Recenze techniky

6. 1. 2023

TempoTec V6 – přehrávač, který byste neměli minout

DAP | TempoTec

V době, kdy na trhu stále ještě doznívá nedostatek kvalitních D/A čipů a kdy i přední výrobci jako FiiO nebo Astell zkrátka nenabízejí obvyklou paletu HiRes přehrávačů pod 15 tisíc, přichází na trh relativně neznámý TempoTec V6 s dvojicí ceněných čipů AKM4493SE a plnou výbavou po vzoru nejznámějších konkurentů. Na první pohled skvělá nabídka, ale neukrývá se v ní někde ostrý háček?

Design a konstrukce

Na první pohled to hraje TempoTec s designem na jistotu. Černé hliníkové tělo s poměrně ostře řezanými hranami a decentně zapuštěným "zlatým" kolečkem pro ovládání hlasitosti – to určitě není recept pro okouzlení zákazníků v roce 2023. Spíše je to návrat pár let nazpět. Celkové zpracování a stejně tak i kvalita byť menšího displeje jsou ale velmi dobré. Líbí se mi i tři HW tlačítka na boku přístroje, třebaže bych je coby pravák čekal spíše na druhé straně přehrávače a s trochu silnější odezvou na stisknutí. Ovládat ale s jejich pomocí přehrávač ve tmě nebo rovnou v kapse, to je zkrátka velké plus.

Všechny 4 výstupy (+ obousměrné USB-C) jsou umístěny na spodní straně přístroje a jsou velmi precizně usazeny. Osobně mi sice vyhovuje spíše připojování sluchátek na horní straně, ale dá se na to zvyknout. Jen si člověk musí pohlídat, aby sluchátka nezapojil do linkového výstupu. Naštěstí se ale i u něj nastavuje hlasitost kolečkem, takže pokud nebudete mít nastaveno rovnou 100 %, uši ani sluchátka si omylem neodpálíte. Nějaké to potvrzení aktivace linkového výstupu by ale stejně bylo fajn (viz Astell&Kern).

Nižší cenu přehrávače vzhledem k jeho našlapané výbavě a zvukové kvalitě prozrazuje pouze ono zrádné kolečko pro ovládání hlasitosti. Kolik výrobců už si na něm vylámalo zoubky. Skloubit totiž povedený design, spolehlivost a dobrou přístupnost třeba i jedním prstem totiž není nic jednoduchého. Provedení u modelu V6 sice vypadá celkem fajn a má jen minimální vůli, ale pokud nepoužijete k otáčení dva prsty, nebude jeho chod nikdy úplně hladký. Jeho příjemné krokování a decentní zapuštění do těla přístroje jsou ale naopak super.

Výbava a výdrž

Dva tolik nedostatkové D/A čipy AK 4493SE v přehrávači jen lehce nad 10 tisíc? To už jsme na trhu neviděli opravdu dlouho. K tomu při výbavě, která nenechává žádná dvířka otevřená. Nechybí totiž streamování přes WiFi, podpora Google PLAY s možností instalací vlastních aplikací, ani obousměrné Bluetooth 5.0 s těmi nejlepšími kodeky aptX HD a LDAC.

Přehrávač navíc adoptuje softwarové vychytávky značky HiBy. Konkrétně jejich populární a neustále vylepšovaný přehrávač HiBy Music nebo plugin MSEB pro detailní nastavení zvuku "srozumitelným způsobem". Nastavovat můžete chladnější / hřejivější zvuk, světlost, rychlost, jiskru, měkkost nebo třeba vzdušnost a přidané množství basů.

Měření výdrže u přehrávačů je vždycky trochu ošidné, ale podle mojí zkušenosti můžete počítat s lepším průměrem, který by měl celkem běžně dosáhnout asi 12 hodin přehrávání. Vše samozřejmě ovlivní aktivace WiFi, rozlišení souborů a zvolená hlasitost. Volná vnitřní paměť je sice jen nějakých 10 GB, ale vždycky můžete použít slot na microSD.

