandinávsky strohý. To ale neznamená, že by nebyl v detailech propracovaný a minimalisticky elegantní. Na první pohled působí až roztomile, což chápu, že nemusí vyhovovat každému. Nicméně v reálném prostředí zabydlených pokojů působí C5 MKII skutečně elegantně a mám vyzkoušeno, že mu to sluší v obýváku, kuchyni, dětském pokoji i v ložnici. Ostatně s krásným koženým "uchem" byla radost "cé pětku" po bytě přenášet.

Zpracování je precizní do nejmenších detailů. Počínaje luxusní povrchovou úpravou, přes elegantní mřížky výškových reproduktorů až po uchycení zmiňovaného koženého ucha. Každá drobnost odpovídá prémiovému segmentu, do kterého i tento střízlík patří. Nového majitele určitě potěší i detaily, jako jsou větší přední nožičky pro mírné naklonění reproduktoru vzhůru nebo napájecí šňůra v barvě reproduktoru. Konec konců i samotná krabice se skandinávskou přírodou vypadá úžasně.

Drobnými konstrukčním nevýhodami mohou být naopak chybějící překrytí hlavního reproduktoru a trochu tužší chod tlačítek na horním panelu přístroje. Designově fungují obě věci dokonale, ale je pravda, že na odkrytý měnič bude potřeba dávat trochu pozor (hlavně pokud máte doma malé děti) a na tlačítka bude potřeba lehce přitlačit.

Funkce a výbava

Reproduktor C5 MKII je koncipován jako čistě domácí, čemuž odpovídá o klasické napájení ze zásuvky. Pro domácí použití je to za mě ale jediné správné řešení a baterii bych naopak bral spíše jako nevýhodu. Kromě klasického analogového vstupu AUX funguje C5 MKII primárně přes Bluetooth 4.2, ale možná ještě důležitější je jeho rozhraní WiFi s podporou streamování Chromecast a integrovanými aplikacemi TIDAL i Spotify. Ostatně právě kolem podpory Chromecastu se lámal můj výběr nového ozvučení pro menší ložnici.

Tovární aplikace Audio Pro je často terčem kritiky směrem k výrobci, ale za mě je to vlastně jedno, protože si v 95 % situací vystačím s nativními aplikacemi TIDAL, ROON, případně Google Podcast. Díky podpoře streamování Chromecast totiž veškerý přehrávaný obsah ovládám rovnou z těchto aplikací. V aplikaci Audio Pro jsem si maximálně nastavil předvolby pod některá tlačítka a pohrál si s ekvalizérem. Za mě tedy naprostá spokojenost.

Samotné ovládání a každodenní používání "cé pětky" je snadné a dokonale intuitivní. Reproduktor se s Bluetooth i WiFi signálem probouzí automaticky a sám také po stanovené době usíná. Za celou dobu používání (asi 3 měsíce) jsem navíc nemusel řešit jediný problém s připojením / ztrátou signálu a podobně. Líbí se mi opravdu jemné krokování hlasitosti při používání tlačítek na přístroji, snadné přepínání mezi vstupy a konečně doceňuji i automatickou synchronizaci obrazu se zvukem, pokud sleduji na tabletu film a zvuk posílám na reproduktor přes Bluetooth. V tomto směru mě tedy postarší Bluetooth 4.2 nijak neomezuje a kvalitou je zcela dostačující i bez pokročilých kodeků.

Zatím mi tak vadila jediná drobnost, kterou je určité zpoždění v nastavení hlasitosti po probuzení přístroje. Úplně jsem se po řešení zatím nepídil, to uznávám, ale když ráno z mobilu pošlu hudbu na "cé pětku", vždycky to pár sekund trvá, než je možné hlasitost mobilem snížit. Bude to chtít najít nějaký grif...

Zvukové představení

Než jsem si domů pořídil "cé pětku", vyzkoušel jsem konkurenty SONOS a SONY. První z nich neuměl WiFi, takže byl předem ve velké nevýhodě. Sony SRS-RA3000 sice uměl vše potřebné, ale jeho zvuk byl bez ohledu na funkci 360° Audio zkrátka žalostný. Ve srovnáním s oběma zmíněnými konkurenty hraje C5 MKII na první poslech dospěleji, vyváženěji a hlavně přirozeněji. Není to jen otázkou kvantity basů a výšek. V té bylo SONY mimochodem silnější, ale k čemu je to dobré, když jsou basy rozteklé jako máslo na slunci a výšky zase nepřirozeně ostré a slyšitelně umělé.

Audio Pro dělá věci lépe, zodpovědněji a přitom nakonec velmi podmanivě a vlastně i zábavně. Když je zkrátka dobrý základ - tím myslím tonálně příjemné středy a celkově přirozenou odezvu v celém rozsahu - nemusíte se hnát za extrémy v basech ani výškách. Ve výsledku si tak můžete dopřát nedělní mluvené slovo, páteční disco i středeční metalový rozjezd a ono to bude vždycky znít výborně. Poslech vás bude bavit, aniž byste řešili nějaké směšné prostorové funkce. Celou dobu budete mít jistotu, že jsou basy pod kontrolou a že vás ani ostré produkce nebudou řezat do uší... zkrátka si budete užívat vaše malé HiFi s výhodou bezdrátové praktičnosti.

Objem basů C5 MKII můžete dost výrazně ovlivnit umístěním reproduktoru blíže ke stěně, ale také ekvalizérem v nativní aplikaci Audio Pro. Snadno se tak dostanete od velmi rovného, až po krásně šťavnatý projev, jehož basový základ byste tak malému přístroji prostě nepřipisovali. Výšky můžete pomocí EQ samozřejmě regulovat také, ale protože jsou přeci jen více směrové, bude lepší si najít správnou poslechovou pozici. S výkonem cca 40 W zvládne C5 MKII ozvučit běžné pokoje s přehledem (malá ložnice je ho plná a to jede na půl plynu), ale kdo by chtěl ozvučit větší obývák nebo halu, vyplatí se přemýšlet nad větším bráchou C10 MKII. Měl jsem možnost si ho krátce poslechnout a jeho projev je famózní. Basově mohutnější, zvuk celkově větší, ale pořád velmi přirozený a univerzální.

Verdikt

Samozřejmě, že byste pro domácí poslech sehnali i levnější Bluetooth reproduktory. Jakmile ale dáte do požadavků napájení přes kabel, podporu WiFi ideálně s vestavěným Chromecastem a navrch jste trochu náročnější v hodnocení zvuku, zase tolik variant vám vlastně nezbývá. Audio Pro C5 MKII je najednou ideálním řešením, které je nejen technicky našlapané, ale má i skvělou image a především po čertech dobře hraje. Dnes už spolu bydlíme v jedné domácnosti asi čtvrt roku a jestli můžu mluvit za oba, vůbec nic nám nechybí!

Autor: PetrM

 • Audio Pro C5 MKII

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  5/5
 • Cena / výkon
  5/5
 • Zvuk dalece převyšuje velikost zařízení, působivý bas, dospělé ladění, vestavěný Chromecast, design a kvalita zpracování, barevné varianty

 • Zvuk závislý na správném umístění, více směrový ve výškách, tužší chod tlačítek, měnič bez krycí mřížky

 • Cena
  7 590 Kč