Ovládání

Displej "Vé Šestky" není v kontextu moderních telefonů i některých přehrávačů zrovna největší (4.2 palce), ale je příjemně jemný a umožňuje nastavit podsvícení v opravdu velkém rozsahu. V noci před usnutím tak nebude ostře smažit do očí, ale dobře se přitom čte i venku na slunci. Automatická změnu jasu ale podobně jako u konkurence zatím chybí.

Prostředí Androidu 8 je už známé asi každému a kromě nastavení Zisku nebo zvuku pomocí MSEB toho zase tolik neumožňuje. Osobně ale nic zásadního nepostrádám a naopak si užívám příjemně rychlou odezvu na gesta a solidní stabilitu systému, který se mi za celou dobu testování nepodařilo seknout. Pouze jednou přestala fungovat aplikace TIDAL, ale restart vše vyřešil.

Pro instalování vlastních aplikací se stačí přihlásit do Google PLAY. Nainstalovaný TIDAL potom umí samozřejmě i ukládání pro Offline poslech. Nechybí samozřejmě ani podpora MQA formátu.

Zvukové představení

TempoTec V6 se řadí mezi spíše neutrální přehrávače, které místo vlastní interpretace a nějakého toho přikrášlení dávají přednost vysoké věrnosti. Jeho zvuk je nádherně detailní a živý, aniž by působil jakkoli ostře nebo náročně při delším poslechu. Ohromuje množstvím informací, které dokáže z nahrávky vytáhnout a potěší také skvělým prostorem.

Celkově je V6 ideální pro dobrý vhled do komplexních nahrávek a dobře se také páruje se jednotlivými modely sluchátek, protože není těžké předpovědět výslednou synergii. Zvuk bez záludností a navoněných ozdob může být ale pro někoho také trochu chladný. Ve spojení s méně basovými sluchátky zůstanou nejnižší frekvence krásně prokreslené a kontrolované, ale jejich objem přehrávač zkrátka nijak nenavýší.

V čem je však kvalita modelu V6 bez diskuze, to je kultivovanost výstupů a nádherně čisté pozadí zvuku bez jakéhokoli rušení nebo šumu. Ani při zapnuté WiFi jsem mezi skladbami nepozoroval nic, než dokonalé ticho. V tomto ohledu odvedl výrobce skvělou práci.

Výkonově je na tom přehrávač také celkem dobře. Pro většinu běžných sluchátek je především symetrický výstup naprosto dostatečný, ale kupodivu ani při zapojení studiových Beyerdynamic DT990PRO s impedancí 250 ohmů ještě neztrácel přehrávač dech. Artikulace basů se sice malinko zhoršila, ale při vyšším zisku jsem přes 90 % hlasitosti nikdy nešel. Alespoň malá rezerva tedy pořád zbývala.

Verdikt

Jestliže má být jedinou nevýhodou tohoto našlapaného přehrávače od malé značky jeho nudnější design a málo prémiové tlačítko pro ovládání hlasitosti, musíme před modelem V6 smeknout. Za cenu kolem 12 tisíc nabídne přesně to, co od některých konkurentů už dlouho postrádáme a k tomu přidává ještě tři bonusy, které dnes rozhodně za tuto cenu jinde neseženete: dvojici nedostatkových čipů AKM4493SE, dokonale tiché pozadí bez šumu a příjemně stabilní uživatelské prostředí. Pokud hledáte zvukově neutrální a precizní přehrávač, dejte mu s klidem šanci...

 

Autor: PetrM

 • TempoTec V6

 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Vybavenost
  5/5
 • Cena / výkon
  5/5
 • Neutrální, vzdušný a detailní projev, dokonale čisté pozadí bez šumu, solidní výkon zesilovače, stabilní a velmi svižné UI, výstupy 3.5 a 4.4 mm, předinstalované aplikace HiBy, dostupnost Google PLAY, WiFi a obousměrné BT 5.0, solidní výdrž kolem 12 h, cena

 • Sušší design, ostřejší hrany, lacinější zpracování kolečka Volume

 • Cena
  11 990 Kč